Jeden trvanlivý balíček v mimoriadne pevnej fólii, jedno pestré menu pre načerpanie nových síl v prírode. Týmito slovami možno v krátkosti popísať potravinovú dávku, ktorá si našla veľkú popularitu aj mimo vojenského prostredia, pre ktoré bola vyvinutá.

Ak príde na potulky krajom, bez jedla to jednoducho nejde. Buď do batoha naložíte osvedčené dobroty zo špajze, alebo sa spoľahnete na to, že v pripravených balíčkoch nájdete zbalenú dávku na zasýtenie. Zoznamujeme sa s americkými dávkami M.R.E – Meal, Ready-to-Eat.

Raňajky, obed alebo večera?

Nik nerieši čas, kedy sa do zabaleného sústa pustíte, nik neberie ohľad na zvyky, ktoré sa týkajú raňajok, obeda alebo večere. Isté je iba jedno.  Každý balíček sa počíta za jedno jedlo dňa a v každom roku sa v ponuke objaví 24 rôznych balíčkov.

Znamená to, že ak by ste boli v službe, na každý deň by ste vyfasovali tri balenia. Ak sa však nevydávate na náročný pochod šírym krajom, s dostatkom vody a oddychu sa uspokojíte aj s dvomi balíčkami na deň.

Pri priemernej váhe 700 gramov pri každom z nich máte dokonalú predstavu o tom, čo nesiete na chrbte.

Koncept je nadovšetko známy – všetko je pripravené na jedenie bez varenia. Ak sa kdesi žiada voda, stačí ju doliať v teplej alebo studenej podobe.

Mozaika pestrosti

Ak považujete pohár čaju, dva krajce chleba, konzervu pečeňovej paštéty, rajčinu a horalku za dostatočne pestré občerstvenie, možno budete prekvapení čo všetko vám balíček M.R.E. po rozbalení ponúkne. Hoci ide o jediný z troch chodov jedla pre váš deň, všetko je rozbité do množstva drobnejších súst, ktoré do seba dostávate jedno za druhým.

Najprv vás zasype plejáda pevných bariérových vrecúšok vo vojenskej hnedej uniformite s občasným zábleskom civilu, potom vás možno pri čítaní popisiek prekvapia drobnosti ktoré nie sú v našich končinách denne na prestretom stole a nakoniec skúmavo nazeráte do balíčku príslušenstva, ktorý nie je vo všetkých dávkach úplne rovnaký.

Musíte sa prehrýzť niekoľkými tuctami balení, aby ste ich už bez akýchkoľvek prekvapení začali považovať za štandard. Pre začiatok sa budete oddávať piknikom, neskôr zistíte že všetko je zabalené tak, aby ste si i za pochodu bez zastávok mohli bez náhlenia zajesť.

Hlad utíšite na pár zahryznutí

Dáte si chlieb, chlebové tyčinky, suché krekry alebo tortilu? Čo nájdete v balíčku, to budete mať. K tomuto štartovaciemu sústu vždy patrí druhé menšie vrecúško s taveným syrom trojice príchutí, alebo niekoľko verzií arašidového masla.

Môžete si byť istí, že už po niekoľkých zahryznutiach vám prestane vrčať v žalúdku. Chlieb je v porovnaní s našim každodenným – ťažký a fádny, chlebové tyčinky na tom tiež nie sú lepšie, krekry sa zväčša drobia a tortila sa často láme na polovice. Nie je to žiadny kulinársky zázrak, ak ich však trošku nahrejete, okamžite zo seba uvoľnia spiace chute. Syry a arašidové maslá sú fajn, niekedy však žiadajú trochu postláčať, aby sa vrátili späť do formy. Aj pri nich platí pravidlo, že ak sú zohriate aspoň v dlani, tak chutia oveľa lepšia.

Táto štartovacia kombinácia s množstvom drobných obmien je klasikou, ktorú musíte vziať za svoju. Kým si chystáte zvyšok poživne, zajedáte prvé sústo ktoré vás zbaví nepríjemných pocitov hladu.

Hlavný chod aj s ohrievačom

Každý M.R.E. balíček má svoj názov, ktorý vypovedá práve o tom, čo budete servírovať ako hlavné jedlo porcie. Zvyčajne je to jediný 227-gramový balíček hotového jedla v bariérovom vrecúšku, ktoré je v papierovej škatuľke. Niekedy však nájdete v balení takéto balíčky dva.

Bravčová fašírka s cukrovým sirupom, kuracie mäso s cestovinou, fazuľová kaša, zapekaná zelenina, hovädzie čili, rizoto – záber je skutočne široký a mnohé jedlá by ste v našich jedálňach a  reštauráciách nenašli. Nie je tam však nič, čo by sa priečilo našim zvykom a zaváňalo prílišnou exotikou.

Nepísaným pravidlom je, že jedlá sú troška kyslé, troška pikantné, proste vyladené tak aby povzbudili a neukolísali k spánku.

K hlavnému jedlu vždy patrí aj pevná plastová lyžica a ohrievač, ktorý dokáže jedno bariérové vrecúško s hlavným chodom zohriať. Ak máte takéto vrecúška dve, buď pôjdete na kompromis s vlažným jedlom, alebo si proste zohrejete iba jedno z nich.

S ohrievačom to treba vedieť

Návod je jednoduchý. Roztvoríte vrecúško s bezplamenným ohrievačom, nalejete do neho predpísané množstvo vody, pridáte hlavné jedlo a po zabalení do papierovej škatule počkáte zo desať minút, aby ste mali pred sebou porciu horúceho jedla v každom počasí. Chemický kokteil horčíka, železa, soli a vody spôsobí, že sa ohrievač rozpáli a svoje teplo odovzdá jedlu. Popri tom do ovzdušia uniká vodík.

Pravdou však je, že aspoň jeden z desiatich ohrievačov zlyhá a ostatné fungujú lepšie, ak im venujete trochu pozornosti.

Nám sa osvedčilo nalievať o trochu viac vody ako ukazuje ryska a hneď po zaliatí premasírovať ohrievaciu náplň tak, aby zošedla od vlhkosti. Ak ju pri ohrievaní posuniete tak, aby sedela presne na strede vrecúška s jedlom, teplo bude prenikať rovnomernejšie. Ohrievač je o poznanie kratší, ako vrecko s jedlom.

Obozretnosť sa žiada hlavne v chladnom a sychravom počasí, keď sa chcete pri jedle zahriať a nie hltať studené sústo, ktorému chýba forma a podoba.

Viac soli, korenia aj pikantnosti

Jedlá sú dochutené výborne, stále je však šanca doladiť si ich ku svojej chuti. Soľ je v každom balení, korenie, čili prášok, dochucovacia zmes či legendárne pálivé Tabasco je častým prídavkom v balíčku s príslušenstvom. Záleží iba na vás, ako sa cítite a čo so sebou potrebujete spraviť.

Ak podvihnete pálivosť a pikantnosť,  dokáže vás to niekedy preštartovať. Na druhej strane, môžete tak prekryť typickú chuť jedla, čím sa oberiete o pôžitok jedla v jeho pôvodnej podobe.

V každom prípade, kopa týchto drobností sa vám bude hromadiť v batohu, a rýchlo sa ich naučíte používať pri iných jedlách. Otázka „má niekto soľ?“ môže vyznieť pri opekačke komicky, ak sa vám v batohu váľa tucet takýchto balíčkov.

Niekedy len na studeno

Výnimkou sú balíčky s tuniakom, pri ktorých nik nepočíta s tým, že dostanete teplé jedlo. Otvoríte si svoj rybací šalát so zeleninou či cestovinou, nalejete si do neho majonézu a pustíte sa do studeného jedla bez ďalšej prípravy.

Ryba v tejto podobe sa však v celej ponuke 24 menu nachádza každý rok iba raz či dva razy, takže nie je to žiadna nášľapná mína na vaše stravovanie. Ide o chutné jedlo, ktoré však v bojových balíčkoch iných armád nájdete skôr ako doplnok, nie ako hlavnú časť jedenia.

Sladkosti a pochutiny musia byť

Ráz pestrosti balíčkov stavia na drobných prídavkoch, ktoré budujú kokteil chutí. Koláče, sušienky, oriešky, sušené ovocie, cukríky v balení vojenskom i civilnom, ale aj nekonečná plejáda pochutín vám naplnia vrecká na ujedanie za pochodu, ak sa do všetkého nechcete pustiť priamo pri zastávke na jedenie.

V dvoch tuctoch menu je nespočet takýchto drobností a nikdy neviete, čo dostanete. Nadýchané koláčiky zo šťavnatého piškótového cesta sú klenotom, oriešky majú vždy vysokú kvalitu, rovnako ako ovocie. V niektorých balíčkoch dokonca nájdete aj sušené mäso – jerky, či dokonca pudingový prášok alebo instantnú ovsenú kašu.

Soletky, štolverky, sušienky v tvaroch symbolov amerického patriotizmu, rúrky s pikantným syrom – boli by sme tu dlho aby sme vymenovali všetky drobné prídavky. V každom balíčku sú aspoň dva či tri druhy, aby ste nemali pocit že jedlo je fádne a chýba mu pestrosť.

Mať vodu v čutore

Ak milujete čaj, od Američanov ho nečakajte. Ak si zakladáte na káve, nie v každom balíčku nájdete instantnú kávu so smotanovou náhradkou a cukrom či sladidlom. S nápojmi je to však pestré, ak máte plnú čutoru vody so sebou.

Každý z nápojov však plní iné poslanie a rôznia sa aj ich balenia. Ak dokážete odmerať predpísané množstvo vody, nápoje si hravo pripravíte. Niekde je ryska na vrecúšku z ktorého budete zarobený nápoj piť priamo, inde si viete pomôcť s pribaleným vrecúškom na vodu, ktoré má na sebe rysky pre odmeriavanie.

Horúci jabĺčkový nápoj, sladké nápoje všetkých druhov, izotonické nápoje pre doplnenie minerálov – to je tá obyčajnejšia klasika. K nej patria v bohatšej verzii kapučína a kakaá v diétnom riedkom vyhotovení, ale aj sýte a prihustené mliečne šejky v rôznych príchutiach.

Ak vám treba na nápoje vodu zohriať alebo zovrieť, musíte si to poriešiť po svojom. Nie je tu výbava, ktorá by vám v tom pomohla. Ešus, plecháčik, varič – tie jednoducho musíte mať. Nie je tu ani žiadna pomôcka na dezinfekciu vody, ak by ste si ju chceli nabrať z prírodných zdrojov.

Veľa piť sa vyplatí

Jedlá sú koncentrované a ak sa vykašlete na pitie, rýchlo sa uženiete do takej zápchy, že ju len tak ľahko nerozchodíte. V letnej spare môžete čakať aj dehydratáciu a bolesť hlavy. Ku každému MRE balíčku treba vypiť litrovú čutoru vody, z ktorej časť rozmeníte do nápojov, ktoré sú pribalené vo vnútri. Piť treba i vtedy, ak smäd priveľmi necítite.

O tom, že jedlo v bruchu rastie niet pochýb a zasýtenie sa dostaví aj vtedy, ak si myslíte že by ste dokázali zjesť oveľa väčšiu kopu jedla, akú máte pred sebou.  Tá koncentrovanosť má čosi do seba a tvorcovia MRE balíčkov presne vedia, ako dosiahnuť cieľ.

Nemalo by vás prekvapiť, ak si pri pochode budete „vytrubovať“. Je bežné, že tieto jedlá trochu nafukujú črevá a v početnej spoločnosti súputníkov to neraz aj poznať.

Na zárukách nezáleží, nič sa nepokazí

Číselné kódy, ktoré vám prezradia rok i deň balenia študovať nemusíte. I niekoľko rokov starý balíček skladovaný pri izbovej teplote chutí rovnako dobre, ako ten, ktorý je podľa indikátora na skupinovom balení dávok čerstvý. Možno budú cukríky Skittles s kyslou posýpkou naleptané, možno ovocie trochu stratí farbu. Ale to je asi tak všetko.

Vždy vám však zostane kopa smetí ktoré treba vyniesť von do civilizácie a niekedy aj nespotrebované príslušenstvo. Kdesi sú zápalky, všade nájdete vlhčenú vreckovku, balíček náhradky toaletného papiera a dvojicu žuvačiek.

Americká vojenská potravinová dávka M.R.E. – Meal Ready-to-Eat, zaujme svojou pestrosťou, ktorá sa vám nezunuje ani po dvoch desiatkach jednotlivých menu. Ide o koncentrovanú stravu ktorá sa trochu vymyká našim domácim zvyklostiam, nenatrafíte tam však na žiadne kulinárske extrémy, ktoré by vás dokázali rozladiť. Niet pochýb o tom, že po niekoľko rokov ide o najdostupnejší z potravinových balíčkoch, aký sa dá pod rukou kúpiť.

Ako chutí anglický vojenský balíček? Každý 24-hour ration pack skrýva v kartónovej škatuli viac jedla, ako dokážete za celý deň zjesť.
Slovenský balíček PODAP sa drží tradičných domácich jedál, v teréne vás však zradí zohrievanie porcií.
Ak je niekto dobrý v príprave vojenských balíčkov, sú to určite Francúzi. Jedlo v balíčkoch R.I.E. je tak výborné, že sa v teréne cítite ako v luxusnej reštaurácii.

 

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

5 KOMENTÁROV

  • Inzercia, eBay, armyshopy, v Česku je predajca čo ich zvykne mať dosť a posiela ich aj na Slovensko. Ten patrí medzi najlacnejších.

 1. Vzhľadom na množstvo odpadu, ktoré pri tom vzniká, je kupovanie takejto stravy na civilné účely nezodpovedné a neekologické.

  • Záleží na uhle pohľadu. Civilný dopyt po M.R.E. balíčkoch nezvýši objem ich výroby. Sú to buď armádne prebytky, ktoré by i tak šli do spotreby, alebo sú to už raz vyfasované dávky vojakmi, ktorí ich nezjedli a predávajú ich ďalej.

   Máme za sebou éru konzerv, teraz je doba bariérových vrecúšok, možno už o pár rokov bude armáda na balenie používať materiály, ktoré sa v prírode rozložia.

   Videl by som to takto, nie je dôvod byť nešťastný.

Pridaj komentár