Naplníte batoh jedlom, vodou a výbavou, zabuchnete dvere a tešíte sa na zážitky, ktoré vám nastrojí príroda vo svojej nespútanej kráse. Či kráčate lesom, lúkou alebo skaliskami horských končiarov, všetka únava spočíva na vašich nohách a pleciach.

Ak príde na batohy, neraz pri kráčaní krajom určujú pohodlie omnoho viac ako terén, vaša kondička a počasie. Môžu byť pevné a húževnaté, ale i ľahké ako pierko. Zoznamujeme sa batohom Highlander Summit 25, pod ktorým vám vánok chladí unavený chrbát.

300_1382

Odľahčený do pohody

Hneď prvé čo si na tomto batohu všimnete je, ako sa výrobca vyhral so strihom, šitím i materiálmi. Všade sú technické tkaniny, ktoré sú tenké a pevné zároveň. Nylon v šiestich rôznych úpravách formuje všetky funkčné časti a kým hľadíte na detaily, neuniká vám aký ľahký tento batoh je.

Na váhe sme neodčítali viac ako 1200 gramov a hoci by sa zdalo, že je to akosi primálo, predsa len nikde nič nechýba. Je to výzva, ktorá priamo ladí s poslaním. Tento batoh je určený na denné vychádzky do terénu alebo ľahké víkendové akcie, pri ktorých v letných mesiacoch veľa výbavy so sebou nosiť nemusíte.

300_1376

Tak ako taktické batohy stavajú na jednoduchom škatuľovom strihu, v tomto prípade sa všetko riadi pravidlami zo sveta moderných turistických batohov. Každý oddiel, vrecko či popruh majú dôsledne premyslený tvar, akoby šlo o spoločenské šaty pri ktorých nezáleží iba na funkčnosti ale i na vzhľade. Je úžasné zamyslieť sa nad tým, z koľkých kusov je celý batoh zošitý. Je to prepracované dielo a preto nikoho neprekvapí, že sme každé jedno šitie pozorne prehliadli.

Všetko je šité s veľkou presnosťou a dostatočnou rezervou na to, aby sa látka na okraji nikde nepárala. Ak sa nite neprederú, batoh toho znesie skutočne veľa. Naše pocity z vyhotovenia sú priam nadštandardné a hoci máme za sebou dva tucty vychádzok do terénu, stále sa nájdu drobnosti pri ktorých je na čo pozerať.

300_1339

S vetraním na chrbte

Vezmite obyčajný batoh, prehnite ho ako sladký rožok sypaný makom a máte nový tvar, ktorý vám svoju podstatu odhalí pri prvom horúcom dni. Hoci páli slnko o preteky a z vás syčí para všetkými pórmi, na chrbte vám nie je o nič horúcejšie ako na čele. Stačí aby zavanul vetrík a cítite, ako vám obieha okolo chrbta aby vás osviežil.

Tento batoh na vás nelipne ako palacinka ale svojim tvarovaním necháva na chrbte priestor pre prúdenie vzduchu. Cítite ako vám svojim mäkkým polstrovaním popruhov príjemne sedí na pleciach, vycítite druhé mäkké polstrovanie na bedrách, avšak celá plocha chrbta je voľná.

300_1434

Páči sa nám, ako sa výrobca popasoval s tvarovaním batoha. Kým jeho úložnú časť drží v prehnutom tvare dvojica oceľových výstuh, popred chrbát prechádza zosilnená sieťovina, s hrubým polyuretánovým pogumovaním. Vďaka tomu vzniká nad chrbtom medzera s hrúbkou do 7 centimetrov, cez ktorú prúdi svieži vzduch. Je to príjemný pocit, na ktorý sa rýchlo navyká.

Súčasne si však musíte navyknúť na to, že ak batoh odložíte na zem, zvyčajne sa chce prekotiť vpred alebo vzad. Prehnutý tvar posúva jeho ťažisko mimo os a záleží iba na tom ako ste sa zbalili, čo batoh spraví pri odkladaní. Prirýchlo to však vezmete na vedomie a akékoľvek rozmýšľanie vám vyfučí z hlavy.

300_1233

Na chrbte sedí malým i veľkým

Hoci popruhy sú pevne prišité k batohu a meniť môžete iba ich dĺžku, tento batoh rovnako dobre sadne na chrbte malým i veľkým milovníkom prírody. Geometria popruhov je navrhnutá tak, aby jednoducho sadli. Ich polstrovaná výplň je polotuhá, veľmi príjemná i vtedy ak batoh naplníte viac ako by sa patrilo.

Ihneď si uvedomíte, že je tu veľa drobností ktoré potešia. Tam, kde možno dĺžku nosných popruhov nastavovať, všade sú pružné návleky s gumičkami, do ktorých možno prebytočný, odstávajúci kus upevniť a uhladiť. Je to fajn, pretože máte vždy pocit že batoh je ustrojený tak, ako sa patrí.

300_1404

Pri nastavovaní je najlepšie odpichnúť sa od bedrového popruhu, ktorý vám sám určí do akej výšky na chrbát batoh patrí. A aby zostalo všetko vo forme, presunúť možno výškovo i hrudný popruh, aby bol presne tam, kde ho chcete mať.

Prispôsobiteľnosť a nastaviteľnosť je natoľko dobre doriešená, že aj keď máte statnú postavu medveďa, dokážete batoh vyladiť ku svojim kontúram pre plné pohodlie.

300_1489

Dva priestory, pre rýchly prístup

Úložná komora batohu sa smerom nahor zužuje, takže sa akosi počíta s tým, že pre dobré vyváženie uložíte najťažšie a najobjemnejšie časti výstroje do spodného oddielu. Prepážka je textilná, so sťahovacou šnúrou a je iba na vás, či ju použijete alebo nie. V každom prípade dáva priestor pre to, aby ste dnu dokázali preniknúť vrchným alebo spodným zipsom podľa toho, ktorá cesta je bližšia.

Nám sa prepážka ukázala byť praktická a to nielen vo voľnom zámere, ktorý jej priradil výrobca. Ak máte batoh plný neforemných vecí, stále môžete komory oddeliť tak, aby boli úplne nezávislé. Stačí aby ste na prepážku do vrchného priestoru položili penový podsedák a hneď máte komoru s pevným dnom. Podsedák je našou štandardnou zálesáckou výbavou, takže i tak by sme ho v batohu nosili so sebou.

DSC_7835

Do spodného oddielu pri víkendovom záťahu hravo vtesnáte zateplenie hamaky alebo letný spací vak so spodnou bielizňou na spanie, pri krátkych potulkách sme si tam zvykli nosiť varnú súpravu, vodu, lopár a väčšinu surovín na varenie. Priestor je štedrý a dobre delený – samozrejme ak na vak nazeráme v jeho objemovej kategórii.

Nie batoh ale spôsob uloženia výbavy do jeho útrob určujú výsledný tvar ktorý nesiete na chrbte. Preto pár vychádzok potrvá, kým nájdete najlepšie uloženie, pri ktorom využijete priestor naplno. Nemá význam tisnúť veci dnu a zápasiť zo zipsami, ktoré by ste zbytočne preťažovali. S nadhľadom môžeme povedať, že sme doposiaľ vždy boli spokojní s tým, ako sa nám podarilo do terénu pobaliť. A to vždy v batohu so sebou ťaháme aj zrkadlovku na fotenie.

300_0810

Drobné úložné priestory sú fajn

Ploché čelné vrecko na batohu je fajn na veci, ku ktorým treba pristupovať najčastejšie. Nič nehľadáte, pretože viete že na jedno natiahnutie ruky ste v hre. Zatvárací nožík na jedenie, dvojdielna soľnička, nápojové vrecúška, tyčinka na zahryznutie a drobnosti pre všedný deň  sú pohotovo na dosah ruky.

Keďže sme doposiaľ nič nehovorili o zipsoch, páčia sa nám veľké ušká ktoré sú na nich uviazané, ale aj krytia proti stekajúcej vode. Na veľkých úložných priestoroch sú krycie légy, na čelnom vrecku je vodotesný zips s vlastným krytím.

300_1388

Na bočných stranách sú dve sieťované vrecúška, ktoré sa nadúvajú ako mechúre podľa toho, čo si do nich nabalíte. Hravo tam zasuniete kompaktný balíček hamaky DD Superlight aby ste mali v lese pohodlie pre leňošenie ale i pre spanie, v druhom zvyčajne nosíme pohár od Kupilky, ktorý je tak v pohotovosti pri každej studničke. Každý z nás si však nájde veci, ktoré mu uvoľnia cenný priestor dnu v batohu.

Sú tu ešte dve drobnejšie vrecúška na bedernom popruhu, taktiež kryté vodotesnými zispami. Drobnosti akými sú zápalky, kresadlo, papierové vreckovky, či tabletky proti bolesti hlavy uložíte priam do nich. Zámerne sú malé a ploché, aby neprekážali pod rukami pri chôdzi.

300_1397

Nezabúdame ani na ploché vrecúško v úložnom priestore, ktoré je akousi mechanickou clonou pre hydratačné vrecúško s vodou, pre ktorého hadičku je pripravený aj otvor v batohu a kotviaci bod na popruhu.

Popruhy držia tvar batohu

Ak je batoh príliš prázdny, všetko si viete pouťahovať kompresnými popruhmi, ktoré sú v jeho hornej i dolnej časti. Rovnako padne vhod, ak viete že kde tu nájdete závesné oko pre extra výbavu, alebo popruhy hoci  aj pre turistické paličky ak patríte medzi ich aktívnych používateľov.

DSC_7828

Samostatný popruh je aj v hornej časti, ktorý má podobu pevnej rukoväte pre manipuláciu s batohom v jednej ruke. Nikdy sme nemali pocit, že by nám čosi chýbalo. Skôr sa nám zdá, že ešte prídu chvíle, pri ktorých objavíme nejaké ďalšie šikovné vychytávky, pri ktorých sa predvedú niektoré z ďalších kotviacich bodov batoha.

Tmavé farby batohu svedčia, pretože narozdiel od kamufláže, na jednoliatych farebných plochách predsa len vidno tu sadze, tam nejaký omastok, alebo aj kúsok blata, ktorému sa nechce von. Príjemne nás však prekvapilo polstrovanie, ktoré nie je ako ihelníček. Sieťovina sa neplní ihličím, batoh tak možno ukladať na zem kdekoľvek sa naskytne príležitosť.

300_1443

Ochráni pred lejakom i pred lovcami

Hoci je textília batohu impregnovaná, predsa len sme boli v prudkej smršti s veľkými krúpami vďační návleku, ktorý sa ukrýva v spodnom, utajenom vrecúšku s dobre dostupným zipsom. Tenučký nylon s gumovým popruhom po obvode a vnútorným nylonovým záterom neprepustí do batoha vodu ani v extrémnych podmienkach.

Všetka technika tak zostane aj pri prudkom lejaku suchá, rovnako ako oblečenie v ktorom si budete voľkať v suchu hneď ako sa prudký nečas minie. Vy premoknete do nitky, váš batoh nie. Páči sa nám, že návlek má reflexnú oranžovú farbu, čo sa hodí v jeseni v čase spoločných poľovačiek. Ak sa objavíte v revíri v čase honu, vytiahnete návlek a z diaľky vás budú strelci registrovať.

300_1419

Reflexné strieborné potlače sú na návleku, batohu samotnom i na popruhoch, čo oceníte vtedy ak večerom kráčate po krajnici cesty, pretože sa vám cesta lúkami a lesmi stala nedostupnou. Cez deň nepôsobia rušivo ani agresívne, ozvú sa keď príde ich čas.

A aby sme uzavreli celý cyklus aktívnej a pasívnej ochrany, či dokonca bezpečnosti, je tu ešte jedna vec.

300_1412

Na hrudnom popruhu je výstražná píšťalka, ktorou môžete zvolávať svojich parťákov, zastrašiť zver ktorá sa vydá pri ochrane teritória proti vám, alebo upozorniť na seba záchranárov, lovcov či ľudí ktorí by vám mohli ublížiť iba preto, že vás nevidia.

Highlander Summit 25 (54€), je ľahký, ergonomicky tvarovaný batoh, pri ktorom je na prvom mieste pohodlie pri nosení a pohotová dostupnosť celého nákladu ktorý so sebou nesiete. Ide o batoh na jednodňové potulky krajom alebo letné víkendové akcie, ktorý má kopu moderných prvkov ktoré sa môžu hodiť. Rieši vašu bezpečnosť, má prvky poslednej záchrany ale aj prevencie ktorá vás ochráni pred nehodami a nepohodou. Páči sa nám jeho kvalitné a precízne vyhotovenie, takže veríme, že nás bude v teréne ešte dlho sprevádzať bez akéhokoľvek zlyhania.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

1 komentár

Pridaj komentár