Je úžasné, čo všetko možno vtesnať do vrecúška, ktoré nie je väčšie ako grapefruit – sedačku, lehátko, posteľ a všetko čo treba k tomu, aby ste pohodlné hniezdočko ukotvili na dvojicu stromov.

DD SuperLight Hammock je ukážkou toho, ako blízko majú moderné materiály k pobytu v prírode. Hoci vo svojom vychádzkovom batohu necítite žiadnu príťaž navyše, v skutočnosti so sebou nesiete kus pohodlia pre pohodlné pozorovanie zveri, vychutnávanie si prírody a nerušený spánok, ak vám počasie bude priať. Prinášame vám prvé skúsenosti, ktoré sme nazbierali na našich vychádzkach pod horami.

DSC_8943

Balíček, ktorý stačí vziať a ísť

Je to ako keď si do batohu vhodíte bochník chleba. Viete, že hoci by ste nič iné z neho nevytiahli, budete sa mať čím zasýtiť. Rovnaké pocity platia aj pre túto neuveriteľne ľahkú hamaku. Všetko čo potrebujete je v balíčku a hoci by ste s ním vyrazili po prvýkrát bez akýchkoľvek skúseností, prišli by ste na to, čo potrebujete urobiť aby ste dosiahli vytúžené pohodlie. Kdesi úplne na spodku je návod s obrázkami.

DSC_9051

Na nášivke čítame údaj o 280 gramoch, na displeji váhy odčítavame 270 a hoci sú to iba dve čísla, pravdou je že balíček je nesmierne ľahký. Kým ho neotvoríte, nebudete veriť tomu že vo vnútri je zabalená veľká hamaka v plnom pohodlnom formáte, dvojica popruhov pre ovinutie stromov, systém závesných lán s možnosťou nastavenia ich dĺžky a ešte dve najmodernejšie skoby, na ktorých nenájdete ani kúsok kovu.

DSC_8945

Výrobca to vyladil s takým nasadením, že takmer pocítite potrebu vtisnúť si balíček do voľného vrecka nohavíc a vydať sa na vychádzku len tak naľahko, s obloženým chlebíkom po druhom boku.

Látka pevná, avšak ľahká ako pierko

Prvé čo pocítite pri vybaľovaní je nesmierna jemnosť látky, z ktorej je hamaka vyrobená. Prezeráte si jemnučký úplet z vlákien tenkých ako  pavučinka, rozoznávate dôverne známu štruktúru rip-stop vystuženia ktoré zastaví každé poškodenie a lámete si hlavu nad tým, prečo je jedna strana lesklejšia ako druhá.

DSC_8955

V princípe na tom nezáleží, je to len prirodzená vlastnosť neprefúkateľnej padákoviny, ktorá v jednej vrstve tvorí priestrannú plochu hamaky. Svojou jemnosťou z neznalosti budí rešpekt a máte pocit, že od nej nemožno očakávať takú pevnosť, akú ponúka napríklad dvojvrstvová hamaka DD Camping. Po niekoľkých vychádzkach však prídete na to, že v pevnosti niet medzi nimi rozdielu. Všetky šitia sú viacnásobné, všetky lemy sú opakovane skladané, aby ustáli pravidelné používanie.

Čo ubudlo na hrúbke a váhe, to sa doháňa na vlastnostiach materiálu. Je pružný, poddajný a prispôsobuje sa záťaži. Niet dôvodu myslieť si, že táto látka neudrží ťarchu statných podhorských junákov a mládencov. Je skutočne pevná, pevnejšia ako ste ochotní pri prvom zoznamovaní pripustiť.

DSC_9092

Viazanie, ktoré si zamilujete

Hrubé popruhové šnúry majú pri viazaní hamák svoje čaro, v tomto prípade však nič také nenájdete. S cieľom odľahčiť hamaku na minimum pribalil výrobca spletané šnúry z húževnatého materiálu, ktorý možno poznáte pod názvom Amsteel, či Dyneema. Táto spletaná šnúra ustojí 730-kilogramovú ťarchu, čím prevyšuje akékoľvek možnosti hamaky.

V ruke je tvárna, poddajná a s nápadnou štruktúrou úpletu. Akonáhle ju však zaťažíte získa pevnosť oceľového lana. Nesaje vodu, nestrapká sa, a hoci dosahuje iba hrúbku šnúrky od topánok, je nesmierne pevná. Vo fabrike všetko poviazali a pripravili, takže nemusíte študovať žiadne uzly či teóriu, aby ste hamaku pripravili na prvé použitie.

DSC_9057

Aby šnúry nepoškodzovali kôru stromov a nekĺzali sa ani na hladkej kôre, k závesnému systému patria aj popruhy s koncovými okami. Sú úzke, tenké, jedným slovom – tiež odľahčené. Opäť však ide o pevný materiál s opakovaným prešívaním, ktorý ustojí 600-kilogramovú záťaž.

Nemalo by teda nikoho prekvapiť, že sada takéhoto viazania sa predáva aj samostatne, pre odľahčenie iných hamák. Je to osvedčená zostava, ktorá však zaujme nielen nízkou váhou, ale aj komfortom.

DSC_9061

Zavesíte ju rýchlejšie ako sa rozhľadíte po okolí

Na začiatku je vždy objímanie stromov, tentokrát však v uvoľnenej atmosfére. Nič nezameriavate, nič nekrokujete, len vezmete do rúk dvojmetrový popruh s okami na konci a vo výške pliec ho uviažete k stromu pol-uzlom. Presne takým, akým začínate mašličku pri viazaní topánok. Po anglicky volajú takýto popruh tree hugger, my si však vystačíme s jednoduchším pomenovaním bez toho, aby sme dumali či ho máme nazývať „objímačom stromov“ alebo iným poetickým názvom.

DSC_9064

Nosné šnúry hamaky sa k popruhom upínajú pomocou samosvornej karabíny. Nepredstavujte si však kovové očko, ktoré spraví cvak a zamkne svoje objatie. Aby sa ušetrilo pár ďalších gramov, i tá je vyhotovená z pevnej šnúry. Volá sa soft shackle carabiner a je ako malý hlavolam. Potiahnete za jeden koniec, otvorí sa. Potiahnete za druhý, pritiahne sa. Chvíľu budete študovať ako tento zázrak funguje, kým konečne prijmete fakt, že šnúra jednoducho zabieha do svojho dutého vnútra. Takáto karabína je vysoko návyková a budete žasnúť nad tým, aká je spoľahlivá. Čím viac za ňu ťaháte, tým silnejšie sa zviera.

DSC_9083

Rovnaký systém platí aj pre závesné šnúry, ktoré majú vďaka takémuto šikovnému triku premenlivú dĺžku. Nič netreba vymeriavať, viazať uzlami, skracovať, preväzovať ani upravovať.  Jednoducho zatiahnete za šnúru ako za zips a už hamaka cestuje medzi stromami na nové miesto. Pohodlne si nastavíte výšku, zmeníte si vo svahu spád, alebo presuniete hamaku bližšie do stredu. Takýto systém sa volá whoopie slings a je najmodernejším riešením vo svete hamák.

DSC_9084

Celé viazanie hamaky nezaberie viac ako dve minútky a úplne rovnaké je to aj pri balení. Nedokážeme si predstaviť situáciu, kedy by sa čosi mohlo zvrtnúť do nepohody. Šnúry sa neuzlia, nič sa nevyvlieka, všetko je poistené proti preklzu plastovými korálkami.

Na prvých vychádzkach budete mať nutkanie uväzovať a odväzovať hamaku znova a znova, pretože je to jednoducho úžasné. Možno i preto si vypestujete v podvedomí akýsi stimul, ktorý vám bude hovoriť že sa vám vyplatí vyvesiť hamaku na stromy i kvôli krátkej zastávke na čaj a krajec chlebíka.

DSC_9072

Ako je zvykom, pri balení netreba nič skladať, všetko len mocne natisnete do vrecúška. Azda len popruhom ktoré sa ovíjajú okolo stromov svedčí zvinutie do malého disku, ktorý uzavrie vrecúško na jeho vrchnej časti.

Je mäkučká, kopíruje tvar tela

Hoci hovoríme o ultraľahkej hamake, pri ktorej sa starostlivo krájal každý gram hmotnosti, jej veľkosť tým vôbec neutrpela. Má štandardný formát 2.7×1.4 metra, pri ktorom si doprajete úplné pohodlie. Sadnete si s opierkou za chrbtom, ľahnete si v jej stredovej línii, pohodlie zvýšite pootočením na uhlopriečku. Ba ľahnete si aj na bok. Možno vystriedate desiatky rôznych polôh a každý z nás bude tvrdiť, že práve tá jeho mu sedí najlepšie. A práve o tom to je.

DSC_9108

Silnou črtou jednovrstvovej padákoviny je jej prieťažnosť. Netlačí, nevytvára pri napnutí pevnú oporu, kopíruje tvar tela. Zdá sa vám, že sa vznášate medzi stromami – takmer akoby ste ležali na obláčiku. Všetko kopíruje vaše krivky, takže ani sa nenazdáte a visíte ako banán v sieťke. Po bokoch vás kryje neprefúkateľný zákryt a vy vnímate iba svet nad sebou.

Čím dlhšie visíte medzi nebom a zemou, tým viac sa snažíte nájsť čo najpohodlnejšiu polohu. Hamaka vás obopína, tvaruje sa pod vami, pruží, naťahuje sa.  Je to, akoby ste zapadli do mäkkej, hebkej peny, v ktorej si musí telo vytvoriť pre pohodlie oporu. Kým pri DD Camping Hammocku strúhame figúry, v ktorých sa opora delí do natiahnutých trojuholníkov látky, tu sa noríme do mäkkého obláčika. Je to zásadný rozdiel, ktorý sa vyplatí vyskúšať si naživo.

DSC_9102

Má prípravu pre chladnú sezónu

Hoci je DD SuperLight Hammock ľahučká ako pierko, neznamená to že jej treba pripisovať použitie v tropickom, horúcom lete. Nájdete na nej plnohodnotnú prípravu na to, aby ste ju mohli doplniť spodným zateplením, ktoré k nej priľne akoby bolo šité priamo na mieru. Po obvode sú našité ušká, ku ktorým sa skobami upínajú pružné, gumové popruhy. Práve pružnosť hamaky v kombinácii so spodným zateplením hrá dôležitú úlohu. Izolácia prilieha priamo na telo.

DSC_9149

Z našich skúseností môžeme povedať, že v tandeme so zateplením DD Underblanket slúži táto hamaka k úplnej dokonalosti, o tom sa však podrobnejšie rozpíšeme v ďalšom z článkov. Ušká sú dvojnásobne prešívané, upevnené k znásobeným skladaným lemom, nastrojené  na miestach, kde zaistia najlepšie spojenie oboch vrstiev pri spaní.

Ustlané v ľahkom povetrí

DD SuperLight Hammock je ľahučká jednovrstvová hamaka z padákoviny, ktorú dostanete s moderným viazaním, vďaka ktorému bude kotvenie na stromy jednoduchšie ako by ste si mysleli. Je pevná, mäkučká, pohodlná a navyše sa javí byť vďaka hustote úpletu neprefúkateľná.

DSC_9096

Páči sa nám svojim kvalitným vyhotovením a sprevádza nás na vychádzkach, pri každej príležitosti objavujeme jej nové, doposiaľ nepovšimnuté vlastnosti. Ak by sme ju mali hodnotiť dvomi slovami, povedali by sme že je skutočne výborná.

S početným príslušenstvom možno skompletizovať sadu, ktorá ustojí chlad, daždivú nepohodu, či iné situácie pri ktorých chcete otočiť chrbát mestu a otvoriť sa novým zážitkom v prírode. Všetky tieto úžasné vecičky nájdete na www.doprirody.sk.

A na záver viazanie hamaky na videu, kde vidno všetky detaily:

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

5 KOMENTÁROV

  1. Zdravím, pekné recenzie a aj video. Ja tiež zvažujem kúpu nejakej hamaky, ešte nemám jasno v tom, akej dať prednosť, i keď asi platí, že raz vyskúšať je iné ako stokrát čítať…

    • mam ten isty problem ako pise philiph. pri mojej vyske 199 cm, neviem, co si vybrat. okrem toho ma kamosi strasia bolavymi patami, clenkami a plecami po jednej noci v hamake. Stan a spacak ma uz nebavi 🙂

      • Nenechajte sa strašiť a vyskúšajte si pohodlie hamaky v niektorej z predajní, ktorá má malý predvádzací kútik. Hamaky, ktoré sme skúšali my nie sú pre vysokých ľudí prikrátke, pohodlie si určite nájdete.

  2. Máme na záhrade takú hrubšiu ale už som aj dumal, že by som si kúpil čosi ľahučké do lesa. Do jari času dosť, ale túto si píšem zatiaľ na zoznam. Páčia sa mi hlavne tie šnúry.

Pridaj komentár