Upokojujúce praskanie polien, sálajúce teplo plameňov a vôňa prskajúcej slaninky, ktorá nadobro opantá všetky zmysly. Je príjemné posedieť si pri ohnisku a spomaliť pri opekačke rytmus uponáhľaných dní.

Ak v tejto chvíli pomýšľate na táborák obkolesený kameňmi, možno by ste mali vedieť, že všetko môže byť inak. Počuli ste už o high-tech ohnisku, ktoré zastúpi táborák i gril bez toho, aby ste ho museli pevne osadiť do zeme? Pri Biolite Firepit + si užívame chvíle pohody už od počiatku tohto leta.

Opekačka bez dymu

Ak je toto ohnisko čímsi výnimočné, určite je to používateľský komfort. Zabudnite na zdĺhavé rozkurovanie a dym, ktorý vás prenasleduje kamkoľvek si presadnete. Turbína po vzore kováčskej vyhne ženie vzduch do pahreby, aby bolo spaľovanie čo najdokonalejšie.

Kým pri pohľade na displej mobilu presne viete koľko hodín aktívnej podpory horenia máte k dispozícii, zo špekáčky kvapkáte omastok priamo na drevo pociťujúc hrejivé teplo. S dobrým pocitom z toho, že oheň je pod kontrolou. Na nohách, nad suchou trávou podhorskej lúky.

A ak sa rozhodnete otvoriť vrecko s dreveným uhlím či briketami a zvolať susedskú grilovačku, všetko je pripravené. S komfortom tradičných grilov, s vysokým roštom pre intenzívnu žiaru uhlíkov. Sami sa rozhodnete, či kúrite drevom alebo nie.

Vo dvore i pri vode

Škatuľový formát, výklopné nohy podstavca a váha slušne pod hranicou deviatich kilogramov. To je zostava, pri ktorej okamžite viete, že nezostanete iba u vás vo dvore alebo na chalupe. FirePit môžete so sebou vziať kamkoľvek sa rozhodnete.

Na piknik za humnami, autom do kempingu a hoci aj na lúku pod horou ku stanu, aby ste po sebe nezanechali mocnú stopu v krajine. Ktokoľvek sa chopí tohto bremena za dvojicu postranných rukovätí, pripraví atraktívny zážitok pre ostatných.

Áno, prikúpiť si môžete i kapsu, ktorá vám prenášanie z miesta na miesto zjednoduší. S trochou šikovnosti však nájdete prepravný obal aj v predajni s armádnymi prebytkami. Spýtajte sa na jazveca či tanker a oni už budú vedieť.

Pripravené raz, dva, tri

Vyklopíte nohy podstavca, nasadíte turbínu, na rošt naložíte niekoľko konárov alebo polien a na nich zapálite kocku podpaľovača. Možno vám je divné pomyslieť na to, že by ste hrubý náklad paliva zapaľovali od vrchu a nie naopak.

Vo chvíli, keď však turbínu spustíte prídete na to, že to funguje. Cielený prúd vzduchu zvýši teplotu horenia natoľko, že žiara prenikne do všetkého naloženého paliva. A nemusia to byť iba vzorovo vysušené a naštiepané klátiky z palivového dreva do pece.

Takmer bez akéhokoľvek dymu sme pravidelne rozkurovali mokré konáre s kôrou, prikladali na pahrebu surové drevo a spaľovali šišky a letorasty aké sa nám len dostali pod ruky. Deň po dni vidíte, ako upratujete zo zeme každú triesku dreva v dosahu.

Podpora horenia

Turbína nie je osamoteným ventilátorom, ktorý fúka priamo do ohniska. Cez systém rúrok s prieduchmi dodáva vzduch na všetky kľúčové miesta ohniska. Pod polená dreva do pahreby, ale aj priamo do plameňov. Vy máte možnosť upravovať jej výkon. Tlačidlom priamo na tele turbíny, alebo aplikáciou z mobilu, ktorý sa s ňou spojí cez bluetooth.

Rýchlo si privyknete na to, ako veľmi ovplyvňujete horenie. Čím menej vzduchu ženiete, tým je plameň vyšší a s väčším množstvom dymu. Čím je vzduchu viac, tým je plameň nižší a bezdymový, avšak s oveľa vyššou horúčosťou. Teplota rastie ako vo vyhni.

Napájanie zabezpečuje zabudovaný Li-Ion akumulátor s kapacitou 12800 mAh, ktorý raz za čas nabijete cez USB konektor. Zo skúsenosti môžeme povedať, že môžete počítať s viac ako 20 hodinami výdrže na jediné nabitie bez toho, aby ste sa museli obmedzovať v používaní.

A ak si k USB portu pripojíte lampičku, rádio alebo čokoľvek iné priamo pri opekaní, powerbanku môžete nechať doma. Páči sa nám, že mobilná aplikácia spoľahlivo odhaduje čas do úplného vybitia. Obmedzovať sa však nemusíte. Ohnisko bude v núdzi fungovať aj bez turbíny.

Vyladená konštrukcia

Opekačku po opekačke zisťujete, že konštruktéri nesedeli iba pri počítači. Nápady pre konštrukčné detaily museli zbierať pri ohnisku. Nezostali iba pri simuláciách, či vzduch fúka do ohniska rovnomerne alebo nie.

Chválime pevné, výklopné nohy. Obľúbili sme si výsuvné dvierka, cez ktoré možno vymetať popol pri čistení do zbernej misky či vrecúška, aby vo dvore nezostal neporiadok. Najlepší je však dierovaný plášť, cez ktorý preniká do okolia atmosféra blikajúcich plameňov spolu so sálajúcim teplom.

Cítite ako vás ohnisko hreje v tvári i pri nohách. Vďaka vyššiemu položeniu nad terénom si jeho hrejivý efekt užijete lepšie ako pri tradičnom táboráku. Už sa tešíme na chladné dni jesene, v područí príjemnej, hrejivej žiary.

S ražňom nad ohníkom vám ľahko ujdú drobnosti, ktoré zavážia viac ako by ste si mysleli. Celý plášť ohniska je smaltovaný, takže nič nehrdzavie. Húževnatá vrstva keramiky chráni kov pred koróziou. I tak patrí v nečase ohnisko pod strechu. Nech vydrží čo najdlhšie.

Vitajte na grilovačke

Narezať lieskové palice, napichnúť na ne špekáčky a užívať si piknik v prírode je fajn. Prudko návykové a teraz ešte viac keď máte ohnisko doma. Stačí však drobná zmena a z táboráku je gril. Podvihnete košík na palivo do závesov, naložíte ho dreveným uhlím či briketami a nasuniete grilovací rošt.

Pahreba je teraz vysoko, práve tak aby na rošte dosiahla správnu teplotu. Burgery, šašliky, plnené chlebové placky a balíčky s mäsom a zeleninou rozvoniavajú do diaľky. V základnej zostave by sme to nazvali minútkovým grilom. Pripravíte na ňom všetko, čo dokážete rýchlo otáčať a prepiecť v horúcej pahrebe. Výkon je stabilný, práve tak ako na jednoduchom, cestovnom grile.

Grilujeme však aj na dreve a užívame si slobodu. Uchvátila nás lacná prevádzka, pri ktorej nemusíte myslieť neustále na kúpu ďalšieho paliva. Nazbierate drevo v okolí a funguje to. Grilovací rošt je výsuvný, takže postupné prikladanie je bezproblémové. Len výkon kolíše, keďže pri pahrebe z dreva je výhodnejšie, aby bol palivový rošt na dne grilu.

Môže to byť ešte lepšie

Ak chcete grilovanie povýšiť na vyššiu úroveň, dokúpiť si viete barbecue súpravu, pri ktorej sa môžete pustiť aj do odvážnejších a náročnejších grilovaní. Rošt vymeníte za platňu, navrch nasadíte veko s regulovateľnými prieduchmi a ak si nevystačíte s nožom a vidličkou pri manipulácii so surovinami, dostanete k tomu aj grilovacie náradie.

Do budúcna by sme si radi vyskúšali aj tento vyšší komfort grilovania, hoci sa teraz radi oddávame opekaniu. Ak sa nám raz rozširujúca súprava dostane do rúk a zozbierame s ňou skúsenosti, určite túto recenziu rozšírime. Jedna vec je však istá.

Biolite Firepit + je k vám bližšie ako by ste očakávali. Nemusíte ho rozložiť na tráve, kdesi v bezpečnej vzdialenosti od vášho bývania. Pokojne ho môžete vybaliť na drevenej terase. S ohniskom nad praskajúcimi polenami, alebo s tlejúcim dreveným uhlím na rošte.

Hoci dno nie je dvojité, s tepelnou clonou, sálajúce teplo smerujúce nadol nie je natoľko intenzívne, aby spravilo škodu na doskách. Tráva síce od horúčavy na pár dní zožltne, doskám sa však nestane nič. Už ste niekedy opekali priamo na terase?

Prirodzený a predsa moderný

Ak po čase začnete brať za samozrejmosť to, že opekáte bez dymu a dokážete regulovať výkon ohniska, postupne si začnete uvedomovať akú prirodzenú podobu má táto high-tech „hračka“. Nesnaží sa spútať oheň kdesi v plechovej škatuli.

Namiesto toho ho vystavuje na obdiv v každom smere. Cez otvorené ústie ale aj cez perforované steny. Čím viac slnko zapadá za obzor, tým viac vidíte čo sa deje v pahrebe. Je to, ako keď sa z električky pozeráte na ulicu cez perforovanú reklamu na oblokoch.

Chata, stan, karavan alebo dvor za domom? Príde deň, keď na okraj roštu nesmelo položíte čajník aby ste si navarili kávičku.  Áno, funguje to.

Biolite Firepit + (259,00 €) ponúka v mobilnom formáte ohnisko i gril, pri ktorých máte pod kontrolou ich výkon vďaka turbíne napájanej z akumulátora. Opečiete špekáčky, pripravíte burgery, zohrejete sa v chladných večeroch a užijete si romantiku otvoreného ohňa s plným bezpečím. Táto high-tech zostava je vyrobená z kvalitných materiálov a predvádza konštrukciu na ktorej by ste sotva našli nejakú drobnosť na vylepšenie. Odporúčame na chatu, terasu, do dvora i do terénu. Pre pôsobivé pikniky, pohodové stanovania a úspešné rybačky.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár