Je to výbava, bez ktorej sa nezaobídu žiadne potulky krajom. Naplníte do fľaše vodu a máte na chvíľu pocit, že vás nič nemôže zaskočiť. Ak ste smädní, napijete sa. Ak vám je zima, zalejete si kávu, čaj alebo hrnčekovú polievku. Vodou oživíte i jedlá, ktoré boli pre ľahšie prenášanie zbavené vody.

Umyjete si zamazané ruky, vypláchnete si špinu z rany a ak príde na nocľah v sychravej noci, fľaša s horúcou vodou vám vyhreje spacák a udrží na čas teplo pri nohách. V čom nosiť vodu do terénu? Zoznamujeme sa s poľnou fľašou Nalgene Oasis 1000ml, ktorá posiela vojenskú klasiku do výslužby.

Do batoha i na opasok

Žiadne dizajnérske experimenty, žiadne objavovanie kolesa – Nalgene Oasis je tradičná vojenská „kantína“, ktorá sa drží zabehnutých tvarových rysov. Vtisnete ju do obalu pre nosenie na opasku, alebo ju zbalíte do batoha, aby ste váhu vody niesli na svojich pleciach. Vždy sa rozhodnete tak, aby ste sa cítili čo najpohodlnejšie a nemali pocit, že ste otrokmi váhy, ktorú so sebou nesiete.

Tvar verne kopíruje americkú armádnu klasiku a tak si môžete byť istí, že fľašu bez problému vsadíte i do kovového pítka a obalu s alice klipmi, ak to tak máte radi. Rýchlo však prídete na to, že táto fľaša je predsa len iná ako tie, s ktorými ste sa možno stretávali po dlhé roky. Akoby výrobca vypočul všetky prosby a fľašu nadovšetko zdokonalil.

Voda pod drobnohľadom

Na vode nie je nič zaujímavé. Je priehľadná, tekutá a osviežujúca. Niekedy chladná, inokedy teplá a tým to končí. Ak si však vodu naberáte z horských bystrín, prameňov, mädokýšov a studničiek, predsa len je to trochu iné. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že krištáľovo-čistý pramienok je skutočným klenotom hôr, v Nalgene neraz zbadáte i čosi naviac.

V lúčoch slnka sa trblieta každá drobná nečistota a tak máte rýchlo hrubú predstavu o tom, čo za vodný zdroj máte pred sebou. Nie, že by naše hory boli nezdravé, ale piesok, riasy či kal okamžite po nabratí zbadáte. Niekedy stačí prepláchnuť žliabok ktorým voda vyteká zo studničky a po minúte máte vo fľaške úplne priezračný mok.

Príjemný je aj prehľad o čistote fľaše pri jej dlhodobom používaní a údržbe. Ak patríte medzi tých, čo si radi pribalia na cestu čaj, alebo si do vody zarobia ochutený prášok pre povzbudenie, vždy viete ako na tom s čistotou ste. Je to sanitárny bonus, ktorý stojí za to.

Páči sa nám, že cez priesvitný plast vždy vidno pokiaľ siaha hladina vody i napriek tomu, že tu nie je žiadna stupnica s ryskami či vodoznak. Ak je o vodu núdza, podarí sa vám šetriť ju bez toho, aby ste spravili chyby v úsudku.

Pevná a ľahučká

Čo túto fľašu líši od ostatných svojho druhu je materiál, z ktorého je vyrobená. Ihneď si všimnete, že je tenšia, pevnejšia a húževnatejšia. Premietnite to do váhy a zistíte, že kým anglická plastová kantína s rovnakým objemom váži 198 gramov, pri Nalgene odčítate na váhe iba 133 gramov. Zaspomínajte si na starú hliníkovú ČSĽA fľašu s 300-gramovou hmotnosťou a máte úplne jasno o čom je reč.

Úspory vznikli vďaka tomu, že plast je mimoriadne pevný a húževnatý, takže v kritických častiach môžu byť detaily fľaše oveľa tenšie. Obzvlášť pri hrdle si všimnete, že hladké plochy dostali úplne nové, štíhle kontúry.

Ak by ste mali chuť pátrať po detailoch, materiálom je kopolymér Estman Tritan, ktorý má mimoriadnu pevnosť a trvácnosť. Fľaša znesie pravidelné čistenie v umývačke riadu, starosti jej nerobí ani horúci čaj alebo vriaca voda, ktorá fľašu zmení na zálesácke výhrevné teleso do stanu alebo spacáku.

Výrobca garantuje, že ani pri teplote -40°C nebude plast krehnúť a fľaša si zachová svoju pružnosť a trvácnosť.

Bez pachuti

Je mimoriadne dôležité, aby sa voda vo fľaši ani pri dlhodobom skladovaní nekazila. Určite to poznáte z nerezových fliaš Klean Kanteen.  Voda je vždy bez pachutí a aj po dlhom čase chutí z neutrálneho kovu vždy sviežo.

Rovnaké je to v tomto prípade a my môžeme zo skúseností dodať, že nielen voda nepoberie pachute z plastu, ale ani plast samotný sa nenabíja vôňou čajov a ochutených nápojov, ktoré sa v nej rozhodnete nosiť.

Aj keď fľašu raz za čas vyhrkáte saponátom na riad, nebude vám z nej zaváňať umelá citrónová aróma do čerstvo zaliatej kávy.

Bolo by chybou, ak by sme nespomenuli aj zdravotný faktor. Plast nepoužíva ftaláty, BPA, BPS zmäkčovadlá a tak sa ani do horúcich nápojov z materiálu nevyplavujú látky, ktoré ľudskému zdraviu priveľmi neosožia. Neviete si to skontrolovať, nie je to nič čo by ste pocítili. Predsa len sa však lepšie cítite ak počujete, že je to bez zbytočnej chémie.

Liter a kúsok naviac

Do fľaše sa vmestí liter vody bez toho, aby ste ju museli doliať až po samý vrchol hrdla. Výrobca teda plní sľuby a môžete si byť istí, že vás fľaša neukráti ak počítate s každým mililitrom. Ak by ste ju doliali po samý vrch, namerali by ste 1017 mililitrov plného objemu, ktorý sa nám nescvrkol ani po tom, čo sme fľašu niekoľkokrát naplnili horúcim čajom.

Či vám stačí jediná fľaša pre potulky krajom, alebo ich potrebujete dve záleží iba na vašich zvykoch, dostupnosti vody v teréne a klíme.

Isté však je, že i do 30-litrového turistického batohu nabalíte na samé dno dve fľaše tak, aby vám zostal dostatok priestoru pre ďalšiu výbavu. V taktickom batohu si môžete byť istí, že vám fľaše dokonale sadnú tiež.

Tvar fľaše je skutočne skladný a aj keby sme mali tú moc, iste by sme na ňom nič nemenili.

Veľké hrdlo, uzáver ktorý neprekáža

Na dobré sa rýchlo privyká a možno si ani neuvedomíte ako veľmi sa Nalgena od americkej kantíny z pohľadu komfortu líši. Udrie vás to v plnej sile vo chvíli, ak sa z núdze vrátite späť. Vynovená fľaša je ladená do detailu a výsledok stojí za to.

Vrchnák – ktorý bez akéhokoľvek tesnenia nikdy nekvapká a netečie – je upevnený na tak dlhej páske, že ho vyklopíte takmer po samé dno fľaše. Znamená to, že neprekáža pri nalievaní, ani pri pití. Nič vás netlačí do nosa, nič sa vám nevyklápa do líca či brady. Intuitívne pochytíte správny hmat, pri ktorom je páska pod prstami.

Veľmi príjemné je pri pití aj hrdlo fľaše, ktoré je hladké, široké a má závit až vo svojej stredovej časti. Pri pití je tak mimo vašich pier a netlačí. Nič vám nepreteká okolo úst, nič vám nekvapká do oblečenia. Oproti ostrým hranám vojenských kantín je to zaručený luxus.

S  38-milimetrovým priemerom je pohodové nielen pitie, ale aj vylievanie vody do nádob. Vzduchové bubliny nevnikajú do fľaše v rázoch, takže pri vylievaní vám voda nešpliecha. Hoci ste iba na polceste k tomu čo ponúkajú fľaše so širokým hrdlom, pocity sú skutočne príjemné.

Nalgene Oasis 1000 ml  (8€ za červenú, modrú, šedú, 10€ za foliage/coyote) je veľmi dobre riešená vojenská kantína z moderného materiálu, ktorá nás presvedčila o tom že predstihla dobu. Je spoľahlivá, ľahká a trvácna, s vysokým hygienickým štandardom. Kým na jednej strane máte dôveru v armádny štandard odolnosti, na druhej na vás dýcha spotrebiteľský komfort dnešných dní. Ak ju raz vezmete do rúk, starú vojenskú klasiku už asi navždy odložíte bokom.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

3 KOMENTÁROV

  1. Mal som kúpenú fake fľašu od miltecu a Oasis sa mi nezmestí do obalu 🙂 aj v pítku sa zasekava musím si predĺžiť tie zapínacie chlopne aby som ju tam zatvoril.

  2. Lahev Nalgene Oasis 1L byla vůbec první (a v současnosti jednou z mnoha), kterou od této značky vlastním a rád ji stále používám i v kombinaci s nerezovým US pítkem. Mohu tedy jen potvrdit, že jak tvarem, tak obsahem, ale i použitým materiálem, může být pro mnohé i ty váhající dobrou volbou. Praktická je bezesporu její průhlednost, krupičkovitý povrch zase zpříjemňuje držení a omezuje přebytečné odlesky povrchu lahve či obsažené tekutiny. Pro kontrolu kvality obsahu a případného nežádoucího zabarvení se mi jeví jako nejpraktičtější její modrá (blue) popř. šedá (grey) varianta. Výrobce je však dodává na trh ještě v sytě červené (red), nazelenalé (foliage) a recenzované hnědé (coyote) variantě.

Pridaj komentár