Vytiahnete z batoha malú plechovú škatuľku. Roztvoríte jej veko, vyberiete tabletu pevného liehu a po prvom škrtnutí zápalky varíte vodu na čaj alebo zohrievate konzervu. Vreckový varič na pevný lieh nikdy nesklame, nikdy neprekvapí.

Vreckové variče na pevný lieh od Esbitu majú za sebou desiatky rokov existencie, počas ktorých pre svoju jednoduchosť nemuseli prejsť žiadnymi zmenami. Nájdeme ich v zálesáckych batohoch, vychádzkových chlebníkoch, vreckách búnd ale aj vo vojenskej výstroji, kde sú v teréne jediným nástrojom pre ohrievanie jedla.

P1000023

Čím to je, že napriek moderným materiálom, technológiám a palivám majú neustále svojich fanúšikov? Pribrali sme ich na svoje vychádzky do prírody, aby sme naživo zistili, v čom spočíva ich čaro. Na cestách nás sprevádza menší vreckový varič Esbit 002 090 00 pre hrnčeky a konzervy, ako aj jeho väčší brat Esbit 002 890 00 pre ešusy čajníky a väčšie nádoby.

Po niekoľkých týždňoch sa nám podarilo dostať veci na koreň.

DSC_5615

Dokonale tiché varenie

Variče na pevný lieh Esbit zaberajú vo vaku či vrecku presne toľko miesta, ako palivo na ich prevádzku. Otvoríte plechovú škatuľku, ktorá ako rytierska zbroj obopína škatuľku papierovú. V nej sa ukrývajú tablety pevného liehu, z ktorých si odoberáte jednu po druhej dovtedy, kým nepríde čas na doplnenie zásob.

P1000025

Vždy je to rovnaký rituál – bez toho aby ste čokoľvek riešili. Usadíte varič do mäkkej zeme, pritlačíte ho aby získal stabilitu a horiacou zápalkou prenesiete plameň na bok palivovej tablety. Potom už len hrnček, konzervu alebo ešus položíte nad plápolajúci plamienok a oddychujete do chvíle, kým varič urobí svoju prácu.

Celé zohrievanie prebieha jemne, tíško a flegmaticky, len z času na čas pretrhne ticho lesa bublina unikajúca z plechovičky, či prúd pary ktorý si z nej razí cestu von. Nič nesyčí, nesipí, nebuble, je to ako tichá symfónia, pri ktorej čakáte na moment, kedy naberiete nové sily.

P1000290

Takmer nezničiteľný varič

Oceľový plech vylisovaný do tvaru škatuľky spojenej oceľovými nitmi je natoľko pevný, že vás prekvapí čo všetko s vami varič prežije. Prisadnete ho vo vaku, skotúľa sa vám zo skalného brala, vytrúsite ho v nepozornosti do potoka a po týždni ho na novej vychádzke nájdete bez poškodenia.

P1000018

Varič nehrdzavie, výrobca ho potiahol tenkou vrstvičkou zinku. Tá postupne vyhára iba v mieste plameňa, kde vykvitne nie príliš agresívny lišaj hrdze. Nič sa neskriví, nič sa neuvoľní. Jediné na čo treba striehnuť je palivo. Nielen to, aby ho bolo vždy dosť, ale aj aby nenavlhlo.

Kým 14-gramové tablety sú balené ako lieky v plaste s hliníkovým viečkom, 4-gramové sú iba ukladané v škatuľke. Ak navlhnú horia, avšak rozsýpajú sa. Nám sa osvedčilo baliť ich do plastového vrecúška s uzatváraním. Spolu s ním sa do variča zmestia.

DSC_5613

Viac polôh pre rôzny riad

Odklopné ramená majú spolu so základňou prelisy, aby ich bolo možné „zacvaknúť“ v rôznych polohách. Kým na väčšiu nádobu sa varič zmení takmer na plechovú posteľ, pri menšej zostanú ramená iba pootvorené.

P1000182

Možno to na fotografiách vyzerá trochu nestabilne a smiešne, v skutočnosti je to naozaj praktické.

Nemusíte riešiť žiadne mriežky, vždy  viete že vám nádobka sadne na varič. Bez ohľadu na to, či je to 200ml hrnček, 90-gramová plechovička, malý ešus či 400-gramová konzerva. Jednoducho to funguje a vy nič neriešite. Menší varič Esbit 002 090 00 je výbavou pre jedného a presne to aj ladí.

P1000027

Pre väčšie akcie sa hodí  viac väčší formát variča s označením Esbit 002 890 00. Na ňom už v pohode usadíte väčší ešus, kanvicu, hrniec či malý kotlík. Má viac polôh pre uzatváranie a tiež si rozumie so širokou škálou nádob. Vďaka nemu už na rodinnej vychádzke navaríte čaj a kávu pre každého na jedenkrát, bez toho aby ste každému museli z malého hrnčeka zalievať samostatne.

Kolorit varenia na pevnom liehu

Zabudnite na ohnisko, nad ktorým guláš buble celé hodiny. Zabudnite aj na 10-minútové preváranie vody z potoka, ktorá bublotom ničí zárodky života. Tieto variče na pevný lieh majú úplne iné poslanie. Sú ako malý automat na horúce nápoje, instantné polievky, vrecúškové cestoviny a hotové jedlá z konzervy.

P1000293

Zohrejete vodu takmer k varu a zalievate čo vám treba. Ohrievate otvorenú konzervu kým ju nedostanete k varu a sýtite sa. Zalievate suché rezance, alebo dovárate horúcou vodou zaliatu vreckovú polievku, kým všetko nezmäkne. Pri tom nevynaložíte žiadne úsilie a nemusíte sa zháňať v lese po dreve.

Navaríte na machu, na pni, drevenej lavici, spadnutom strome, skale i na guľatine dreveného zrubu. Varič stabilne stojí na každom povrchu a na ňom aj pripravované sústo. Nám sa takýto ohrev na jednodenných vychádzkach natoľko osvedčil, že sa stal našim štandardom.

P1000190

Náhradné palivá fungujú, majú však obmedzenia

Ekonomiku pevného liehu si spočítate aj sami, s tým nemusíme strácať čas. Aj tu sa nám osvedčilo pridvihnúť tablety pevného liehu škatuľkou z diaboliek vyššie, aby sme lepšie využili ich teplo. V závetrí je výkon varičov dobrý, vo veternom dni pomôže závetrie, ktoré nemusí byť vďaka nízkej výške varičov príliš vysoké. Vždy sa nám podarilo nájsť vhodné miesto – hoci i za kmeňom veľkého smreku.

P1000578

Náhradné palivá fungujú bez problému. Používali sme voskové krbové zápalky, ktoré možno poznáte z rozkurovania piecok a grilov. Odlomíte jeden trojuholník, škrtnete ním a máte stabilný plameň, ktorý horí približne 10 minút. Presne toľko ako 14-gramová tableta pevného liehu od Esbitu.

P1000594

Vosk však dymí a výdaj tepla je intenzívnejší, takže plechovičku vždy zadymíte ako výfuk starého nákladiaka a popri tom vám bude prihárať aj dno jedla. Horká príchuť nie je bonusom ktorý by sme vyhľadávali, pri varení vody je však rýchlejší výdaj tepla prednosťou. Stále však zostáva hrubý nános sadzí.

P1000608

Tenké smrekové vetvičky sú naopak záchranou vtedy, ak zistíte, že pre celodennú vychádzku máte v škatuľke už iba dve tablety. Stalo sa nám to, takže sme ich strategicky štvrtili a posilňovali drievkami. Bola to záchrana morálky, akú človek pri prázdnej plynovej bombičke nezažije.

DSC_5618

Vreckový varič má svoje čaro

Čím to je, že vreckové variče Esbit na pevný lieh sa aj po rokoch tešia popularite? Sú malé, odolné, všestranné a bezstarostne bez akýchkoľvek sklamaní zohrejú jedlo a pripravia horúci nápoj. Našim favoritom je menší vreckový varič Esbit 002 090 00 v prevádzke so 4-gramovými tabletami vyvýšenými na plechovičke. Je natoľko univerzálny, že sa hodí na 8 z 10 varení a ohrievaní. S 9,30-eurovou cenovkou je to jasná kúpa. Vo vnútri samozrejme nájdete aj prvú dávku paliva.

DSC_5610

Rovnaký rešpekt v nás však zanecháva aj väčší varič Esbit 002 890 00, ktorý je svojou veľkosťou vyladený pre skupinové vychádzky a väčšie varné nádoby. Pri ňom je však už 14-gramová tableta povinnosťou, čo zvyšuje náklady na jeho prevádzku. V tomto prípade už rozhoduje v našich podmienkach lúk a lesov komfort. Buď idete po niektorom z drievkačov s lacnejšou prevádzkou, alebo beriete komfort pevného liehu. Cena aj v tomto prípade zodpovedá tomu čo dostanete. V čase písania tejto recenzie je 16,50€ spolu s prvou dávkou paliva.

DSC_5607

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

1 komentár

  1. VOLAKEDY SOM TO POUZIVAL STALE: TERAZ UZ CHODIME NA POTULKY SKUPINOVO A VZDY MAME VELKY OHEN:ALE Z BATOHU SOM HO NEVYLOZIL:OZAJ NEZAVADZIA A PODPALAC V SACKU VEZVLHNE ROKY

Pridaj komentár