Dokážu prezradiť, čo sa deje v revíri, keď sedíme vo svojich domovoch. Zachytia pohyb ľudí na lesných cestičkých, zaznamenajú zver na vnadisku a odhalia hodiny, v ktorých je zver najaktívnejšia.

Kým sa však plní očakávaní pustíte do prvej montáže, mali by ste vedieť, čo od fotopasce máte očakávať. Hoci by sa pri pohľade na úžasné snímky a videá z internetu mohlo zdať, že fotopasca je stánkom v ktorom si divá zver robí úžasné selfies, podstata je kdesi úplne inde. Je ako spoľahlivý súkromný detektív, ktorý vám prezradí čo sa deje za vašim chrbtom.

Celé týždne na jednu sadu batérií

Fotopasca nie je ako mobil, ktorý treba každý večer pripojiť na nabíjačku. Na jednu sadu batérií dokáže fungovať celé týždne a zvyčajne je iba na vás, koľko energie do fotopasce nabalíte. Štyri monočlánky sú základ na vyskúšanie, osem monočlánkov predĺži výdrž na dvojnásobok, v niektorých modeloch nájdete priestor aj pre 12 batérií. Koľko ich osadíte záleží iba na tom, ako často budete k fotopasci chodiť a koľko nahrávok denne urobí.

P1000207

Smelo môžeme hovoriť o celých týždňoch bez nutnosti zásahu, alkalické batérie fungujú spoľahlivo aj pri nízkych nočných teplotách. Každý z výrobcov počíta s nepohodou, nik nechce pridávať starosti. Ak by však bolo treba zaistiť energiu hoci aj na celý rok, fotopasca má konektor pre externé napájanie, ku ktorému možno pripojiť veľký akumulátor, solárny panel alebo hoci aj adaptér z elektrickej siete, ak je v dosahu.

Odolá dažďu i mrazu

Všetci vieme aké sú plasty účinné, ak treba zabrániť prenikaniu vody. Pod kamuflážou fotopasce sa skrýva práve takýto materiál. Skrinka s kĺbom a pevným klipom pre zatvorenie dnu vlhkosť neprepustí. Po celom obvode je obkolesená gumovým tesnením, ktoré je pevne zatlačené sponou. Natoľko pevne, že pri každom otvorení počujete cvaknutie.

P1000206

Hoci je nejedna fotopasca chránená korunou stromu a nachádza sa na chránenom mieste, do jej útrob sa nedostane hmla, rosa, námraza, sneh ani dážď. Nie je to žiadna citlivka, pokiaľ do nej nevpustíte vodu vy, pri jej otváraní v teréne.

Môžete ju na mieste zamknúť

Znie to možno trochu komicky. Zavesíte popruhom fotopascu na strom a uzavriete ju zámkom, aby ju nik neotvoril. Je to však úplne inak. Ak sa rozhodnete zvýšiť bezpečnosť fotopasce vystavenej napospas okoloidúcim ľuďom a zveri, môžete ju uzamknúť do ochrannej bezpečnostnej skrinky.

P1000359

Tú dlhými samoreznými skrutkami upevníte na kmeň stromu, aby ste do nej mohli vložiť fotopascu samotnú. V takejto pevnej opore bude ako v pancieri. Len ihličnany vás z času na čas môžu prekvapiť živicou, ktorá z rán do plechovej škatule natečie.

Takto osadenú fotopascu už dokážete uzamknúť lanovým zámkom. Patria k nemu dva kľúčiky s  piatimi zúbkami a jeho kotviaci pruh je vyrobený z húževnatého oceľového lana, ktoré bez prípravy len tak nepreseknete ani neprepílite. Nám sa osvedčilo rázne a nápadné kontúry plechovej klietky zjemniť kamuflážnou textilnou páskou.

P1000419

Široký rozhľad zver v zábere zmenšuje

Fotopasce sú navrhnuté tak, aby mali cez širokouhlý objektív čo najširší rozhľad – s cieľom zachytiť čo najviac života, ktorý sa pred nimi odohráva. Ak očakávate fotografie, na ktorých jeleň so svojim parožím zaberie dve tretiny plochy fotografie aby ste obdivovali jeho výsady a medveď kŕmiaci sa tri metre pred fotopascou zaberie výhľad celý, mali by ste vedieť, že je to trochu inak.

V širokom zornom poli, akoby sa všetko javilo byť menšie od skutočnosti. Je to iný uhol pohľadu, na aký sme zvyknutí. Preto Full HD video a fotografie s vysokým rozlíšením majú skutočne význam. Vidíte na nich detaily, ktoré by vám inak mohli uniknúť.

P1000215

Fotopasca nereaguje okamžite

Aby sa šetrila energia a nemuseli ste meniť batérie každých pár dní, počítač fotopasce a jeho kamera sú po celý čas vypnuté. Jediné čo je pri živote je pohybový snímač – podobný tomu, ktorý stráži budovy pred zlodejmi. Bez ohľadu na to či je deň alebo noc, zaznamená každý pohyb vďaka tomu, že nastane tepelný výkyv. Padajúci list zostane nepovšimnutý, kým plížiaca sa líška bude odhalená i za trsom trávy.

Nejaký čas trvá, kým sa pri spustení poplachu fotografovanie či nahrávanie spustí. Moderné fotopasce to zvládajú do jednej sekundy, pri bežiacej zveri to však stále nemusí byť dosť. Práve preto je dobré sledovať miesto nie z metrového odstupu, ale primeranejšej vzdialenosti. Tak, aby zaujímavá akcia neunikla z rozhľadu.

Fotopasca sníma vždy s oneskorením:

Vidí aj v noci

Fotopasce sú vybavené prísvitom, vďaka ktorému dokážu robiť fotografie a natáčať videá aj v noci. Ak vstúpite do záberu, vaše oko nič neuvidí. Infraprísvit sa v ničom nelíši od svetla, ktoré vysiela k televízoru váš diaľkový ovládač. Fotoaparát a kamera ho vidia (môžete si to vyskúšať), vaše oko však nie. Rovnaké je to s fotopascou.

LEDiek pre prísvit je viac, neraz sú prekryté plastovým filtrom, ktorý ešte vycibrenejšie filtruje infračervené spektrum, ktoré osvetľuje priestor pred kamerou. S istotou môžeme povedať, že zver tento prísvit vidí a neraz je aj zvedavá čo sa deje. Iba plachým jedincom trvá nejaký čas, kým si na takéto vyrušenie privyknú. Prejdú dvomi-tromi skúsenosťami a sú pokojné.

Obozretnej líške sa infraprísvit nepozdáva:

Má presne stanovený dosah

Tak ako svetlo z infraprísvitu dosiahne iba na niekoľko metrov, i pohybový snímač je rovnako zdatný. Preto každý z výrobcov udáva v parametroch fotopasce i to, na koľko metrov dokáže zaznamenať pohyb. Či je to 10 metrov, 12 alebo 18, vždy platí rovnaké pravidlo. V takomto dosahu musíte mať od sledovaného miesta strom, na ktorý fotopascu osadíte.

To nemusí byť na lúčkach, vnadiskách či krmelcoch vôbec jednoduché, o posedoch už ani nehovoriac. Preto sa neraz vyplatí taktizovať a možno budete musieť aj svoje vnadenie presunúť o kúsok ďalej. Aj napriek tomu,  fotopasca je úžasným pomocníkom, s ktorým dokážete zladiť svoj krok.

Medveď sa kŕmi na hranici prísvitu:

Slnko môže byť na obtiaž

Je dobré, ak sa slnko počas svojej dennej púte neukazuje pred objektívom fotopasce. Obzvlášť za rána, keď je príliš nízko a svieti priamo do šošoviek. V takýchto chvíľach dokáže fotopascu oslepiť a namiesto užitočného záberu vidíte iba prepálenú škvrnu, ktorá vám toho veľa neprezradí.

Obzrite sa pred montážou na oblohu a posúďte sami, ako sa slnečné lúče točia v priebehu dňa na mieste, ktoré ste si zvolili. Niekedy pomôže pricloniť niektorú zo strán haluzinou, inokedy si radšej vyberiete iný strom. Ak zoberiete slnko do úvahy ihneď, ušetríte si niekoľko dní pozorovania kým na problém prídete.

P1000266

Konáre bránia výhľadu

Pri širokom rozhľade budú v poraste prekážať i tie konáre, ktoré sa vám javia byť neškodné. Pozriete sa na prvý pokusný záber fotopasce a zdá sa vám, že všetko je v úplnom poriadku. To preto, že sú mimo hĺbky ostrosti a úplne sa na zázname rozmazali. Je to, ako keď sa fotoaparátom pokúšate fotiť cez pletivo.

Keď však príde noc, v infraprísvite všetko nadobudne ostré kontúry. Čo cez deň vyzeralo ako dobré miesto sa v noci môže zmeniť na celistvú bariéru, ktorá vám uberá štvrtinu výhľadu. Obozretní by ste mali byť aj pri maskovaní fotopasce haluzinou, aby sa vo vetre nepohla. Inak vám môže zatieniť výhľad.

Výhľad z rovnakého miesta cez deň a v noci:

shotik

Kapacitu karty prerátate na počkanie

Bude vám stačiť 8-gigabajtová karta, alebo vám treba štvornásobnú kapacitu? Bez toho, aby ste sa preberali tabuľkami a všetko počítali, stačí sa pozrieť na displej fotopasce. Podobne ako fotoaparát aj ona vám v závislosti na režime nastavenia prezradí, koľko sekúnd záznamu, alebo koľko fotografií sa na ňu zmestí.

Z krátkeho zbierania skúseností s fotopascou Spromise S108 môžeme povedať, že 8 gigabajtov priestoru je skutočne viac ako dosť. Nemusíte sa obávať toho, že vám zaujímavé momenty uniknú, sekunda videa vo Full HD formáte zaberie iba jediný megabajt dát.

P1000303

Reaguje nielen na pohyb

Nejedna fotopasca je vybavená režimom časozberného snímania. Znamená to, že fotenie či natáčanie videí sa spustí nielen vtedy, keď sa pred fotopascou čosi pohne, ale aj na povel plánovača. Môžete si sami určiť, ako sa bude správať.

Urobí fotografiu alebo natočí 20-sekundové video každú hodinu, môže sa tak však diať aj každých 5 minút. Vďaka tomu môžete mať cez deň jasnú predstavu o tom, čo sa deje mimo dosahu pohybového snímača. Dovidíte tak na vnadisko náprotivšej lúky, alebo dole na cestu, ktorá je mimo dosahu pohybového snímača.

Fotopasca však nemá zoom aby záber priblížila, taktiež v noci do diaľky infraprísvitom nedosvieti. Neraz sa však takáto pomoc hodí.

P1000362

Ak treba, ozve sa vám na diaľku

Tam, kde je miesto v dosahu signálu mobilného operátora, využiť môžete fotopascu, ktorá je vybavená GSM modulom. Okrem pamäťovej karty do nej zasuniete aj SIMku mobilného operátora. Takáto fotopasca vás vie upozorniť na dianie vo chvíli, keď je zver pred objektívom a taktiež vám pošle náhľad záznamu, aby ste vedeli čo presne sa deje. To je praktické hlavne vtedy, ak ste pripravení v pohotovosti vybehnúť na miesto, aby vám nič neušlo.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

1 komentár

  1. Dobry text, je to presne ako pisete. Bol som tiez sklamany ked som nahodil 1x fotopascu, a ani po tyzdni som na nej nenasiel nic okrem straky. Mal som napozeranych stovky fotiek a videi na webe a presne som ocakaval tie najkrajsie zvieracie selfies ako pisete a ono nic …. chce to trpezlivost aj stastie na dobry flek, ale to je tak so vsetkym.

Pridaj komentár