Sychravé dni, blato pod nohami a hustý opar ktorý výdatne zmáča každé steblo trávy a skalu v okolí. To sú podmienky, ktoré dokonale preveria vašu výstroj na potulkách krajom. Hlavne ak sa snažíte zistiť, čo všetko znesú vaše nové topánky.

Čo vás čaká v teréne, ak sa rozhodnete pre obuv do horského prostredia BOSP Ural Pro?Od počiatku slabnúceho leta zbierame na pochode postrehy, aby sme vám prezradili viac. Po prvých stovkách kilometrov máme predstavenie.

Nubuk, Vibram, Goretex

Slovenský výrobca, klasický dizajn a vyhotovenie, ktoré berie na vedomie moderné materiály a technológie. Ak vyberáte topánky na hory, očakávate od nich viac ako len slušivý look. Chcete mať nohy v suchu, bez otlakov a v príjemnej pohode.

Zamrzí vás každé zbytočné pokĺznutie, zanadávate si pri každom rozlepenom spoji či nitke, ktorá sa začala párať zo šitia. Hľadáte topánky, pri ktorých sa máte s kým pohádať, aby ste obhájili svoje potreby. S pomyslením na to, že bardejovská fabrika je bližšie ako šusterská dielna na periférii Šanghaja máte nádej dostať to, čo potrebujete.

I preto sme sa s nadšením pustili do testovania modelu, ktorý už má medzi zálesákmi, horalmi a turistami svoje meno. Ak vašej pozornosti neunikli ikonické boty s červenými šnúrkami, šitím a odpružením podrážok – Ural Pro Grizzly, vedzte že tento model je ich jemne odľahčenou verziou. Bez voskovania, z máličko tenšieho nubuku.

Vyformujte ich

Ural Pro nie sú najužšie zálesácke topánky na trhu ale ani najširšie. Pýtajú viac času ako len rýchlu skúšku v predajni, či vám dokonale sadnú na nohu. Vybaľte ich zo škatule, poriadne na nich povoľte šnúrky, obujte si ich na čisté ponožky a veľmi voľne zaviažte.

Nedajte nič na prvé pocity, ak sa vám budú zdať v prednej časti o máličko užšie ako by ste chceli. Deň či dva ich po domove ponosíte namiesto papúč a je veľká šanca, že vás prekvapia svojou prispôsobivosťou. Prvé kroky, para a teplo troška upravia ich továrenské kontúry, podľa tej najlepšej predlohy – vašej nohy.

Vo chvíli, keď s istotou dotiahnete ich šnúrky sú vaše. Pripravené na prvú vychádzku za humnami, pripravené do terénu. Nepotrebujú zdĺhavý čas na to, aby ste ich postupne rozchodili. S mäkkou, pohodlnou podšívkou boli navrhnuté pre pohodlie.

Opora v každom kroku

Ak by sme mali vybrať jediné slovo, ktoré najlepšie vystihuje pocity pri pohybe v teréne v týchto topánkach, bola by to opora. V každej kritickej situácii cítite, že sa môžete spoľahnúť na svoje „kopytá“. Na skalách, rebríkoch ale aj kamennej sutine.

Kožené zvršky pevne obopínajú nohu, pevná podrážka drží stopu tak, akoby bola spojená s vašim chodidlom. Zapierate sa do zeme pätami pri prudkom zostupe strmou úbočou, hľadáte oporu v klzkom blate vonkajšími zubmi podrážok. Je vám jedno, či špičky smerujú vpred, alebo šliapete bokom.

Dokonale sme ich preverili na túrach a pochodoch, ale aj pri lesníckych prácach v nedostupných terénoch – tam, kde treba chrániť stromčeky pred ohryzom, alebo vysádzať nové. Nikdy sme nemali pocit, že pri kaskadérskych manévroch začínajú topánky odhaľovať svoje limity.

Páči sa nám ich húževnatosť a pevný, technický strih, ktorý šikovne spracovaným šnurovaním kopíruje kontúry nôh. Obujete ich, zatiahnete šnúrky a od včasného večera až do noci nemáte čo riešiť. Sú vašou súčasťou.

Tuhý došľap

Ak ste zvyknutí na taktickú obuv, ktorá svojou pružnou podrážkou odhalí  stopárovi každý kamienok a konár v lesnej hrabanke, buďte pripravení na to, že topánky Ural Pro sú osadené na pevných a tvrdých podrážkach. Rozoznáte v nich mäkkosť či tvrdosť podkladu, nie však jeho reliéfy a štruktúru.

Utaja končisté špičky skál pod nohami, vyrovnajú zubatý povrch kamennej sutiny, na rebríku dajú chodidlu pevný postoj. Sú prirodzene klenuté, aby svojim zaoblením kopírovali pohyb nad chodníkom. Nebojte sa toho, že vás svojou tuhosťou na dlhých pochodoch unavia.

Práve naopak – máme pocit, že kým na horských hrebeňoch cítime ako nás šetria od únavy a nepohody tvrdého podkladu, v lesoch a na lúkach s náznakom pružnosti prechádzajú terénom. Tlmia došľap, obzvlášť s ťažkým batohom na chrbte.

Naoko nenápadný dezén tuhej gumy Vibram Megagrip sa nám výborne osvedčil na jesenných, blatistých cestičkách, ale hlavne na mokrých skalách. Keď trocha spomalíte svižné športové tempo, pocítite ako sa zapierate do podkladu. Ak sa nás pevný krok bez šmýkania bude držať aj pri nižších teplotách, bude sa nám to určite pozdávať.

Do vody a nečasu

Túlanie vysokou trávou pri hubačkách na okrajoch horských lúk, prechody horskými bystrinami, skúmanie vodopádov, či celodenný pohyb lužným lesom pri jemnom mrholení – to všetko sú zážitky, pri ktorých si poviete, že ste radi topánkam, ktoré máte na nohách.

Membrána GORE-TEX Performance Comfort funguje bezchybne. Ani raz sa nám nestalo, že by vlhkosť prenikla dnu do topánok. Kým nepodceníte hĺbku potoka a nenaberiete vodu vrchom, ponožky zostanú suché.

Nemôžeme povedať, že by sme spozorovali dlhodobý účinok hydrofóbnej úpravy kožených zvrškov. Useň sa zmáča, stmavne, voda však dnu neprenikne. Zastaví ju dobre fungujúca membrána. V tejto časti roka funguje výborne. Nohy vo vlnených ponožkách sa dnu nepotia a užívajú si komfort sucha. V daždi, blate, za všetkých podmienok.

Zatiaľ bez čistenia

Hoci majú testované topánky za sebou niekoľko cyklov výdatného zablatenia, premočenia usne a opätovného vysychania, zatiaľ sme im nevenovali špeciálnu starostlivosť. Spoznali iba suchú kefu. Snažíme sa pozorovať, ako dobre si materiál s vlhkým prostredím rozumie.

Nikde nevidíme náznaky tvrdnutia či praskania. Useň vyzerá aj po opakovaných záťažiach v najlepšej kondícii. Páči sa nám, že nikde sa neobjavujú ani deformácie, kde by sa noha snažila kožu vytiahnuť alebo vytlačiť ju do nových tvarov pri najväčšej záťaži.

Pripisujeme to nielen húževnatosti materiálov, ale aj výbornému, anatomickému strihu ktorý berie do úvahy technický ráz tejto obuvi. Ak patríte k tým, čo údržbe obuvi veľa času nevenujú, môžeme vám s istotou povedať, že v zábehu to botky Ural Pro určite znesú bez ujmy.

Na pohodlí záleží

Stále tu spomíname pevnosť, tuhosť a oporu. Neznamená to však, že hovoríme o plechových kopytách, ktoré vás oberú o všetko pohodlie. Pretože ho svojim spôsobom očakávame pri každých dobrých topánkach, venujeme sa mu až teraz.

Ural Pro je klasická horská obuv, ktorá nejde svojou tuhosťou až na doraz. Je kdesi jemne za polovicou toho, s čím sa v sortimente obuvi môžete stretnúť. Topánky sú o kúsok mäkšie a pružnejšie, ako by sa pri pohľade na obrázky mohlo zdať.

Veľmi sa nám páči pohodlná, štvorvrstvová podšívka, dobre fungujúce sa ukázali byť deformačné zóny nad priehlavkom a pätou. Práve tam nájdete vsunuté pohyblivejšie a mäkšie časti, ktoré napomáhajú ohybu. Pridajte k tomu šnurovanie s háčikmi, ktoré umožňujú odlišne dotiahnuť spodnú a vrchnú časť šnúrok – po niekoľkých výletoch to už beriete ako samozrejmosť.

Takmer vám unikne pohodlné vykrojenie mäkkej penovej manžety, rovnako prehliadnete jazyk, ktorý na nohu mäkko dosadá v celej ploche. Aj s bočnými skladmi pevného spojenia so zvrškom, aby dnu neprepustil vodu, ihličie a prach.

Veľmi pohodlné sú aj stielky – tvarované, rýchloschnúce a vraj antibakteriálne. Svojou hrúbkou pomáhajú tlmiť došľap pri chôdzi, určite by sme ich nemenili za iné. V tejto ročnej dobe priam ideálne.

Húževnatejšie ako sme čakali

Po niekoľkých týždňoch intenzívneho nosenia v náročnom teréne je priskoro hovoriť o tom, či ide o obuv ktorá znesie podobný nápor v niekoľkých sezónach nosenia. I tak však máme pocit, že ide o topánky s konštrukciou, ktoré sú pripravené viac ako len na pohodové vychádzky za humnami a po nenáročných turistických chodníčkoch.

Ak máte postavu statného medveďa, nakladáte na chrbát batoh s ťažkým výstrojom pre kempovanie a máte skúsenosti s tým, že zničíte akékoľvek topánky oveľa rýchlejšie ako ostatní, pri týchto si môžete byť istí, že budú patriť určite k tým pevnejším a trvácnejším. Obzvlášť ak sa často pohybujete v mokrom prostredí.

Nejakú tú odreninu, zárez od skál na podrážke či malý, odlepený kúsok obsádzky nevidíme nič, čo by naznačovalo únavu materiálov. Všetky šitia sú naďalej pevné, tvar a geometria sú bez zmien. Ak sa čosi prispôsobilo, je to okolie šnurovania, kde useň s háčikmi vo večnom ťahu vystúpila nad okolie.

BOSP  Ural Pro (199,90 €) sú topánky klasického strihu do hôr, ktoré vás nezradia zatekajúcou vlhkosťou, kĺzaním na skalách či jemným vyhotovením, ktoré sa neznesie s drsnými nástrahami terénu. Ide o pevnú a húževnatú obuv, ktorá dáva kroku istotu nielen na vyšliapaných chodníčkoch, ale aj mimo nich. Páči sa nám vynikajúca vodeodolnosť, primeraná tuhosť ale aj pohodlie pri nosení. A ak príde na únavu, s hmotnosťou 830 gramov na každú z topánok to nie je tak veľa, aby ste pocítili predčasnú únavu. Určite odporúčame, ak hľadáte čosi poriadne na potulky krajom. V testovaní však pokračujeme ďalej.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár