Ak zájde slnko za horizont, oči rýchlo strácajú svoj cit. Nájsť miesto na táborenie, pripraviť oheň na varenie a upraviť miesto na nocľah. To všetko je výzva, ktorá žiada viac ako len intuíciu. Ak vytiahnete z batoha čelovku a kliknete na tlačidlo vypínača, máte vyhraté.

Aké to je, ak do svojich služieb povoláte model so štyrmi farbami osvetlenia a svetelným kužeľom, ktorý sa poddá vašim potrebám? Zoznamujeme sa v teréne s čelovkou Ledlenser MH8, ktorá osloví nielen lovcov, ale aj zálesákov a milovníkov pobytu v prírode.

Všestrannosť v kompaktnom balení

Hoci čelovka v kompletnej zostave váži príjemných 140 gramov, výrobcovi sa do nej podarilo vtesnať kopu zaujímavej optiky a elektroniky. Svetelný zdroj tvorí štvorica LEDiek vo farbe biela, červená, zelená a modrá, jeden z dvojice reflektorov má plynule nastaviteľné ohnisko a ak príde na stratégiu svietenia, sami ju prispôsobíte potrebám.

Tvar svetelného kužeľa a nastaviteľný výkon svietenia nie sú konečným rozhodnutím. Elektronika sa podľa vašich povelov postará o udržiavanie na stabilnej úrovni, alebo tlmení pomalým tempom tak, aby bola výdrž batérií čo najdlhšia. A ak sa energia začne míňať, nikdy nezostanete v úplnej tme.

Pridajte k tomu ovládanie jediným tlačidlom, zvýšenú odolnosť voči poveternostným podmienkam a duálne napájanie so šikovným nabíjaním – razom je jasné, že  sa pohybujeme za hranicami každodenného štandardu. Pribalíte čelovku do svojej výbavy a deň po dni zisťujete, že dokáže ponúknuť viac ako ste od nej na počiatku čakali.

Na prácu i na šport

Veľmi rýchlo sme si privykli na ľahké plastové telo a jednodielne vyhotovenie s vloženými batériami. Bez ohľadu na to či bežíte krajinou, vyberáte z batoha zásoby na varenie alebo sa púšťate do silových, táborníckych prác, čelovka pekne sedí na hlave bez zákmitov a šmýkania popruhov.

Jeden pružný popruh pre prácu na mieste, prídavný priečny popruh pre aktívny pohyb – v každom momente sa môžete rozhodnúť, ktorá z dvojice montáží je pre vás prijateľnejšia. V lete sa vyhnete prílišnému poteniu, v zime ponecháte väčšiu voľnosť pre čiapku či klobúk. A ak príde na doplnkové svietenie, celé teleso svietidla možno vytiahnuť z kolísky von.

Popruhy sú husto tkané, s jemným plyšom na vnútornej strane. Ľahko ich odmontujete pre pranie, ľahko nasadíte späť. Posuvné plastové spony pevne držia svoju nastavenú polohu. A ak príde na nejaké dočasné zavesenie na batoh, nájde sa i malá skoba proti skĺznutiu či strate.

Jednou rukou

Ak sa povie čelovka, vždy to znamená že i napriek svieteniu máte voľné ruky. Výrobca sa drží tohto konceptu i počas ovládania. Zapínanie, ovládanie jasu a voľba režimu svietenia sú zoskupené do jedného, jediného tlačidla.

Podobné je to i s naklápaním a formovaním svetelného kužeľa. Rukou siahnete na prstenec a ľahkým pootočením sa razom široké periférne videnie zmení na bodové skúmanie. Jedinou rukou vytiahnete teleso svietidla z rámu, jednou rukou pripojíte nabíjací konektor.

Ak si pozorne prečítate ilustrovaný návod, potrvá vám 2-3 dni aktívneho používania, kým všetku potrebnú motoriku dostanete do podvedomia. Nesnažte sa v rovnakom čase používať svietidlá iných výrobcov. Kliknutia, dvojkliky, podržanie tlačidla – všetko môže byť pre začiatok troška náročné.

Svetlo pre každú príležitosť

Firma Ledlenser je známa svojou nezvyčajnou optikou. Kužeľ neformuje objemným zrkadlovým reflektorom, ale lomom svetla na kompaktných hranoloch a šošovke z plastu. Inak tomu nie je ani v tomto prípade.

Pootočením prstenca o jednu šestinu otáčky rozhodujete o tom, či sa biele svetlo rozleje do plného, periférneho videnia, alebo ho zameriate do jediného bodu v diaľke. Pri širokom rozptyle je kužeľ plynule naplnený svetlom, malý dôraz cítiť v strede a okrajovom prstenci. Nakrytie zorného poľa je priam dokonalé – niet šance že by ste si nevšimli v periférii i ten najmenší pohyb.

Postupnou zmenou ohniska sa dôraz presúva na stred. Spojitá plocha kužeľa akoby sa v štyroch segmentoch čoraz viac a viac prekladala dovedna, aby bol svetelný výkon čo najvyšší. Tok svetla sa sústreďuje na menšiu plochu vo väčšej vzdialenosti.

Sú dve veci, ktoré vás pri prvom kontakte úplne pohltia. Tou prvou je výrazná kresba reliéfov a štruktúr. I v úplne neznámom teréne okamžite objavíte každú terénnu nerovnosť, ryhu v skalách, zráz či úklon terénu. Takmer akoby ste na plochu svietili z dvoch bodov. Tou druhou je nejednotná farba svetelného kužeľa. Kým k stredu mocnie sila studených tónov, k okrajom sa zosilňujú práve tie teplejšie.

Veľmi si ceníme výkon bielej LEDky s neutrálnou farbou svetla, ktorá pri plných 600 lumenoch skutočne dosvieti na sľubovaných 200 metrov tak, aby ste i v lesnom poraste dokázali vyčítať, čo je pred vami. Kvalita svetla je výborná, oči sa neunavia ani keď pozorne sledujete dianie pred vami.

Výkon možno cyklovaním meniť v štyroch režimoch – od diskrétnej pochodovky pre krok v známom prostredí, cez pracovné svetlo k bežným aktivitám, až po osvetlenie pre rýchly pohyb v členitom teréne.  S výdržou od 60 hodín úsporného svietenia až po 7 hodín maximálneho výkonu máte pri sebe viac svetla, ako potrebujete na jedinú noc. To všetko vďaka úspornému režimu elektroniky, ktorá tak trocha využíva prispôsobivosť oka k terénu.

Ak záleží na tom, aby bol výkon úplne stabilný, výdrž sa skráti na rozsah od 60 do 3,5 hodín svietenia. V tomto prípade ide o svietenie bez kompromisov, s plným a stabilným výkonom. Kde ide o veľa, kde staršie oko potrebuje v tme oporu, tam sa môžete spoľahnúť na kvalitné svietenie i v bezmesačnej, čierno-čiernej noci.

S istotou môžeme povedať, že sme v každej situácii našli svetlo práve také, aké sme potrebovali. Zmenou výkonu a geometriou kužeľa ide o stovky možností.

Tri farby naviac

Po boku hlavného reflektora sa nachádza i sekundárny – pre farebné svietenie. Výrobca zaň osadil červenú, zelenú a modrú LEDku pre situácie, ktoré žiadajú odlišnú taktiku svietenia. Hoci pri každej z nich budete musieť troška upraviť náklon čelovky, postupom času prídete na to, že máte v hrsti cennú pomoc.

Červený prísvit dosiahne na vzdialenosť približne 6 metrov. Pre hlboké, čierne tiene a slabé rozlíšenie odtieňov nie je určený na pohyb v teréne – ale skôr na stacionárne svietenie. Nespôsobí stiahnutie zorničiek, oči nestrácajú citlivosť pri pohľade do tmy.

Ak sa však zahľadíte do mapy, červené a hnedé línie razom akoby zmizli. Najete sa, nájdete veci v batohu, diskrétne signalizujete do tmy, zapisujete si čo treba. Červený prísvit ocenia rybári. Svoje vedia i poľovníci – zver nie je na červenú zložku svetla priveľmi citlivá. Nevyplaší sa.

Zelený prísvit dosahuje dvojnásobný výkon v porovnaní s červeným. Nie je to spôsobené iba vyššou citlivosťou oka, ale aj vzdialenosťou na akú sa svetlo nesie. Tmavé tiene miznú, listy vegetácie zosilňujú nasvietenie okolia, vnímanie okolia je oveľa citlivejšie s dôrazom na detail. Tento typ osvetlenia ustojí aj pri pohybe a presune v  teréne.

Tak ako vás dokáže zmiasť hádanie skutočných farieb pod tónmi zelenej LEDky, prekvapivý je i pohľad na vás z neveľkej diaľky. Zelený svit sa javí byť neutrálny, priam v odtieňoch prírodnej šedi. Toto osvetlenie je oveľa viac nenápadné ako tlmený biely jas, či červené svetlo. Svietenie sa stáva neviditeľným. A ak sa vydáte po stope zranenej zveri, v zelenom svite sa krv javí byť čierno-čiernou.  Neprehliadnete ju.

Modrá LEDka, akoby kombinovala fluorescenciu s modrastými tónmi svetla. I pri slabom jase sa rozžiaria všetky svetlé a biele prvky okolo vás. V brezovom hájiku sa cítite ako na inej planéte, vo vysokej tráve nájdete každý kúsok bieleho papiera. V prírode svieti každá anomália, v mestskom prostredí sa na vás vyrojí nesúrodosť materiálov.

Dosah modrého svietenia je podobný ako pri červenom prísvite, ide o svetlo ktoré je výborné pre čítanie máp a poznámok. V ostrom kontraste vám neunikne ani ten najmenší detail.

Napájanie na dva spôsoby

Ak očakávate štandardný Li-Ion akumulátor typu 18650, možno vás prekvapí že výrobca využil trochu odlišnú taktiku. Aby dosiahol vhodnejší tvar a objem, pustil sa cestou všestrannosti. V balení nájdete 3.7- voltový Li-Ion akumulátor s kapacitou 1550 mAh, ktorý je tvorený dvojicou článkov vo formáte AA.

Nabíjanie prebieha priamo v čelovke. Pripojíte káblik k USB portu, magnetickú koncovku priložíte k terčíku a nabíjanie sa okamžite spustí. O celom priebehu vás informuje stavová LEDka, ktorá je kontrolkou napájania aj pri používaní. Vždy viete či máte dosť energie na svietenie. Vždy sa dozviete kedy už  treba nabíjať.

Ak sa vydáte na dlhšiu výpravu a nočné presuny budú na dennom programe. Využiť môžete i náhradné napájanie. Do čelovky možno zasunúť dvojicu alkalických monočlánkov vo formáte AA, resp. lítiových monočlánkov pre prevádzku v extrémne nízkych teplotách.

Sami si volíte spôsob napájania, akumulátor a káblik dostávate v škatuľke ako základné príslušenstvo.

Znesie naozaj veľa

Ak spadne 140-gramová čelovka na zem, nerozbije sa pri svojej nízkej váhe. Výrobca sa však zameral na to, aby ustála náročné nasadenie v podmienkach terénu. Za triedou odolnosti IP54 sa ukrýva dostatočný štít voči oparom, rose, prehánkam i intenzívnemu dažďu.

Tlačidlo je chránené membránou, spoje sú utesnené, viečko priestoru batérií je vybavené gumovým tesnením. Skratu odolá i magnetický, napájací konektor, takže sa nemusíte báť ničoho. Hoci nejde o lampičku, ktorá by mala prežiť týždne kúpania v horskej bystrine, nemáme pocit, že by žiadala špeciálnu opateru.

Nepotrebuje ju hýčkať v batohu puzdrom, nemá jemné a krehké prvky, ktoré by nezniesli nárazy, pády a odieranie. Dizajnéri sa postavili k návrhu naozaj šikovne. Ak začnete sledovať drobné detaily, určite neprehliadnete ani novátorskú aretáciu náklonu – bez zúbkov a jazýčka,  s trecou silou silikónového kontaktu.

Ledlenser MH-8 (79,90€) je čelovka, ktorá je priam určená pre aktívne výkony v prírode, bez ohľadu na to či ide o poľovníctvo, rybárstvo, zálesáctvo alebo turistiku. Má skvelú výdrž, dokonale prispôsobiteľný výkon a kvalitu nasvietenia, ktorá neunaví oči a odhalí tajomstvá neznámeho prostredia. S trojicou doplnkových farebných režimov je pripravená i pre všetky krajné situácie. Páči sa nám magnetický konektor napájania, ako aj podpora dvoch druhov batérií. Ak hľadáte výkonnú a šikovnú čelovku do nepohody, určite ide o šikovnú voľbu. A to dokonca aj pre šport.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár