Je to lampáš, ktorý už na prvý pohľad prezrádza, že je inšpirovaný petrolejkou. Pootočíte kolieskom a svetlo sa rozleje do okolia práve tak mocne, ako je treba. Namiesto dymu, mastného paliva a krehkého cylindra zo skla sa však všetko točí okolo moderných technológií.

Aké to je, ak sa vďaka slnku, otočnej kľuke a dvom sadám batérií rozsvietia LEDky, aby presvietili tmavé zákutia pustej, čiernej noci? Zoznamujeme sa so solárnym lampášom PowerPlus Hippo, ktorému pri svietení nikdy nedôjde dych.

Na chatu, ku grilu i na rybačku

Hoci lampáš váži iba skromných 530 gramov, pre jeho veľkosť nejde o typickú lampu do batoha. S 12-centimetrovým priemerom a výškou 24 centimetrov ide o príručné svietidlo, ktoré podľa potreby prenášate z miesta na miesto.

Vybalíte ho pri vode s rybárskym náradím z auta a strávite pekný víkend na rybačke, pribalíte si ho ku kempingovej batožine na týždenné, cestovateľské dobrodružstvo, alebo sa vám stane zdrojom svetla na chate bez elektriny, či vo dvore a na terase pri grile.

Výrobca priam akoby ho prispôsobil pre tieto scenáre. Lampáš pevne sedí aj na nerovnej zemi, má pohodlnú rukoväť pre prenášanie a nechýba mu ani výklopný hák pre zavesenie. Keďže svetlo sa šíri z cylindra všetkými smermi, nikdy nemáte problém nájsť miesto, kam lampáš umiestniť.

Páči sa nám robustné vyhotovenie, ktoré pre dosiahnutie odolnosti využíva nielen hrúbku pružného plastu, ale aj spôsob zostavenia. Cylindrické dielce na seba dosadajú v skrutkových spojoch, každé falcovanie je otočné smerom nadol.

Hoci nejde o lampu, ktorá by mala zvýšenú odolnosť voči vode a prachu, všetko je riešené tak, aby hustý opar, nedbalá rosa, či mrholenie neprenikli okamžite dnu. Pridajte k tomu ochrannú drôtenú klietku, ktorá dáva zostave húževnatosť a máte takmer úplne jasno o čom je reč. Je to lampa, čo niečo znesie.

Kužeľ nasvieti celé okolie

Zdrojom svetla je 24 LEDiek, ktoré dôkladne ukrývajú svoje bodové svetlo pod valcovým difúzorom. Vrúbkovaný mliečny plast s dvojicou odrazových plôch rozptyľujú svetlo tak, aby nepôsobilo rušivo ani vtedy, ak sa pozriete priamo do jeho stredu.

Kužeľ neutrálneho, bieleho svetla sa rozplýva v 360-stupňovom okruhu a záleží iba na nastavenom výkone, ako ďaleko dosiahne. Pri plnom výkone 110-lumenov nemáme problém slušne nasvietiť v prírode pod holým nebom 15-metrový okruh. Podanie farieb je prirodzené, svetlo má mäkký charakter, ktoré troška tlmí kontrasty reliéfov a hrán.

Výkon akoby sa razom znásobil, ak sa ocitnete v interiéri chaty či chalupy. Svetlo odrazené od stien zvyšuje svoje pokrytie a tak sa lampáš nestratí ani vo veľkej, spoločenskej miestnosti.

Výkon máte pod kontrolou otočným gombíkom, ktorý funguje zároveň ako vypínač. Pridáte si jasu koľko vám treba  a razom cítite rozdiel medzi mocným svetlom pre jemnú prácu a nočnou „bojovkou“, vďaka ktorej na zemi o nič nezakopnete.

Farba svetla a jas citeľne petrolejku predstihnú, z nostalgie sa však môže stať, že vám budú teplé tóny svetla zo začiatku chýbať.

Batéria pre jednu noc

Lampáš má zabudovaný Li-Ion akumulátor s kapacitou 2300 mAh, ktorý má dostatok energie na to, aby ste ním vykryli pri svietení celú noc. Ak siahnete na reguláciu svetla a jeho silu prispôsobíte potrebám, určite sa vám nestane že by ste zostali v úplnej tme.

Pri plnom jase vydá zo seba akumulátor energiu pre 2,5 hodiny svietenia, pri polovičnom 6 hodín, s ďalším tlmením sa dostanete za hranicu 16 hodín. Keď už máte pocit že akumulátor je vybitý, lampa pri opätovnom zasvietení funguje ďalšiu desiatku minút, znova a znova. Bez toho, aby ste tomu akokoľvek pomohli.

Pre nabíjanie slúži USB port, ktorý cez dodávaný káblik pripojíte k 1-ampérovej, kompaktnej nabíjačke.  Za dva a pol hodiny na sieti je akumulátor opäť plný pre ďalšiu dlhú noc svietenia.

Páči sa nám, že výrobca siahol po štandardoch spotrebnej elektroniky. Zdrojom energie tak môže byť čokoľvek – powerbanka, USB zásuvka v automobile, externý solárny panel, či akékoľvek iné zariadenie s USB výstupom.

Škoda len koncovky – namiesto microUSB konektora tu nájdete klasickú zdierku. Originálny tak musíte mať vždy v pohotovosti – vždy so sebou.

Energia zo slnka i kľuky

Zabudovaný akumulátor však možno v teréne nabíjať aj inými spôsobmi. Cez deň zbiera slnečnú energiu solárny panel s výkonom 0,45 wattu. Na priamom letnom slnku síce potrebuje 20 hodín času na to, aby nabil batériu na plnú kapacitu. Letné noci sú však prikrátke nato, aby ste všetku energiu vyčerpali do druhého dňa.

Panel je polykryštalický, takže funguje i vtedy, ak je lampáš za sklom, na okennom parapete. Je fajn, ak sa po mesiaci vrátite na chalupu a lampáš je stále plne nabitý, hoci ste pre to nič nemuseli spraviť.

Na parapete je vždy v plnej pohotovosti.  O tom, že nabíjanie prebieha informuje stavová LEDka, nikde však nenájdete indikátor, ktorý by vám prezradil koľko energie ešte máte k dispozícii.

Ak je núdza i o slnko, na pomoc prichádza zabudovaný generátor. Vyklopíte kľuku, stabilným tempom ňou otáčate po dobu jednej minúty a máte energiu na 15 minút tlmeného, či 1 minútu polovičného osvetlenia. Páka je pevná, mechanizmus generátora ide hladko. Všetko je však z plastu, takže na nekonečné krútenie kľukou sa nemožno spoliehať.

Dobrou správou je, že energia zo slnka či kľuky nemusí poslúžiť iba na svietenie. Zabudovaný Li-Ion akumulátor je pripojený k modulu powerbanky, z ktorej možno čerpať energiu pre mobil, navigáciu či iné zariadenia. Ak treba nutne volať o pomoc, i krútenie kľuky postačí na to aby úplne vybitý mobil ožil na telefonovanie.

Cez deň sa energia zo solárneho panelu kombinuje s energiou kľuky. Nabíjanie je preto rýchlejšie a každé otočenie kľučkou dáva zmysel.

Bonus pre ťažké časy

Hoci kombinácia USB nabíjačky, solárneho panelu, kľuky generátora a zabudovaného akumulátora funguje v každej situácii fajn, predsa je tu len jedna možnosť naviac. Pod spodným krytom sa ukrýva priestor pre trojicu batérií vo formáte AAA, ktorými možno napájať lampáš bez obmedzení až dovtedy, kým sa vám kompletná zásoba náhradných batérií neminie.

Znamená to, že vo veľkých mrazoch môžete využiť lítiové monočlánky, z energetickej zásoby alkalické, fungovať vám však budú aj zinkovo-uhlíkové zo samoobsluhy alebo Ni-MH akumulátory z iných spotrebičov.

Akoby sa počítalo s tým, že tento lampáš bude stopercentnou zárukou svietenia pre každú situáciu – od výpadku prúdu, až po núdzový únik uprostred noci. Ak preň už vidíte pohotovostné miesto kdesi na stene, nič nenaruší váš sen.

Výdrž možno znásobiť

Lampáš je spracovaný tak, že v prípade poruchy sa dokáže elektrotechnik pustiť do jeho opravy. Po odskrutkovaní spodného krytu je dostupná kompletná elektronika i akumulátor pre jeho výmenu po uplynutí životnosti. Nič nie je zaliate živicou, nič nie je upevnené tavnými lepidlami a tmelmi.

Bez akýchkoľvek úprav možno použiť Li-Ion článok formátu 18650 s kapacitou 3700 mAh pre výrazné navýšenie výdrže, priestoru je dosť aj na iné formáty akumulátorov, či ich zreťazenie. Kto má chuť pustiť sa do úprav, určite nájde cestu k ďalším zdokonaleniam. Táto lampa ich priam ponúka so svojimi poloprázdnymi útrobami.

PowerPlus Hippo (29,90€) je spoľahlivý a všestranný lampáš, ktorý dokáže zo seba vydať viac  svetla ako klasická petrolejka. Nabijete ho zo zásuvky, zabudovaného solárneho panela alebo zatočením kľuky, svietiť môžete aj na zásobu batérií zozbieraných z domácnosti. Páči sa nám plynulá regulácia výkonu a kvalitné nasvietenie 360°okolia, ako aj možnosť využiť zásobu energie zo zabudovanej batérie pre dobitie mobilu či inej drobnej elektroniky. Ide o výbornú lampu nielen na chalupu, ale i do terénu.

 

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár