Je to jedna z najmodernejších náhrad za starú, dobrú petrolejku. Vyložíte pred seba elektrický lampáš, kliknete na tlačidlo a jasný prstenec bieleho svetla rozžiari priľahlé okolie. Na stanovačke v lese, na terase pri grile ale i na chate pri výpadku elektriny.

Aké to je, ak do svojich služieb povoláte lucerničku Ledlenser ML6, ktorá sľubuje výkon, výdrž a ochotu podeliť sa so zásobou energie? Od pozdného leta sa s ňou zoznamujeme pri potulkách krajom, ale aj vo voľných chvíľach v pohode dvora a chalupy.

Robustná v každom detaile

Spoznáte to vo chvíli, keď ju po prvýkrát vezmete do rúk. Hoci lampička vyzerá na pohľad kompaktne a útlo, predsa len dokáže prekvapiť svojou 300-gramovou váhou. Všetko sa vysvetlí pri podrobnej prehliadke. Ide o svietidlo, ktoré je vyhotovené tak, aby v teréne bez ujmy slúžilo celé desaťročia.

Torzo lampičky je z masívnych dielcov hliníkovej zliatiny, priezor je z húževnatého, hrubého polykarbonátu, vo vnútri je zasunutý Li-Ion akumulátor so štedrou kapacitou 3200 mAh. Pridajte k tomu 24 LEDiek s chladičom, dve sady šikovnej elektroniky, utesnenie voči vode a prachu – razom je jasné o čom je reč.

Tento lampáš nie je citlivkou, ktorá by sa odporúčala na večnosť ak ju na noc zabudnete vonku na daždi. Každý spoj je utesnený o-krúžkom z gumy alebo silikónu, všetky konektory sú starostlivo prekryté záslepkami, ovládacie tlačidlá sú chránené trvácnou membránou.

Neprekvapilo by nás, ak by toto svietidlo prešlo certifikáciou pre použitie v armáde. Presvedčivá je aj 7-ročná záruka po registrácii na webe dovozcu.

Ledlenser ML6

Pripravená ku všetkému

Zabudnite na smerovanie svetelného kužeľa. Lucerna vytvára prstenec mäkkého, bieleho svetla, ktorý ju obkolesuje zo všetkých strán. Svetlo nepadá k zemi a ani nestúpa k oblohe. Jednoducho plynie v tvare rozširujúceho sa valca do bezprostredného okolia. I preto je dôležité, aby ste mohli lampu umiestniť tam, kde zo seba vydá najviac úžitku.

Páči sa nám, aké možnosti tento model ponúka. Položíte lampičku na stôl, skalu, alebo lesnú zem a zotrvá tam vďaka svojej váhe úplne stabilne. Neprevráti ju vietor, nepoddá sa mäkkému podkladu. A to i vďaka odnímateľnému podstavcu, ktorý zväčšuje plochu základne.

Lampičku je možné zavesiť na hák, konzolu, šnúru prístrešku, očko v stane alebo konár stromu a to hneď dvomi spôsobmi. Oceľovým háčikom v základni, alebo silikónovým závesom na vrchnej strane. Vďaka tomu je možné pridvihnúť prstenec svetla nahor, do výšky očí.

Doplnkové úchopy sa ukrývajú pod krytkou podstavca. Dve silné magnetky udržia lampu na akomkoľvek kovovom podklade, nechýba tu ani ¼-palcový závit pre statív. Ak od začiatku pomýšľate na to, že by mohlo ísť o fajn svietidlo k fotografii alebo práci, nemýlite sa.

Svetlo podľa potreby

Lampáš má plynule regulovaný výkon bieleho svitu v rozsahu od 20 do 550, resp. 750 lumenov. Znamená to, že nie ste uväznení niekoľkými predvoľbami, ale máte voľný priestor pre neobmedzenú reguláciu. Pri plnom výkone sa nám v teréne i zázemí podarilo nasvecovať okruh široký približne 35 metrov, pri minime docielite diskrétne nasvietenie malej, 3-metrovej pracovnej plochy.

Osvetlenie je mäkké, rozplývavé, takže v ňom tak troška zanikajú ostré hrany a kontúry reliéfov. Má však veľmi dobré farebné podanie a drobné detaily dokáže vykresliť až na desiatku metrov.

Znamená to, že ide o kvalitné svetlo, pri ktorom nielenže prečítate knihu a zašijete rozpárané nohavice, ale aj navaríte a opečiete steak tak, aby vyzeral skutočne k svetu. Farebné podanie si nás skutočne získalo. V prstenci svetla odlíšite i jemné rozdiely odtieňov s tým, že sa priveľmi nevzdialite od reality slnečného dňa.

Lampáš má však i červené osvetlenie, pri ktorom nestratíte jemnocit oka pri pohľade do okolitej tmy. Ak potrebujete osvietiť rybárske stanovisko alebo dočasnú pozíciu v teréne, červené osvetlenie sa vám bude páčiť.

Ledlenser ML6

Zaujímavosťou je prstenec, ktorý obopína spodnú časť difúzora. Je nasýtený fluorescenčným pigmentom, ktorý sa pri svietení nabudí. Ak lampáš zhasnete, zostane na dlhý čas žiariť zeleným svitom, aby sa lampička nestratila v čiernočiernej tme. V stane i pod celtou hneď vidíte, kam máte za svetlom v prípade potreby natiahnuť ruku.

Signálka na želanie

Biely i červený svit možno aktivovať aj v niekoľkých signálnych režimoch. Blikanie, alebo postupné rozsvecovanie a zhasínanie sú viditeľné na vzdialenosť niekoľkých stoviek metrov, takže ich viete použiť ako signálny pútač, navigačný maják či prostriedok pre zvolávanie spoločnosti či žiadosť o pomoc.

Ovládanie je intuitívne, čip si pamätá naposledy zvolený režim a dokáže prezradiť i to, koľko energie zostalo v akumulátore pre ďalšie svietenie. Určite by ste si mali nájsť chvíľu na to, aby ste si prelistovali prehľadný, obrázkový návod.

Možno sa vám podobne ako nám zapáčia doplnkové funkcie, na ktoré len tak rýchlo neprídete. Predvoľbami možno zmeniť postup rozsvecovania, nechýbajú ani skratky pre rýchlu voľbu svetelných režimov. Hoci pracujete iba s trojicou tlačidiel, múdra elektronika sa dokáže prispôsobiť vašim potrebám.

Ledlenser ML6

Svetlo, ktoré neoslepí

Firma Ledlenser je známa tým, že pri svojich svietidlách používa nezvyčajné optické zostavy. Odrazové reflektory nahrádza hranolmi, plošné šošovky nahrádza optickými mikroelementami. Pri čelovkách a pátracích lampášoch tejto firmy vždy oceňujeme mocné kontrasty reliéfov a štruktúr, ktoré odhalia prekážky v náročnom a neznámom teréne.

Použitie mikroelementov prináša zmenu i pri lucerne. Ak čakáte, že LEDky sú v radoch umiestnené pod difúzorom, aby svietili do strán, mýlite sa. Uložené sú v prstenci vo vrchnej časti lampy, odkiaľ svietia nadol.

Svetelné lúče menia svoj smer vďaka odraznej ploche a vrúbkovanej mikrooptike, ktorá ich mieša a láme pod 90-stupňovým uhlom do strán. Čo to mení na veci? Pri tejto lucerne sa nemusíte báť bodového oslepenia. Svetlo sa z tucta bielych LEDiek rozlieva do plynulého, mäkkého prstenca.

Dostatok energie aj pre dlhé, zimné noci

Či dosiahne výdrž 4 alebo 70 hodín závisí na tom, aký výkonový režim si navolíte. Zo skúsenosti z terénu môžeme povedať, že lucerna má dostatok energie i pre dlhé, zimné noci. Energetika je pod kontrolou a nestane sa vám, že by ste sa dostali do neistoty.

Stav akumulátora možno preveriť farebnou indikáciou pred rozsvietením, na dochádzajúcu zásobu energie upozorní lampička počas svietenia blikaním. Nemožno prehliadnuť moment, keď sa od vás žiada, aby ste svit utlmili. Elektronika kladie prioritu na udržanie kvality svetla, preto postupne výkon netlmí a rozhodnutie ponecháva na vás.

Nabíjanie cez USB konektor zaberie 4 hodiny času. V škatuli nájdete popri prepravnom vrecúšku i nabíjací káblik. Adaptér si musíte zaobstarať sami. Keďže lampu možno nabíjať 1.1-ampérovým prúdom, ide o rozumný expres, ktorý využije aj možnosti novších rýchlonabíjačiek alebo výkonnejších solárnych panelov bez toho, aby predčasne opotreboval akumulátor.

Lucerna slúži aj ako plnohodnotná powerbanka. Cez zabudovaný miniUSB konektor dokážete dobiť mobil, navigáciu, fitness náramok alebo inú drobnú elektroniku, ktorú so sebou nosíte. Nabíjanie prebieha rýchlo, s prúdom 1 ampéra. Funkcia powerbanky je spoľahlivá, neraz sme siahli po železnej zásobe energie.

Ledlenser ML-6 (89,90€) je výborne stavaná lucerna, ktorá ponúka mimoriadne dobrý pomer medzi výkonom a výdržou. Páči sa nám kvalitné nasvietenie, mäkký charakter svetelného prstenca ale aj výborné podanie farieb, ktoré oceníte nielen vo všedný deň, ale aj pri fotografovaní, kulinárii a remesle. Ide o lampičku so širokou škálou umiestnenia, s vysokou odolnosťou voči vode a prachu. Pridajte k tomu núdzové signalizácie, úsporné svietenie a funkciu fotobanky – po boku 7-ročnej záruky je to naozaj lákavá ponuka, ktorú môžeme odporúčať.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár