Je to dokonalý únik zo stresu uponáhľaného sveta. Nájdete si v prírode tiché, malebné miesto, rozbalíte tam svoj víkendový tábor a bez ohľadu na to, či máte chuť zabávať sa, variť alebo spať, oddávate sa možnostiam svojho dočasného domova a výbavy, ktorú máte so sebou.

Varenie v prírode, to nie sú iba špekáčiky na ražni, zemiaky z pahreby a vrecúškové polievky v ešuse. I na variči a ohnisku možno variť tak dobre ako doma. Zoznamujeme sa na potulkách krajom s kuchynskou súpravou GSI Outdoors Destination Kitchen Kit Set 24, ktorá sa stala našim kulinárskym zázemím.

Kapsa namiesto kuchynky

Všetko na jednom mieste, vždy pripravené k použitiu. Taký je koncept tejto kuchynskej súpravy, ktorá dostala podobu odolnej, nylonovej kapsy. Vytiahnete ju z batoha, roztvoríte a máte pred sebou všetko práve tak prehľadne usporiadané ako v zásuvkách kuchynskej linky.

Veľmi rýchlo sme si v teréne vypestovali nové návyky, pri ktorých odchádza improvizácia s vyrezávaním varešiek, habariek a obracačiek bokom. Všetko je na dosah ruky, vždy v rovnakej podobe, bez toho aby sa čosi roztratilo alebo zabudlo doma.

Kapsa váži slabých 730 gramov a pri rozmeroch 28x20x7 centimetrov je ľahšia akoby ste čakali. Vtisnete ju do batoha, zasuniete do vonkajšej sieťovanej kapsy a ak príde na jej prenášanie z miesta na miesto, je vybavená uchom, za ktorú ju do pohody polapíte.

Do lesa, ku grilu i na chalupu

Ak v útrobách tajomnej kapsičky očakávate zopár sparťanských kúskov nezničiteľného zálesáckeho riadu, ste tak trochu na omyle. Všetko sa nesie v tónoch ľahkej turistickej výbavy, ktorá je mocne inšpirovaná moderným riadom do kuchyne.

Ľahkú váhu vyčarili plasty, pracovné ostria sú z nerezovej ocele, ku slovu sa dostávajú aj fólie a textílie. Očakáva sa, že sa so súpravou spriatelíte v zázemí domova, aby ste vedeli na aké úkony ste pripravení a čo vám treba ešte priložiť naviac.

Stanovačka pod lesom, cesta na prenajatú chatku v horách, splav rieky – to všetko sú príležitosti, na ktoré pocestuje kuchárska súprava s vami. Všade treba variť a k tomu je potrebné aspoň základné zázemie. Teda aspoň vtedy, ak si na kulináriu predsa len potrpíte viac ako na polotovary a hotovky.

Nám sa veru stáva, že neraz siahneme po súprave aj pri grilovačke vo dvore. Ten návyk, ktorý postupom času silnie zo seba jednoducho nevyženiete.

Prestreté pre štyroch

Bolo by chybou, ak by sme nezačínali od konca. Príborová sada pre štyroch stravníkov je tak výborne spracovaná, že dokáže v teréne navodiť pocit skutočného stolovania. Lyžica, vidlička, nožík – všetko práve tak ako doma v jedálni.

Firma GSI Outdoors je známa tým, že starostlivo vyberá plasty, z ktorých vyrába jednotlivé dielce trvácnej turistickej výpravy. Nylon 6-6, Polyetylén, Acetal, Kopolyester – tieto slovká vám nemusia hovoriť vôbec nič. Isté však je, že každý kus kuchynského zázemia je práve z takého plastu, ktorý sa pre konkrétne použitie hodí najviac.

Páči sa nám veľké, plnoformátové vyhotovenie príborov, ako aj ich plná, neobmedzená funkčnosť. Vidličky vďaka pevnosti a končistým hrotom napichujú, nožíky svojim zúbkovaním režú, lyžice sú pre vkus dnešnej doby tak akurát. Nie je to riadik pre bábiky, nie je to žiadna obmedzujúca zmenšenina.

Ak si to rozrátate na váhu kovových príborov, pri 140 gramoch váhy nesiete pre štvorčlennú spoločnosť práve také bremeno, akoby ste si niesli nerezový príbor len sami pre seba.

Očistiť, nakrájať, nastrúhať

Každé varenie sa začína prípravou surovín. Zeleninu treba očistiť, údeniny nakrájať, syry nastrúhať – sú to úkony o ktorých doma nikdy nerozmýšľate. Ak sa však ocitnete v teréne, razom pocítite akým zázrakom je malý kúsok hygienickej plochy, na ktorej môžete čisto a bezpečne pracovať.

Všetko akoby sa pri príprave točilo po boku varných nádob práve na lopári. Má formát 15×23 centimetrov a obvodový žliabok na zlievanie štiav a dvojicu strán, ktoré sú značené hygienickými symbolmi. Ak si stranu s kurčaťom ponecháte na suroviny vyžadujúce tepelnú úpravu, rubová strana s mrkvičkou poslúži na tie, ktoré sa pojedajú práve tak, ako ich pripravíte.

Lopár nie je mimoriadne veľký a musíte tak trochu experimentovať, kam ho položíte aby ste dosiahli aké také pohodlie, istotu a komfort. Vždy je však zárukou, že si pri krájaní, rezaní a čistení neponičíte riad v ktorom varíte a z ktorého jete. Páči sa nám, že lopár možno uprostred práce zavesiť kdesi na konár aby sa nešpinil.

Nožík je drobčekom, ktorý berie na plné vedomie geometriu kuchynských nožov. Na rozdiel od tých zálesáckych je tenučký, s vysokým plochým výbrusom a fazetkou, vďaka ktorým má výbornú rezivosť. Olúpete jabĺčka, počistíte zemiaky, nakrájate cibuľu ale aj mäso. Na bochník chleba je predsa len trošku menší, zato však exceluje svojou obratnosťou a nízkou váhou.

Nie je to nôž, ktorý by ste pribrali k príprave triesok na podpal. Je hygienicky vyčlenený len pre kuchyňu, s teflónovým povlakom na čepeli, vďaka ktorému sa jednoducho čistí. Ak ho doma vždy  riadne nabrúsite, v prepravnom puzdre nič nepokrája, nikdy sa nevytupí. Do malej kuchynky je tak akurát.

Obrovským klenotom je rašpľový struhák s rukoväťou, ktorý sa priveľmi nelíši od legendárnych strúhadiel firmy Microplane. Zeleninu razom zmeníte na rezance, z kocky syra sa stane jemná, nadýchaná posýpka ak vás prepadne chuť na zemiakové placky, i tie sa bez náhlenia dajú v skromnosti pripraviť na prilepšenie.

Máme pocit, že práve struhák akoby dával jedlu v prírode tvár, ktorá je typická viac pre domov ako pre tulácke výpravy a expedície. Dokáže z mála spraviť pre oči veľa, vie zázračne vytvoriť záujem i to najobyčajnejšie jedlo.

Miešať, šľahať, obracať

Kráľovstvo za varešku, princeznú za naberačku. Od tejto chvíle už predsa len treba, aby sa do vás začali nalievať nové návyky, postupy a skúsenosti. Tak ako sú turistické hrnce a panvičky iné od tých kuchynských, i na náradie pre varenie si musíte pri tejto súprave navyknúť.

Teleskopické a sklápacie mechanizmy sú fajn, rovnako ako háčiky pre vešanie. Tvary, veľkosti a ergonómia sú však predsa len akési iné a žiadajú, aby ste si na ne privykli. Naberačka je skôr ako veľká lyžica, so šikovnými ryskami pre odmeriavanie objemov.

Obracačka má ostré hrany a dokonca i zúbkovaný okraj, sklon rúčky je však akýsi zvláštny. A ak príde na habarku, na prvé stretnutie máte pocit, že šiestimi prútikmi asi lievancové cesto nevyšľaháte.

A predsa môžeme zo skúsenosti povedať, že sa to akosi poddá. Ak prestanete hľadať čo je inak a prijmete svojské tvary, sklony a geometrie, postupne prídete na to, že všetko funguje ako má. Šľaháme vajíčka, palacinkové cesto, liate cesto na kolbulle a všetko je fajn.

Pečieme karbonátky, obraciame placky, smažíme praženicu a všetko funguje, ba aj miešanie cestoviny s prílohou z panvičky a naberanie polievky nakoniec predsa len s novým prístupom funguje. Možno vám potrvá, kým sa cez rozdiely prenesiete.

Isté však je, že nakoniec uznáte že je to lepšie ako len s jedinou drevenou vareškou, ktorú ste vystrúhali z núdze pri ohníku.

Ochutiť, umyť, vyčistiť

Ku kuchárskej súprave patrí aj štvordielna soľnička s koreničkou a dvojica vrecúšok s objemom 60 mililitrov, s ktorými môžete naložiť po vôli. Soľ, korenie, majoránka, škorica, horčica a papriková pasta? Nech sa páči, všetko sa zmestí dnu. A ak k tomu pridáte zopár vrecúšok s bylinkami, ktoré zasuniete do organizéra, nik nebude namietať že jedlo je akési bez chuti a inšpirácie.

Rovnako však môžete do jedného z vrecúšok naliať saponát na riad a máte hneď pomoc k hubke a handričke, ktoré sú pripravené pre umývanie a údržbu. Poumývať hrnce, jedálenské nádoby, príbory a pomôcky – to nie je práca do ktorej by sa hnal každý. Na konci dňa sa to však vždy pokoná a kuchynka je opäť fit.

Páči sa nám, že organizér nie je od výroby naplnený na prasknutie, takže ho možno po vzore lekárničky predsa len doladiť, doplniť a prispôsobiť. A ak máte radi prehľad na jedno pozretie, i stredný predel môžete odstrániť – upevnený je iba na suchom zipse.

GSI Outdoors Destination Kitchen Kit Set 24 (62,60€) je všestranná a dobre vyladená súprava na varenie, v ktorej nájdete všetko čo vám treba k hrncom, variču a ešusom, ktoré sa zbehnú pri ohnisku alebo variči pri každom varení. Výbava je ľahučká, trvácna, z kvalitných materiálov, ktoré znesú nepohodu stanu, člnu či prírody. Páči sa nám jednoduchá údržba a čistenie, ako aj spoľahlivosť. Nestane sa že snívate o lievancoch a nakoniec sa musíte uspokojiť s bochníkom sladkého chleba.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár