Pikniky, grilovačky a kulinárske výpravy do prírody sú riadnou výzvou. Nadeľte každému misku na dezert, tanier na hlavný chod, hrnček na kávu i pohár na nápoje a razom je z toho kopa riadu. Pripravte takýto servis pre štyroch ľudí a môžete si preň hotoviť samostatný batoh.

Ťažko uveriť, že existuje súprava, ktorá nie je väčšia ako futbalová lopta. V balíčku s váhou 1428 gramov ukrýva lákavý komfort a pohodu. Zoznamujeme sa na piknikových výpravách do prírody so sadou GSI Outdoors Infinity 4 person deluxe tableset, ktorá do našich posedení vniesla kus domáckej atmosféry.

Naozaj húževnatý riad

Možno ste už niekedy držali v rukách misku z materiálu Infinity, ktorý používa firma GSI Outdoors pre svoj trvácny riad do terénu. Je priezračne čistý, dokonale hladký, priam ako na výstavku úžitkového umenia. V lúčoch svetla máte pocit, akoby ktosi natónoval pastelovými farbami sklo a vytvoril z neho starostlivo tvarované nádoby.

V skutočnosti však ide o húževnatý polypropylén s nevšednou priezračnosťou. Steny nádob majú hrúbku 1,5 milimetra, každá z nich má rozšírené a zosilnené lemy takmer na trojnásobok hrúbky, takže nejde o improvizáciu či tenučký riad na jedno použitie. Práve naopak.

Nádoby sú pevné a pružné a pri stláčaní kladú väčší odpor akoby ste od nich čakali. Nekrehnú, netvoria sa v nich praskliny a ani po dlhých mesiacoch intenzívneho používania nemáte pocit, že by sa menili. Zozbierajú nejaké tie škrabance, povrch troška zmatnie a to je všetko.

Nepohoda v batohu, nešikovné prisadnutie či pád na zem im neublížia. A ak príde na vysoké teploty, nemusíte sa báť zmäkčovadiel, ktoré by sa vyplavovali do jedla a nápojov. Ide o plast bez BPA, ktorý je práve na takéto použitie určený.

Tvary, ktoré zapadajú do seba

Čím to je, že celú súpravu pre štyroch ľudí možno zbaliť do sieťovaného vrecúška s rozmermi iba 20x20x26 centimetra? Tvary nádob sú stohovateľné, po vložení jednej do druhej nezostáva priveľa voľného miesta.

Ploché taniere a misky kopírujú na vonkajšej strane plášťa svoje vnútorné kontúry, poháre sú tesne zasunuté do hrnčekov, viečka vypĺňajú všetok voľný priestor naviac.

Len príbory tu nenájdete žiadne, takže si musíte doplniť svoje. Či zvolíte opäť plast alebo niektorý z ľahkých kovov je iba na vás.

Páči sa nám, že riad je farebne odlíšený, takže každý člen veselej spoločnosti bez váhania tuší, ktorý tanier či pohár je jeho. Ak vyrážate do terénu na niekoľko dní a možnosti hygieny sú tak troška obmedzené, je fajn vedieť že jete sami po sebe. Obzvlášť, ak je niekto na polceste k nemoci.

Objemy, ktoré sa vám zapáčia

Jedálenské nádoby si nás hneď od počiatku získali svojimi objemami. Nejde o drobný riad, ktorý sa za každú cenu snaží ukázať, že nebude na obtiaž. Tanier je tanierom, miska miskou a hrnček hrnčekom a to aj v riadnych, chlapských rukách.

Tanieru sme namerali 600 ml objemu, miske 650 ml, hrnček a pohár na pitie majú 550 a 350 mililitrov. Znamená to, že si z nich vychutnáte výdatnú porciu gulášu, kus poriadnej pečienky, ale aj kapučíno s riadnou porciou mlieka, ak ste zvyknutí zahriať sa ním v chladnom ráne.

Riad sme si obľúbili nielen po boku prenosného grilu, ale aj pri piknikoch so sendvičmi s kopou drobnej oblohy na spestrenie chutí. Naskladať si všetko bok po boku je fajn, bez ohľadu na to či posedávate na mäkkom jesennom lístí, alebo ste pod seba natiahli na vlhkú zem nepremokavú celtu.

S detailmi, akými je šmýkanie hladkých povrchoch v ruke sa výrobca popasoval po svojom. Taniere a misky majú brzdiacu lemovku,  na hrnčekoch a pohároch zapriete prsty do rozšíreného lemu. Netreba žiadne postupné navykanie, všetko akoby sa ukázalo samo.

Nevychladne, nezostarne

Čo nebadane spája misky a hrnčeky s temoobalmi dovedna? Sú to viečka, ktoré svojim spôsobom zvyšujú ich mobilitu a bdejú nad obsahom i vtedy, ak ho práve nepopíjate a nepojedáte. Viečko misiek je dobre priliehavé a tesní.

Neraz sme preto v miskách niesli do terénu ovocie a zeleninu, ale aj späť prinášali nedojedené zvyšky. Každá miska je ako dóza s dobre riešeným poklopom.

Podobné je to sviečkami hrnčekov. Tentokrát však už nejde o uchovávanie, ale ochranu nápojov pred vyliatím a chladnutím. Každé z viečok má výkroj pre popíjanie a malý otvor pre prisávanie vzduchu. Raz za čas si s horúcim kakaom zapískate do rána, inokedy ste zasa radi, že si môžete odbehnúť bez toho, aby vám čaj nadobro vychladol.

S podobným riešením máme výborné skúsenosti zo sady GSI Outdoors Pinnacle Tracker, tentokrát je však všetko iné – objemné, priestranné, plnohodnotné v rámci zvykov z kuchynského prostredia.

Údržba bez starostí

Ak máte na dosah ruky dostatok vody a kvapku saponátu, umývanie je vďaka hladkému povrchu mimoriadne jednoduché. Plast odpudzuje tuky, nepoberá do seba pachy a vône jedál, jednoducho sa umýva. Určite však nie je pripravený na starostlivosť ako hliníkový ešus – drhnutie pieskom z potoka, či listami prasličky mu nesvedčí.

Práve vo vode sme si uvedomili, že všetky nádoby plávajú na hladine i vtedy, ak ich ponoríte. Polypropylén je ľahší ako voda, nestane sa vám, že riad utopíte. Vždy na to myslíme, keď sa aj s odstupom času čudujeme nad tým, aký je balíček s riadom ľahký.

GSI Outdoors Infinity 4 person deluxe tableset (73,70€) je súprava riadu, vďaka ktorému si môžete v prírode, na chate či za humnami užívať atmosféru kulinárskych posedení. Bez ohľadu na to, či nesiete piknik v košíku, alebo so sebou ťaháte prenosný gril či rozkurujete varič alebo ohnisko, čaká vás vynikajúca kultúra stravovania a jednoduché čistenie. Páči sa nám nízka hmotnosť a objem balíčka, v ktorom sa ukrývajú skutočne plnohodnotné, veľké a trvácne nádoby. Pridajte svoj vlastný príbor a ste v hre.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár