Je to plejáda drobných prác, bez ktorých sa nezaobíde nejedno táborenie či tulácky nocľah. Vykopete ohnisko, postavíte závetrie, dáte dohromady pričňu alebo prístrešok a prichystáte palivo na vatru, aby ste mali na čom variť a kde sa zahriať.

Rýchlo sa stane, že mokré drevo,  pevná hlina a ostré skaly oderú prsty a dlane tak mocne, že potrebujú celý deň na zotavenie. Nie však vtedy, ak ste si navykli nosiť so sebou čosi na ochranu. Zoznamujeme sa na potulkách krajom so šikovnými rukavicami Cerva Free Hand Epops.  

Musíte si privyknúť

V končekoch prstov je jemný cit a v dlaniach rúk mocná sila. Natiahnite na seba bez návyku pracovné rukavice a razom budete mať pocit, akoby vás ktosi obral o všetko, na čo ste zvyknutí. Strácate na jemnej motorike, istota je viac odhadom ako pevným pocitom a aj obyčajné zovretie poriska sekery v dlani je akési nemotorné.

Niet divu, že si nemôžete privyknúť. Potrebujete rukavice, ktoré svedčia viac mechanikom ako stavebným robotníkom. S precíznym, ergonomickým strihom, z tenkých materiálov a veľkosti, ktorá kopíruje kontúry vašej ruky. Od začiatku leta máme pocit, že sme jedny také naozaj našli.

Miesto v batohu

Výrobcovia pracovných rukavíc nepočítajú s tým, že by boli inde ako na dielenskom stole, v šatňovej skrinke alebo voľne pohodené v montážnej brašni. V zálesáckych batohoch je však vždy všetko tak precízne uložené, že niet priestoru pre nedbalosť, improvizáciu a neporiadok.

Ako dať rukaviciam bez puzdra tvar, ktorý by im svedčal i vtedy, ak ich z batoha nevytiahnete niekoľko týždňov? Zrolujete ich do balíčka, zafixujete jednou či dvomi gumičkami a razom máte pevný, kompaktný šúľok bez ktorého si kôpku zálesáckej výstroje neviete predstaviť.

Sekerka, dláto, poľná lopatka – ak ich pred výpravou do terénu chystáte k batohu, razom k nim prihodíte i rukavice. Akosi si privyknete na to, že tam patria. Balíčku nenavážite viac ako 85 gramov, takže na chrbte nespoznáte žiadne bremeno naviac.

Iba tri veľkosti

Zálesácke rukavice nesmú byť pritesné, avšak ani priveľmi veľké. Ak ste ešte nikdy rukavice nekupovali, mali by ste vedieť že s ich číslovaním je to jednoduché. Odmeriate si šírku dlane v centimetroch a máte číslo, ktoré vám treba hľadať na visačke.

Rukavice Cerva Free Hand Epops sa vyrábajú iba vo veľkostiach 9, 10 a 11, takže ich určite nenájde v drobnejších detských a ženských veľkostiach. Svojou veľkostnou škálou však pokryjú väčšinu rúk. Zájdite si po ne do predajne, skontrolujte či vám ladia ich nie veľmi dlhé prsty ak z nich budete mať dobrý pocit na mieste, vedzte že v teréne sa to nezmení.

Syntetika namiesto kože

Nečakajte prírodnú kožu, všetko sa točí okolo umelých materiálov. Dlane a prsty sú vyhotovené zo syntetického semišu, chrbát rúk a manžety sú z pružného spandexu. To všetko preto, aby boli rukavice prakticky bezúdržbové.

Nestvrdnú ak sa premočia v sychravom lese, nenatiahnu sa ak budete pracovať s väčšími bremenami. A ani lámania sa nemusíte báť zo zanedbaného ošetrenia olejmi a voskom. Syntetické vlákna sú trvale pružné a húževnaté, ľahko ich operiete. Keď po čase stratia svoju silu, ohlásia sa oderkami a predratými plochami.

Tieto rukavice nie sú ako mocný pancier, ktorý dáva rukám húževnatosť a nové schopnosti. Je to tenký, avšak trvácny ochranný štít, ktorý zabráni odieraniu a poškodeniu pokožky.

Nadovšetko pohodlné

Prvé pocity sú tak trocha zmiešané. Hoci rukavice výborne sadnú na ruky a cítite ich mäkké, polstrované dlane a hánky, v teplom dni akoby v nich bolo prihorúco. Ruky začínajú páliť i v nečinnosti, pokožka si musí zvyknúť.

Všetko sa zmení o chvíľu, keď para nasýti pružný úplet spandexu a začne unikať von. Razom, akoby textília na chrbte rúk začala chladiť a všetko sa berie do normálu. Chopíte sa dreveného klátu, chytáte do rúk náradie a ruky začínajú poslúchať.

Objavuje sa sprostredkovaný hmat a ani sila a motorika netrpia. Sú to rukavice, na ktoré si privykne každý začiatočník, bez ohľadu na to, že dlhé roky rukavice v prírode odmieta. Sedia ako uliate svojim štíhlym strihom a aj pružné manžety s prackou na suchý zips, akoby uzatvárali celý tento cyklus.

Radšej do sucha ako do vody

Rukavice sa v priebehu niekoľkých vychádzok vyformovali podľa našich rúk a každá nová práca na nich zanecháva jemnú patinu. Vidno ako prsty rukavíc naberajú vypuklé,  anatomické kontúry, vidno ako sa umelý semiš na dlaniach farbí prírodnými materiálmi.

Páči sa nám pevný a istý úchop, ako aj stav rúk po každej práci. Hoci ide o rukavice s najnižšou triedou ochrany, sú primerané záťaži, ktorá zodpovedá zálesáckym kratochvíľam a táborníckym prácam. Len mokrý nečas nám vždy dáva spoznať, že naučený komfort neplatí paušálne.

Voda pri nosení dreva preniká cez materiál dnu, prsty sa rozmáčajú a stávajú sa zraniteľnými. Nie však rukavice, ktoré to obstoja celkom slušne. Ruky udržia v mokrej čistote, polstrované, mäkké časti rukavíc potrebujú čas na to, aby po výkone riadne preschli. Hoci aj pri ohni v jeho sálajúcom teple, hoci to výrobca priveľmi neodporúča.

Ak príde na oheň, varenie a horúce rúčky panvičiek, ešusov a hrncov, rukavice to zvládajú skôr podmienečne ako pre všedný deň. Syntetický semiš nie je ako koža – plastové vlákno teplu ustupuje a nemá dobré izolačné vlastnosti. Lepšie je siahnuť po klieštikoch, a je to s istotou.

Otvoria vám cestu ku každým rukaviciam

S odstupom času je fajn sledovať, ako rýchlo sa týmito rukavicami vytvorí správny návyk pre ich používanie. Automaticky ich hľadáte v batohu pri každom pocite pracovnej nepohody. Okamžite vnímate, že všetka tá neumyteľná živica a špina z rúk je preč. Dlane a prsty sú fit, v super hygiene, vždy pripravené ku všetkému.

Páči sa nám aj trvácnosť materiálov a šitia, ktoré presne zodpovedajú poslaniu, do ktorého sme ich pribrali. Pomáhať tam, kde je pokožka rúk príliš jemná na to, aby ustála svoje nasadenie bez ujmy. Preto ich odporúčame do batohu všetkým, čo doposiaľ tento kus výstroje rázne odmietali.

Cerva Free Hand Epops (od 6,90€) sú pracovné rukavice s priliehavým strihom, húževnatou dlaňou a pružným chrbtom, ktoré dokážu pri prácach v prírode vyjaviť svoje prednosti hlavne vtedy, ak na používanie rukavíc vôbec nie ste zvyknutí. Zachovajú hmat v prstoch i výbornú motoriku, dajú sa do batohu veľmi dobre zbaliť. Nevyžadujú údržbu, zašpinené ich ľahko vyperiete. V sychravom nečase a pri manipulácii s horúcimi vecami okolo ohniska sa však nepohode nevyhnete.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár