Pri potulkách krajom je to takmer rutina. Siahnete rukou na ďalekohľad, pritisnete ho k očiam a prečesávate výhľad pred sebou, aby ste sa tešili z utajených radostí života. Vidíte zver skôr ako ju vyplašíte svojim pachom, odhalíte nepriechodné časti terénu skôr, ako vás zastavia v putovaní.

Ak príde na ďalekohľady, nie všetky sú tak ťažké a objemné, aby sa museli neustále hojdať na krku. I vreckové modely dokážu ponúknuť cenné služby, ak sa vyberáte na cestu naľahko. Aký je Olympus 10×21 RCII WP? Zoznamujeme sa s ním na pochodoch a splavoch už od mája tohto roku.

Drobec, ktorý nezavadzia

Nie je väčší ako zaťatá päsť a na váhe mu neodčítate viac ako 215 gramov váhy. Tento ďalekohľad je tak malý, že ho nepocítite ako nepríjemnú príťaž ani vtedy, ak si na chodenie s ďalekohľadom ešte len zvykáte.

Pribalíte ho do tanistry, zasuniete do vrecka, zavesíte na krk alebo uviažete šnúrou na dosah ruky o čln a máte istotu, že kedykoľvek bude pripravený na použitie. Nebojte sa však toho, že pri každom vyťahovaní budete musieť zápasiť s puzdrom, krytkami či inými bariérami.

Práve naopak. Výrobca sa zameral na to, aby bol tento drobček vždy v pohotovosti bez toho, aby ste sa museli obávať o jeho kondičku. Všetka úzkostlivosť ide stranou, vyhotovenie je nadovšetko pevné, húževnaté a trvácne.

Na vodu i do prachu

Už pri prvom kontakte cítite, že kompromisy išli bokom. Ďalekohľad k vám prehovára svojim hrubým, gumovým polstrovaním a pevným rámom, ktorý má veľmi príjemnú mechaniku. Dvojica kĺbov umožňuje plynulé a hladké nastavenie šírky optických osí, súčasne má však dostatočnú tuhosť na to, aby zotrvali pevne vo svojej nastavenej polohe.

Nič sa neuvoľní a neochabne ani po dlhých mesiacoch každodenného používania. Ak hľadíme na detaily ďalekohľadu dnes, s odstupom času, stále máme z neho rovnako dobrý pocit ako pri prvom kontakte.

Ďalekohľad je odolný voči prachu a vode. Nie však svojou uzavretou konštrukciou s vnútorným zaostrovaním, ale vďaka dobrému utesneniu zadných optických členov, ktoré  sa pri zaostrovaní pohybujú vpred a vzad.

Nikdy sa nám nestalo, že by sa optika vo vnútri zarosila, dodnes nevidíme pri presvetlení útrob žiadne prachové zrnká, ktoré by stáli vo výhľade. Ďalekohľad je pripravený na hustý opar, mrholenie či špliechanie vody, kúpeľ pod hladinou bystriny by však na neho bol už vážnejším sústom.

Musíte si privyknúť

Hoci ďalekohľad príjemne sadne do ruky a bez vzdoru sa poddá každému úkonu a manipulácii, predsa len nás spočiatku potrápil svojimi očnicami. Svojim tvarom, vyhotovením a geometriou pobádajú k tomu, aby ste ich opreli o nadočnicové oblúky práve tak, ako je tomu pri štandardných modeloch.

Ohnisko optiky je však prikrátke, aby pokrylo sietnicu oka v plnej ploche. Šošovky musia ísť bližšie k oku a spolu s nimi aj očnice, ktoré musíte oprieť o viečka. Páčilo by sa nám, ak by boli o čosi hlbšie, zaoblenejšie a z mäkšieho materiálu. Výmenou tejto drobnej súčasti by komfort používania výrazne narástol.

Postupom času si na to privyknete, stále vás však bude prenasledovať myšlienka, že tento ďalekohľad sa viac hodí na prerušované používanie pri zvedavom prehliadaní krajiny, ako na sústredené pozorovanie, ktoré sa počíta na desiatky minút. Je to čosi, s čím jednoducho nepohnete.

Slušné priblíženie, ostrý obraz

Výhľad cez ďalekohľad nás veľmi príjemne prekvapil ostrosťou detailu a slušným priblížením. Pri peknom počasí môžete smelo očakávať, že optická zostava 10×21 vydá zo seba to najlepšie, čo dokáže.

Zaostrovanie je citlivé, presné a plynulé s rozprestrením na jeden-a-pol otáčky zaostrovacieho kolieska. Je príjemne široké na celý prst, s vrúbkovaním, s netradičným kužeľovitým tvarom. Či sa do neho opriete pravým ukazovákom, alebo k nemu priložíte i ľavý palec pre jemnejší posun je iba na vás. Isté je, že pri pomerne veľkej hĺbke ostrosti nebudete musieť so zaostrovaním pracovať tak intenzívne, ako pri iných modeloch.

Ďalekohľad začína byť použiteľný už na vzdialenosť troch metrov, takže sme sa neraz bavili pozorovaním hmyzu a drobného života. Kým posedávate na celte uprostred horskej lúky, okolo vás akoby sa premietal prírodopisný dokument. Pri malých biologických výpravách sme ocenili ostrú kresbu s vysokým detailom uprostred zorného poľa.

Situácia je rovnaká, ak sa začnete zaujímať o krajinu vzdialenú na stovky metrov či kilometre. Hravo dosiahnete harmóniu zobrazenia, oči si veľmi rýchlo s optikou ďalekohľadu porozumejú. Hoci je kresba opäť ostrá, nie je namáhavá na sledovanie. Pohľady do dolín odhalia utajený ruch, pri pohľade na skaliská prechádzajúce horizontom vás nerušia farebné artefakty.

Počítajte však s tým, že farebné podanie je menej výrazné. V kontraste a ostrosti zobrazenia akoby farby kamsi unikali. A to nielen pri pohľade do protisvetla, ale aj pri pozorovaní prírody so slnkom za chrbtom.

Šošovky majú v tomto kompaktnom vyhotovení príliš malý priemer na to, aby dnu cez povlakovanie prepustili svetlo v jeho plnej sile a spektre.

Tma a vek vás môžu zradiť

Svetelnosť je skutočne obmedzená a hoci ju za pekného dňa pocítite iba ako úbytok farieb, ďalekohľad vám svoje obmedzenia nechá pocítiť pod mrakmi a s ubúdajúcim slnkom na oblohe. Stále máte kraj pred sebou neuveriteľne blízko, jemnocit oka však už nedokáže vyčítať toľko detailov, koľko by chcel.

Ak máte 35 rokov za sebou, pocítite že cez tento ďalekohľad už vaše oči neprečítajú v horších svetelných podmienkach toľko detailov, ako zrak švárneho mládenca. Úbytok rozpoznateľného detailu je citeľný hlavne v okrajových častiach obrazu, pri strede vás zasa potrápia nedostatky citlivosti oka.

Výletníci si s týmto ďalekohľadom prídu pri vychádzkach za pekného počasia skutočne na svoje. Ak sa však počítate k tým, čo vyrážajú do terénu v čase i nečase, mocne pocítite rozdiel vo výhľade, ak vám bude chýbať podpora silných slnečných lúčov.

A predsa sme zažili chvíle, keď sa slabá svetelnosť prejavila v dobrom. Ak sa za jasného rána začne dvíhať riedky opar, cez tento ďalekohľad uvidíte na diaľku oveľa lepšie ako cez model s jasnejšou optikou. Akoby sa vytrácalo presvetlenie hmlou a ukazovali sa kontúry, ktoré cez lepšie ďalekohľady neuvidíte.

V škatuľke i s príslušenstvom

K ďalekohľadu dostanete krytky pre jeho optiku, ale aj šikovné polstrované vrecúško s odvetraním, ktoré má jednoduché závesné uško na šnúru či skobu. Hoci sa nežiada, aby ste ďalekohľad mimoriadne chránili pred prachom, predsa len prídu situácie, kedy vrecúško padne vhod. Kým krytky zostanú naveky v škatuli, obal z času na čas vezmete so sebou vyvetrať von.

Optika má trvácne povlaky, ktoré rukávom vlneného nátelníka či flanelovej košele len tak ľahko nepoškriabete. I gumový povrch akoby odolával nečistotám. Raz za čas treba zabojovať s ihličím čo sa zaseklo v očnici a to je všetko. Máme pocit, že ani po mesiacoch používania sa nemusíme starať o žiadne mazanie, či hĺbkové čistenie.

Olympus 10×21 RC II WP (71,00€) je šikovný ďalekohľad do vrecka, od ktorého môžete očakávať nielen mocné priblíženie, ale aj ostrý a detailný obraz v dobrých svetelných podmienkach. Má trvácne, odolné vyhotovenie do prírody, nerosí sa, neplní prachom. Ak sa prenesiete cez slabšiu svetelnosť, farebné podanie a nie príliš pohodlné očnice, čaká vás silná podpora nielen pri pozeraní do diaľav, ale aj pri pozorovaní drobného života na tri metre od vás.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár