Pobyt v prírode, to nie sú iba pohodové chvíle v komornej atmosfére lesa a romantické výhľady na vrcholky skál a dná dolín. Nech kráčate v dobrej nálade po vyšliapanej cestičke kamkoľvek, živly vám stále dýchajú na krk.

Raz vás spaľujú horúce lúče slnka, inokedy vás chladí sychravý opar a ak príde na vietor, i ten dokáže riadne zamotať hlavu. Stačí však natiahnuť na hlavu šatku, čiapku či klobúk a hneď je človeku lepšie. Aký je tulácky klobúk Buff Booney Hat? Zoznamujeme sa s ním od neskorej jari na potulkách krajom.

Balíček pre chvíle nepohody

Ak sa vám po prvýkrát dostane do rúk, márne hádate čo by sa mohlo v kompaktom balíčku ukrývať. Chýba mu pevný, ustrojený tvar, vo vnútri cítite ako sa pevné pláty čohosi striedajú s prázdnymi miestami a nikde nie je ani najmenší nápis, ktorý by vám prezradil viac.

Vyvrátite ho však naruby a razom máte pred sebou tulácky klobúk, ktorý svojimi nakrčenými kontúrami, poprehýbanou strieškou a nenápadnými farbami naznačuje, že nejde o módu určenú do veľkomesta.

Za osvedčeným dizajnom, ktorý má za sebou bohatú históriu sa ukrýva funkčnosť, poslanie a nekompromisná snaha o zvýšenie pohodlia v nepriateľskom povetrí. Narazíte ho na hlavu, potiahnete olivku na šnúrke a kráčate vpred, pod štítom proti nečasu.

Univerzálna veľkosť

Vysoký korpus, nedbanlivá strieška a celkovo neustrojený ráz tohto klobúka nežiadajú, aby sa vyrábal vo viacerých veľkostiach. Má univerzálny strih a dvojicu šnúr, ktorými ho možno doladiť k plnému pohodliu bez ohľadu na to, akú veľkosť pokrývok hlavy si zvyknete kupovať.

Zatiahnutá obvodová šnúra odoberie nadbytočný priemer zvlnením, poistná šnúra spustená cez krk nadol je akousi brzdou, ktorá bráni strate klobúka pri jeho skĺznutí z hlavy. I keby sa do vás oprel najmocnejší vietor, alebo ste sa s voľným klobúkom naklonili cez palubu člnu nad vodu, neskĺzne vám mimo dosahu.

Možno nejaký čas potrvá, kým si na ležérny dizajn tohto klobúka zvyknete. Isté však je, že vo chvíli keď ho nasadíte na hlavu, úplne zmizne z vášho dohľadu a pre ostatných sa rýchlo stane vašou vizuálnou črtou.

Čo najviac priedušný

Vo fabrike Buff skombinoval viacero druhov nylonovej tkaniny tak, aby vyformoval vlastnosti klobúka. Hrubšia, dvojvrstvová strieška s výplňou mu dáva tvar, korpus je vo vrstvách ušitý tak, aby prepustil čo najviac pár.

Nečakajte však dierované sieťky, ktoré spoznať už na desiatky metrov. Všetko je utajené v dômyselnom vrstvení. Kým sieťovina je vo vnútri, vonkajší plášť je v troch poschodiach riešený otváravými prieduchmi po celom obvode.

Rýchlo sme nadobudli dobrý pocit z toho, že ide o klobúk určený hlavne pre letnú sezónu, pričom stabilné tempo pochodu krajinou mu svedčí najviac. Široká strieška odcloní slnko od očí a krku, priedušný korpus prepúšťa pary von.

Pri prudkých výstupoch sme pod chvíľou skladali klobúk z hlavy, keď sa nám horúčava hromadila k nevydržaniu. Pravdou však je, že na prudkom slnku to tiež nie je iné, takže vždy putoval na hlavu znova a znova. Hneď po tom, čo poslúžil ako malý, improvizovaný vejár.

Výrobca udáva ochranný faktor 50­+ a zo skúseností môžeme povedať, že clonenie proti slnku funguje výborne. A ocenili sme to nielen na horách, ale aj na vode, kde sa slnko odráža i späť od vodnej hladiny.

Od jari do jesene

Klobúk nás prekvapil svojimi vlastnosťami vo vetre. Kým v letnej spare vánok vytvára ilúziu prenikania dnu, v skutočnosti vysúša navlhnutú tkaninu, ktorá pôsobí chladivo. Vetrík je v tomto prípade príjemným osvedčením.

V chladnejšom počasí veternej jesene je zasa všetko inak. Akoby látka bránila tomu, aby vietor uberal zo zažitého komfortu. Látka je prefúkateľná iba v obmedzenej miere, takže nahromadené teplo sa z príjemnej mikroklímy von nevynesie.

Ak však príde dážď, kvapky vody preniknú dnu. Všetko vyplýva z letného konceptu. Ak zmoknete, tak nech klobúk vyschne čo najskôr. A práve tak sa to deje. My sme však začali s jesenným experimentom, aby sme zistili či klobúk nemožno impregnovať, aby v chladnejšej sezóne roka tiež plnil svoje poslanie.

Zatiaľ musíme povedať, že impregnácia funguje. Použili sme prípravok Grangers Footwear Repel, ktorý si s nylonovou tkaninou výborne rozumie. Až budúca sezóna ukáže, ako sa táto úprava prejaví v horúcich letných mesiacoch.

Na pochody i do kempu

Vymeniť čiapku za klobúk je na potulkách krajom výborná zmena. Zrazu máte pocit, akoby ste boli lepšie ustrojený do nepohody. Klobúk zakryje hlavu pri spánku, pomôže trocha odplašiť otravný hmyz a je akýmsi nástrahovým systémom, ktorý vás upozorní na každý konár a prekážku bez ohľadu na to, z ktorej strany sa k nej blížite.

Určite sa vám zapáči pri dlhých pochodoch otvorenou krajinou, my sme si ho obľúbili aj pri kempovaní v tábore a pri táborníckych prácach. Ak trávite v teréne niekoľko dní po sebe, pomáha vytvoriť na hlave mikroklímu, ktorá sa priveľmi nemení s fázou dňa. Sychravé ráno, slnečné poludnie, chladnúca noc – akoby sa tieto kontrastné rozdiely tlmili.

Buff Booney Hat (39,95€) nie je pokrývka hlavy, akú by ste videli v radoch športovo oblečených turistov. Ak sa však počítate k zálesákom, tulákom a dobrodruhom, určite s ním môžete počítať v trojsezóne od jari do jesene. Je svojim spôsobom viac ako len čiapka so šiltom – celoobvodová strieška poskytne tieň naviac, tak trochu i závetrie a ak príde na prekážky, vnímate ich skôr ako o ne zavadíte.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár