Sú drobné zásoby, ktoré sa z batoha nikdy nevybaľujú – lieh do variča, olej na varenie ale aj med na sladenie. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že každá z nich má svoje starostlivo cielené poslanie, v skutočnosti sa za každou z nich skrýva dokonalá všestrannosť.

Môžete ich nosiť v liekovkách, kadekto nedá dopustiť na nevyfúknuté polotovary PET fľašiek. Ak však príde na trvácnosť a spoľahlivosť, nám sa najväčšmi osvedčili kovové likérky. Do čoho baliť tieto cenné suroviny? Zoznamujeme sa na potulkách krajom s ploskačkou American Expedition.

Nerez si rozumie so všetkým

Zabudnite na krehké sklo, zabudnite na plasty ktoré starnú. Nerezová nádoba je ideálnym obalom pre dlhodobé skladovanie čohokoľvek. Ak sa vyhnete soliam, môžete si byť istí, že obsah likérky bude i po dlhých mesiacoch bez zmeny.

Míňate a dolievate, stále dookola. Bez rozmýšľania nad tým, že vlastne stále miešate staré s novým. Pri tejto likérke  použil výrobca tenký, nerezový plech, ktorý má spájkované spoje ako poctivá, trvanlivá konzerva.

Jediným materiálom, ktorý popri ňom prichádza do kontaktu s obsahom je plošné, plastové tesnenie vrchnáku. Smelo ho môžete vymeniť na krúžok vystrihnutý zo silikónovej fólie a máte o trvácnosť postarané na večné veky.

Skromný objem batohu nepriťaží

Prázdna ploskačka váži 100 gramov, jej vnútorný objem je 180 mililitrov. Znamená to, že ak ju naplníte po samý vrch, približne tretinu váhy bude tvoriť obsah samotný. Je fajn, že výrobca osadil viečko so závitom na pánt, z ktorého sa v prírode nestratí.

Dekoratívny plášť je hladký a lesklý, len tak rýchlo ho neoderiete. Od začiatku však akosi počítame s tým, že predsa ide o tapetu, ktorá časom povolí. Obtekajúci olej ani lieh nám zatiaľ nerobia nezbedu, nepočítajte však s tým, že by ste obsah ohrievali v sálajúcom teple ohniska.

Áno, likérky sú predovšetkým pre pohotovostnú dávku alkoholu, ktorý pomôže zahriať v sychravom dni či upokojiť dušu v strese. Predsa len, nás táto nádobka zaujíma hlavne ako odolný kontajner pre iné náplne.

Plniť lievikom, čistiť vypláchnutím

Je iba malá šanca, že sa vám podarí ploskačku naplniť bez malého lievika. V domácej výbave ho pre hrdlo s priemerom 12 milimetrov nenájdete a tak sa vám vyplatí myslieť na neho už pri kúpe. Lieh a olej nalievame tak ako sú, med sme si navykli používať v prevarenej podobe, aby nekryštalizoval.

Na čo to všetko vôbec je? Liehom nakŕmite varič, rozkúrite mokré palivo, odmyjete živicu z rúk a náradia, odmastíte výbavu a ak príde na opravy a lepenie, bez liehu to zvyčajne nejde. Vydezinfikujete ním ruky a aj sa nad ním zahrejete.

Olej, to je základ pre každé varenie – od húb ktoré nazbierate v lese až po placky, ak vás ktosi počastuje pri kopačke zemiakmi na pomoc. Olejom utlmíte bolesť slnkom spálenej pokožky, namažete ním zaseknutý zips,  v núdzi pretriete kožené topánky proti vode a ak príde na vŕzganie batohu, i ten utíchne.

Med, to nie je iba sladká chuť pre čaj či prísada do obilnej kaše. Sú v ňom rýchle cukry, ktoré dodajú energiu mocnejšie ako ktorákoľvek energetická tyčinka. Keď už by nič v batohu nebolo, i posledná troška medu padne vhod.

Určite do ploskačky nepatrí nič, čo by nebolo možné vymyť saponátovou vodou. Do vnútra sa cez malé hrdlo nedostanete, do vrchných zákutí nikdy nenahliadnete. A ak práve pomýšľate na cestovné tekuté mydlo či čistiaci prostriedok na riad – trafili ste do čierneho.

Šikovný tvar pomôže pri ohrievaní

Plochý tvar likérky nie je iba istotou, že ju vtisnete aj do preplneného batoha. V zimných mesiacoch rýchlo prídete na to, že vnútorné vrecko kabáta alebo zadné vrecko nohavíc fungujú ako malý ohrievač.

Bez toho aby vás fľaška omíňala, na svojom tele zohrejete lieh ktorý nemožno zapáliť podchladený. A rovnaké je to aj so stuhnutým olejom a medom, ktorým sa nechce cez úzke hrdlo von. Nahrejete ich na sebe a razom potečú tak dobre ako v lete.

Ploskačka American Expedition (4,90€) je klasikou, ktorá ničím neprekvapí, ničím nezaskočí. Má štandardný tvar a zatváranie, všetko príslušenstvo vám k nej bude pasovať rovnako ako k ostatným modelom na trhu. Avšak predsa je tu čosi, čím dokáže upútať. Je to jej grafické spracovanie s rybárskymi a loveckými motívmi, ktoré sa nezunujú ani po mesiacoch používania.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

2 KOMENTÁROV

Pridaj komentár