Sú to chvíle, keď máte pocit akoby zastal čas. Usadíte sa v tichom zákutí prírody, rozložíte svoju cestovnú čajovú súpravu a venujete sa drobným úkonom, ktoré tak troška pripomínajú pôžitkársky rituál.

Nie, tentokrát nehľadáme v šálke čaju ani zahriatie v sychravom dni, ani hasenie smädu v letnej, horúcej spare. Zoznamujeme sa na potulkách krajom so zelenými čajmi Matcha Day, ktoré dokážu vzpružiť unavené telo a rozjasniť zmysly.

Prášok zo zelených lístkov

Plody šípok, vňať a kvet byliniek, kôra roibosu, zrnká kávy i lístky čajovníka sú tak trocha podobné. Prelejete ich horúcou vodou, vyčkáte kým zo seba vydajú do nálevu tie najlepšie chute a ak príde na pitie, treba ich odcediť bokom. Svoje poslanie naplnili v kanvičke, do hrnčeka putuje už iba nálev.

Čaje matcha sú však iné. Každý lístok sa stáva súčasťou nápoja, ktorý do vás preniká dúšok po dúšku. Ako je to možné? Výberové lístky čajovníka prešli rýchlym sušením a tradičnými kamennými mlynmi, aby sa zmenili na najjemnejší prášok.

Má sviežu zelenú farbu, príjemnú vôňu zeleného čaju a jemnú prachovú štruktúru, ktorá sa najväčšmi podobá na škrob. Stačí čo i len najmenej zatriasť plechovičkou a povetrie sa naplní omamným obláčikom.

Tenučký povlak čajového prachu zostane na všetkom, čoho sa dotkne. Pokryje nádobku, odmerku a možno i prsty ak ste trochu nešikovní. Ak sa vám vysype v batohu, verte tomu že čajová aróma vás bude sprevádzať na dlhé mesiace.

Japonská tradícia

Veľmi rýchlo zbystríte pozornosť, ak zbadáte bambusovú metličku na prípravu čajového nápoja. Nie, nemusíte preniknúť do tajomného sveta japonských čajových obradov a rituálov. Pitie čaju nie je iba o kulte, duševnej pohode a rovnováhe, ale aj o pôžitku. A práve na ten sa zameriavame my.

Zjednodušme čajový obrad na úplné minimum a nebudeme ďaleko od toho, na čo sme zvyknutí. Do hrnčeka patria dva gramy čajového prášku, k nim deci až dve zohriatej vody a potom už len šľahať metličkou, aby vznikol farbistý nápoj s penou a lákavou vôňou.

Ak zavriete oči, cítite jemnú a výdatnú chuť zeleného čaju, z ktorej vyskakujú desiatky odtienkov najjemnejších chutí. My si pochutnávame na čaji Kasai, z ktorého najčastejšie cítime nečakanú sladkosť, ba neraz i krémový ráz sladkej smotany.

Vyskúšajte to zopárkrát doma a v prírode vás už nič nezaskočí. Svoju prírodnú čajovňu si rozprestriete kdekoľvek – na vyhliadke horského hrebeňa i v komornej atmosfére starohája.

Vybavení na potulky

Nie, príprava čajov matcha v prírode nie je improvizáciou, ktorá by vás oberala o pôžitok. Keďže voda na zalievanie má mať 60 až 75 °C, pri krátkych prechádzkach sa zaobídete i bez variča a kanvičky.

Naplníte horúcou vodou termosku už doma a i po šiestich hodinách bude voda stále dostatočne teplá.

Čaj je v šikovných prepravných kontajneroch, bambusová odmerka ochranu nepotrebuje, na metličku si budete musieť nájsť dlhší prepravný tubus ako ten, v ktorej sa predáva. Po pár použitiach troška zmení tvar a dĺžku, takže dnu sa už nedostanete.

Či so sebou vezmete keramickú misku pre dokonalú atmosféru, alebo ju vymeníte za inú nádobu – to už záleží iba na vás. My do terénu vyrážame raz tak, raz onak. Vždy podľa toho koľko dní putovania a táborenia je pred nami. Veľmi sa nám osvedčila Kupilka 37, ktorá má pre prípravu správny objem i tvar.

Čajovňa les, čajovňa háj

Čo sa doma naučíš, v prírode akoby si našiel. A presa sú tu dve drobnosti, ktoré vás môžu troška prekvapiť. Hneď na začiatok by ste mali vedieť, že čajový prášok pri neustálom pohupovaní v batohu ožije. Začne sa rolovať do guľôčok a zoskupovať.

Chvíľu nám trvalo, kým sme sa s tým popasovali. Pri príprave čaju zalievame čaj iba malým množstvom vody, tak aby vznikla akási pasta. Práve v nej sa podarí guľôčky rozbiť na krém, ktorý sa už vo zvyšku vody vyšľahá takmer k dokonalosti. Povenujete sa tomu troška a matcha čaj bude práve taký jemný ako doma.

Pri každom posedení sme sa naučili čo najrýchlejšie opláchnuť bambusovú metličku čistou vodou a ponechať ju v závese tak, aby voda odkvapkala po štetinách nadol a bambus obschol. Vďaka tomu sa nestane, aby sa zmáčali útroby metličky a časom splesniveli.

V letných mesiacoch nie je núdza o dostatočné obschnutie v priebehu pol hodiny, až sychravé jesenné dni nám ukážu, čo bude ďalej. Neradi by sme čajovú súpravu menili za šejker, v ktorom sa dá čaj pripraviť rovnako dobre.

Pôžitok, ktorý lieči

Užívame si pohodu miesta a pokojnú prípravu, oddávame sa jemným chutiam, ktoré by  sme už azda spoznali aj medzi inými. A predsa je tu ešte pomyslenie na to, že pitie čaju môže byť i prospešné zdraviu.

Otužilý zálesák odymený ohňom, vyfúkaný vetrom a prevoňaný lesnou hrabankou nie je tvor citlivý a nezdravý. Ak však príde na účinky čaju, povráva  sa že jediná šálka matcha čaju vydá za desiatku šálok čajového nálevu.

Dodáva energiu, navodzuje pohodu, odháňa únavu a lieči telo. Nechajme ho však pôsobiť, kým vedátori skúmajú čo za tým všetkým je. 800-ročná tradícia čajových obradov odchovala generácie samurajov i duchovných. Dnes je z neho  „zdravý šláger“.

Čaje Matcha Day (od 11,90€ za 30 gramov) sú pôžitkárskou výbavou do batoha, ku ktorým vám postačí skromná výbava na ich prípravu. Pri ich pití pociťujeme uvoľnenie a zbystrenie zmyslov, ba i únava z dlhých pochodov akoby rýchlo vyprchala preč. Ak sa radi zastavíte a kocháte sa krásami kraja, určite by ste si nemali nechať ujsť túto príležitosť a oddať sa pohode.  

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár