Otestovať v teréne topánky, to nie je výzva na týždeň, ani na mesiac. Potrebujete našliapať tisíce kilometrov v najrôznejšom teréne a počasí, aby ste vedeli čo všetko zvládnu a čo nie. A práve tak sa začal náš príbeh. Keď firma Prabos uviedla na trh novú kolekciu zálesáckej obuvi z radu zelená zóna, boli sme tak trochu pri tom.

Od konca marca kráčame, šliapeme, dupeme a poskakujeme krajom v topánkach Prabos Beast High. Cestou i necestou, v táboroch, v lesoch i na lúkach zbierame postrehy a zápisky, aby sme vám prezradili detaily, ktoré z obrázkov a fotografií na internete nevyčítate.

Ľahučké do poskoku

Je to prvá vec, ktorá sa vám natrvalo zapíše do pamäti. Hoci si na nohy obujete vysoké topánky so sedemradovým šnurovaním, predsa len máte pocit, že sú akési priľahké. Necítite ich bremeno a zdá sa vám, že môžete kráčať do diaľok. Aké ľahké bývajú letné rána, tak ľahké sú tieto topánky na nohách.

Našim „štyridsaťštvorkám“ sme pre každú nohu navážili 750 gramov, čo je o štvrtinu menej ako pri celokožených topánkach rovnakej výšky s goretex membránou. Spravíte štyri kroky vpred a ušetrili ste kilogram prenesenej váhy. Prepočítajte to na celú sezónu a pôjde o desiatky ton ušetrenej námahy.

Veľmi rýchlo sme si privykli na ľahký krok, ktorý sa najväčšmi prejaví k večeru, či na zastávkach pre oddych. Tá chvíľa, pri ktorej máte nutkanie vyzuť sa a vyvetrať si nohy akoby neprichádzala. Topánky sa stávajú vašou súčasťou, stačí len povoliť šnúrky pre komfort naviac.

Priedušnosť na prvom mieste

Nízka hmotnosť nevychádza zo snahy ušetriť na materiáli. Ide o poctivo šité topánky, ktoré boli navrhnuté tak, aby boli čo najpriedušnejšie. Namiesto celokoženého zvršku prichádzajú s účelnou mozaikou dvojice materiálov, ktoré tvoria vonkajší plášť.

Tam, kde sa žiada pevnosť a odolnosť nájdete nubuk. Dáva topánkam tvar, oporu, pevnosť a mechanickú odolnosť. Náš testovací pár sme hneď v začiatkoch vymenili za zdokonalenú verziu, s vylepšenou deformačnou zónou na päte.

Hlavným prvkom tejto obuvi sú časti vyplnené nylonovým textilom. Tento priedušný úplet formuje jazyk a jeho priľahlé oblasti. Dva panely sú všité na bočných častiach, nájdete ho i na lemovke členku a malej časti päty. To sú zóny s mimoriadnou priedušnosťou, cez ktoré horúčava a pary unikajú z topánok von.

Ak patríte k tým, čo sa neustále sťažujú na potenie nôh v koži či pod membránou, vedzte že v „beštiách“ na tieto mrzutosti nepomyslíte. Máme odskúšaný 72-hodinový maratón bez vyzúvania a nohy zostali úplne fajn.

Aby si topánky zachovali svoju príjemnú vnútornú klímu a odvádzali vlhkosť naplno, určite odporúčame ponožky z vlny. Ak ste doposiaľ nikdy nepočuli o Partyzánoch, verte tomu že sú pre tieto topánky dostatočne vysoké i odolné voči zodratiu.

Pevne, avšak mäkko

Kým sa rozhodnete pre tieto topánky, určite si ich dôkladne vyskúšajte. Nikdy sa neroztiahnu do šírky, nikdy nezmenia svoj tvar. Kontaktné plochy, ktoré pocítite pri prvom obutí vás budú sprevádzať po celú životnosť topánok. Jediným tlmením sú hrubé ponožky a mäkká polstrovaná podšívka.

Práve podšívke by sme radi venovali zopár slov. Prekvapila nás nielen svojou mäkkosťou, ale aj svojou trvácnosťou. Hoci sme tak troška v neistote čakali na to, že za pár mesiacov ju pri našich každodenných potulkách prederieme, pravý opak je pravdou.

Látka vyzerá i po mesiacoch nosenia k svetu a rovnaké je to na päte. Tam, kde sa zvyčajne podšívka prederie, tam je v týchto topánkach ochranná vrstva kože, ktorá odoláva opotrebeniu.  To sa nám určite páči, nečakali sme takú vysokú odolnosť.

Aký pocit vás čaká, ak si topánky obujete? Nečakajte papučky, ale skôr technickú obuv, ktorá dáva nohám aktívnu oporu. Cítite spevnenie chodidla i členku, pri chôdzi vás čaká spätná väzba terénu.

Ladeniu venujte čas

Aby ste sa v topánkach cítili čo najlepšie, určite by ste nemali prehliadnuť stielky, ktoré k nim výrobca ponúka. Môžete si vybrať z trojice hrúbok, vďaka ktorým vyvážite výškovú polohu päty, ale aj postavenie prednej časti chodidla.

Stielkou vyplníte voľný priestor širšieho strihu topánky, stielkou postavíte pätu do takej výšky, aby ste si ju neodierali.

Ak máte v tejto veci jasno, môžete sa pustiť do ladenia šnurovania. Plastové prievlaky výborne ladia s hladkými šnúrkami a po celý deň udržia napnutie, ktoré si zvolíte.

Inou silou dokážete utiahnuť štyri spodné poschodia viazania, inou silou sa môžete oprieť do vrchných troch. Znamená to, že podľa potreby dokážete nohám dopriať ako voľnosť, tak pevnú, stabilnú oporu. Nám sa hladké, okrúhle šnúrky osvedčili natoľko, že by sme ich neváhali po únave vymeniť za rovnaké, ak príde ich čas.

Cítite terén, po ktorom kráčate

Nízke podrážky bez tlmiaceho vankúša vám dávajú dokonalú predstavu o teréne, po ktorom kráčate. Špička prechádza v oblúku nahor, stredová časť podrážky plne prenáša spätnú väzbu do chodidiel. Rýchlo sa naučíte pracovať s novým vnemom, ktorý vám prezrádza čo-to o stabilite cestičky pod nohami.

Užívali sme si mäkkosť lesnej hrabanky, s istotou sme cítili každý voľný kamienok na horských hrebeňoch. Cit v nohe dáva akúsi istotu stability, nie však únavu. Nie je to tak, že cítite každý kamienok štrku či sutiny. Skôr cítite pevnosť a súdržnosť podkladu, aby ste vedeli kam máte klásť nohy pre istý krok.

Dodnes sme sa nestretli s topánkami, ktoré by mali tak pevnú a istú trakciu, ako tieto. Dezén podrážok dokonale drží nohu v zábere na mokrej skale, ako aj na vlhkej hline v reliéfoch lesa pri stúpaní a zostupe. Čím väčšiu váhu nesiete na chrbte, tým mocnejšie sa ostré hrany dezénu opierajú do podkladu.

Miesta, ktoré sme v minulosti prekonávali iba s pomocou turistických paličiek sa nám zrazu stali priechodnými i bez nich. Ak sa často pohybujete v mokrom teréne s kĺzajúcou hlinou, tieto topánky si určite zamilujete práve tak, ako my.

Trošku sme si však museli privyknúť na klopkanie tuhej gumy po asfalte a dlažbe. Ak sa vynoríte z prírody a pokračujete po ceste, pochodové tempo klopkajúcich podrážok sa nesie bezprostrednou blízkosťou.

Rosa a dážď môžu pokaziť deň

Tak ako topánky potešia v peknom a horúcom počasí, rýchlo sa môžu premeniť na sklamanie v sychravom nečase. Naučili sme sa obchádzať rannú rosu lúk, robili sme všetko preto, aby sme sa vyhli výdatným dažďom.

Nepodarilo sa nám nájsť žiadnu impregnáciu, ktorá by bránila prenikaniu vody dovnútra. Stačí, aby ste sa prebehli podhorskou lúkou v rannej výdatnej rose a voda sa po desiatke minút chôdze natlačí dnu. Cez textilné časti prenikne do podšívky a postupne sa rozpije do celej plochy topánok.

Takto zmáčané topánky potrebujú viac ako desať hodín na to, aby opäť preschli. A to je v porovnaní s koženými topánkami bez podšívky skutočne dlhý čas. I keď si vymeníte ponožky za druhé a tretie, nezbavíte sa mokrého pocitu. Trvá dlho, kým sa nazbieraná voda odparí preč.

Nebojte sa však toho, že vás budú čakať mrzutosti pri kalužiach a bahne na rozrytej lesnej zvážnici. Takýto prechod ustoja botky bez toho, aby ste spozorovali čokoľvek nečakané.  A ak sa terén zmení za suchý, osychajúce blato opadáva z drážok dezénu šikovne von.

Ochránia nohu pred úrazom

Možno ste nikdy neuvažovali nad tým, ako blízko môžu mať zálesácke a turistické topánky k tým pracovným. Prečo o tom hovoríme? Povšimnite si zopár prvkov bezpečnostnej výbavy a okamžite vám bude jasné o čom je reč.

Špička topánok má ochrannú vrstvu naviac, aby ochránila nielen nubuk, ale aj prsty. Pod stielkou topánky sa ukrýva vrstva kevlaru, ktorá dnu pri našliapnutí neprepustí žiadny klinec či ostrú nástrahu, ktorá dokázala preniknúť podrážkou. Samostatné spevnenie a tlmenie dostala i zadná časť obopínajúca pätu.

Topánky tvoria ucelený, funkčný celok so zvýšenou ochranou na všetkých kritických miestach. A stále bez toho, aby to nejakým spôsobom narušilo priedušnosť a odvod pár, ktoré sú pri tomto modeli na prvom mieste.

Vydržia viac, ako by ste čakali

Na to, akým ľahkým dojmom tieto topánky pôsobia, naša obhliadka opotrebenia po mesiacoch nosenia dopadla veľmi dobre. Podšívka je celá a bez predratí. Šitia sa nepárajú, nylonová tkanina sa nezodrala. Fit je aj nubuk. Najväčšmi však nazeráme na podrážky, ktoré sú z nového materiálu.

Dezén sa zaguľatil po obvode topánok, jeho vnútorná štruktúra však zostáva ostrá, celistvá, bez vážnejšieho opotrebenia. Sme preto presvedčení o tom, že sa vydarilo vytvoriť nielen dobrý protišmykový vzor, ale aj namiešať materiál, ktorý sa len tak rýchlo nezoderie.

Údržba v pravý čas

Tieto topánky sa neumývajú vo chvíli, keď sa vrátite z vychádzky domov. Blato musí pekne obschnúť, aby ste ho dokázali zo štruktúry materiálov vykefovať. Práve kefa sa stane vašim pomocníkom číslo jedna, takže ak ste sa jej doposiaľ vyhýbali, určite si ju zaobstarajte.

Nubuk i nylonovú tkaninu sme viackrát umývali saponátom na obuv, na rad prišla aj sprejová impregnácia. Nemáme však pocit, že by plnila svoju úlohu. Hoci nubuk dosiahne vodoodpudivosť, o nylonovom úplete sa to povedať nedá. Vlhkosť sa následne po rubovej strane dostane i do kože – tomu sa nijako zabrániť nedá.

Podrážky nežiadajú veľa starostlivosti. Schnúca hlina z kónických dezénov vypadáva von, z času na čas potrebujete povyťahovať zopár uviaznutých kamienkov. A tým to celé končí.

Prabos Beast High (130,18€) sú priedušné zálesácke topánky, ktoré v prírode s dobrými pocitmi znosíte od neskorej jari do skorej jesene. Čaká vás výborné továrenské spracovanie a možnosť vyladenia pre vašu nohu. Ide o obuv pevnú a trvácnu, ktorá vás neunaví svojou váhou. Ak sa vyhnete mokrým lúkam a neutíchajúcim dažďom, užijete si pohodlie, pri ktorom oceníte nielen aktívnu ochranu a oporu nohy, ale aj výbornú trakciu na šmykľavých a nesúdržných povrchoch.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár