Multináradie, povrázok, vreckový nožík, zapaľovač či malá šikovná lampička – všetky majú čosi spoločné. Nosíte ich neprestajne so sebou, bez ohľadu na to či sa túlate po horách alebo vyrážate na nákupy do mesta. S dobrým pocitom, že v prípade potreby stačí siahnuť do vrecka.

Všestranná EDC lampička nemusí byť iba útlou kľúčenkou, ktorá v najväčšej núdzi zachráni deň. 500 lumenov výkonu, červené svetlo, spona, magnetka, výdrž pre dve celé noci riadneho svietenia– to všetko možno vtisnúť do veľkosti ktorú ukryjete v dlani. Zoznamujeme sa na potulkách krajom s lampičkou Fenix LD15R.

Navrhnutá pre všestrannosť

Zabudnite na malé lampáše. Táto lampička má taktické, pravouhlé vyhotovenie. Reflektor nie je namierený vpred ako je zvykom, ale osadený na bočnej strane tak, aby ste mohli svietiť i vtedy ak potrebujete obe ruky pre prácu. Ak lampičku položíte nabok alebo do vzpriamenej polohy, lúč zotrvá na svojom mieste. Neodkotúľa sa, neutečie na nerovnom povrchu.

Praktická je magnetka, ktorá udrží lampičku na kovových povrchoch. Nejde len o plechy, oceľové rámy či konštrukcie. Je dostatočne silná na to, aby udržala lampáš hoci i na hlavičke 60mm klinca, ktorý je zatlčený v drevenom obklade. A ak príde na núdzu, kamkoľvek zapichnete nôž, razom akoby ste mali mobilný držiak.

Fenix LD15R

Najčastejšie však využijete obojsmernú sponu, ktorá je pevne osadená bez možnosti natáčania do strán. Zavesíte ju na plecnicu batoha, do výstrihu, na rukáv, opasok, vrecko, na šnúru na krku, popruhy či kdekoľvek na molle väzbu. Priam sa počíta s tým, že práve spona bude kotviacim prvkom nielen pri používaní, ale aj pri preprave a nosení.

Spona je pružná a pevná, pre horizontálne nosenie jej však predsa len chýba kúsok k dokonalosti. Koncové nábehy sú v smere vysúvania bez zvýšeného odporu. Tam, kde pri zvislom nosení bráni vlastná váha postupnému vykĺznutiu a vytrateniu, tam sa pri vodorovnom nosení môže v kritickej situácii lampička uvoľniť. Riešením je poistná šnúrka, pre ktorú má spona pripravený otvor.

Fenix LD15R

V pohodlnej pohotovosti

Lampička je k úžitku iba vtedy, ak má nabitú batériu. V akom stave je tá vo vnútri? To sa dozviete jediným kliknutím na veľký, pohodlne dostupný vypínač. Namiesto toho, aby ste si museli spomínať na posledné nabíjanie a jej používanie, všetko vyčítate z jednoduchej LED indikácie.

Dva zelené stavy vravia o jej nabití a pripravenosti, dva červené upozorňujú na dochádzajúce a príliš skromné zásoby energie. Vďaka Li-Ion akumulátoru s kapacitou 700 mAh a microUSB konektoru pod gumovou krytkou sa udržiavanie lampičky v prevádzke v ničom nelíši od mobilu.

Fenix LD15R

Skontrolujete stav nabitia, v prípade potreby pripojíte k nabíjačke a ste pripravení. Úplný nabíjací cyklus trvá dve hodiny bez ohľadu na to, či použijete rýchlonabíjačku mobilu, múdru outdoorovú powerbanku alebo solárny panel.

Dôležité je iba to, aby ste mali káblik so štíhlou koncovkou. Konektor je zapustený pod kontúry lampičky, nie každý káblik sa tam dostane.

Fenix LD15R

Vyhotovená do nepohody

Zabudnite ju pred praním vo vrecku nohavíc, utopte ju pri brodení rieky a stále bude fit. Lampička je vyrobená z tvrdenej hliníkovej zliatiny a všetky jej spoje sú utesnené proti prachu a prenikajúcej vode. Výrobca je známy svojou dôslednosťou, o ktorej svedčí nielen odolnosť štandardu IP68, ale aj výbava.

V škatuľke nájdete náhradný tesniaci o-krúžok pre spodnú krytku, ale aj gumové prekrytie pre USB konektor.

Fenix LD15R

Ak sa na lampičke poškodia alebo unavia, ľahko ich nahradíte bez toho aby ste museli vyčkávať na pomoc servisu. V balení je aj prepravné sieťované vrecúško, do ktorého sa vmestí lampička aj s USB káblikom.

Nebojte sa toho, že povrch hliníkového tela poškrabete. Nie je striekaný farbou, ale chemicky eloxovaný. Čiernu povrchovku vo vrecku nezoderiete, nezničíte ju ani v prírode. A ak lampičku nešikovne pristúpite, alebo vám spadne na skalách, nič sa jej nestane. Ustojí to bez poškodenia.

Fenix LD15R

Sedem režimov s pamäťou

Biela LEDka s výkonom 500 lumenov, dve červené LEDky pre súkromie a signalizáciu a pohodlné tlačidlo s membránovým krytím a mikrospínačom – to je funkčná výbava, za ktorou stojí múdra elektronika. Pamätá si naposledy zvolený režim svietenia a umožňuje rýchle a intuitívne prepínanie medzi nimi.

Biele režimy s rôznou intenzitou svitu sú zoskupené dohromady, stroboskop pre ochromenie či signalizáciu pri nich nenájdete. K červenému prísvitu patria dva spôsoby blikania – SOS a výstražná signalizácia. Poslúžia ak na seba potrebujete upozorniť na vozovke či nebezpečnom mieste.

Fenix LD15R

K červenej sa vždy dostanete iba cez bielu a to aj vtedy, ak ste ňou svietili naposledy. Je to svojim spôsobom daň za jediné ovládacie tlačidlo a snahu výrobcu zoskupiť biele a červené režimy do oddelených celkov.

Ak máte pocit, že táto lampička sa výzorom priveľmi podobá na kompaktnú čelovku Fenix HM50R, vedzte že tu nájdete nielen odlišnú elektroniku, ale aj optickú zostavu reflektora. Výrobca musel netradične vymeniť sklo za hrubý optický plast, aby vytvoril výstupnú, kombinovanú šošovku.

Fenix LD15R

Príjemné mäkké svetlo

Biele svetlo má teplé tóny, pri ktorých sa vám oči neunavia. Svet okolo vás sa javí byť veselší, príjemnejší a mäkší ako v skutočnosti je. Do popredia sa derú odtiene prírodných materiálov, modré farby sa zlievajú v šedých pasteloch. Tentokrát nejde o to, aby ste farebné odtiene okolo seba vnímali v ich vernej podobe.

Takéto svetlo sa prederie cez riedky nočný opar oveľa lepšie ako neutrálna biela farba pátracích lampášov. Vzdialené objekty vidíte ostro, bez rozmazania, jemnocit oka nie je utlmený belavým jasom oparu. S rovnakou taktikou sa môžete stretnúť hlavne pri čelovkách.

Fenix LD15R

Páči sa nám mäkká gradácia svetelného kužeľa, kde intenzita plynule prechádza od jasnejšieho stredu k tlmenejším okrajom. Nie je tu stredový bod ktorý by vás oslepoval pri svietení na krátku vzdialenosť. A neprichádzate o kontext krajiny vtedy, ak svietite do diaľky. Mäkké, rozplývavé svetlo síce dusí vo výhľade štruktúry reliéfov, počíta sa však s tým, že nejdete skúmať neznáme horské hrebene.

Dostatok výkonu i výdrže

Svetluška s výkonom 3 lumenov dosvieti v plnej farbe na dva kroky pred vás, približne na 6 metrov sa vám vykreslí zvyšok v čiernobielom podaní. Za tmavej noci týmto režimom nahradíte na obmedzenú vzdialenosť svit mesačného svetla. S výdržou 110 hodín, akoby ste mali rezervu na mimoriadne dlhý čas krajnej núdze. Súkromie je pri takomto svetle zaručené, nikoho na seba neupozorníte.

Fenix LD15R

Tlmený režim s 30 lumenmi presvetlí kraj v otvorenom priestranstve približne na 20 metrov, pričom farby sa vám javia byť aktívne v strednej časti kužeľa. Posvietite si v stane, rozsvietite neznámu cestičku a ak zrýchlite krok, stále máte pocit že vidíte dosť ďaleko pred seba. Priveľmi nevnímate čo sa deje v periférii, dopredu vás však berie pevný a istý krok. Ak povážime, že vás čaká viac ako 13 hodín nepretržitého svietenia, smelo môžeme povedať že v skutočne malej lampičke je dosť svetla na dve celé noci.

Ak kliknete na gombičku a vybudíte výkon na 150 lumenov, akoby sa vám zrazu rozšíril výhľad. Viac ako do nových vzdialeností začnete vnímať kontext v jeho plnej šírke. Krajina pred vami sa plne vyfarbí v odtieňoch a hoci prechádzate členitým lesom, i v neznámom prostredí vnímate čo je okolo vás. Pri takomto výkone už vidíte najjmenejšie závity skrutiek pri opravách, s dobrým výhľadom hľadáte vo vysokej tráve vypadnuté súčiastky. Práve tu si uvedomíte, aké mäkké a rozplývavé svetlo je.

Vo chvíľach, keď vám treba pozrieť do diaľky, vhod padne plný turbo výkon s 500 lumenmi. Udrží sa približne 5 minút pri sile, počas ktorých máte pocit že držíte v rukách malý, pátrací lampáš. Hoci sa výkon rozpíja do plochy, i v štruktúrovaných reliéfoch a poraste vidíte veci, ktoré vám dosiaľ unikali. Následne sa lampička automaticky prepne na nižší výkon, aby vám v batérii zostalo dosť energie na ďalšie svietenie.

Výkonová škála pokrýva široký rozsah činností a prostredí. Lampička vám umožní ušetriť maximum energie, ale aj vydať zo seba plný, nekompromisný svit. Tieto dva extrémy pekne sekundujú dvom štandardným režimom.

Fenix LD15R

Červená ako doplnok

Červený svit je doplnkovou barličkou, pri ktorej nečakajte masívny výkon. Ak si chcete zachovať citlivosť oka pri pohľade do nenasvietených zákutí, v kuželi červeného svetla uvidíte len toľko, ako keď si rozsvietite bielu svetlušku. Dovidíte na konce rúk, na špičky topánok a ďalej už svetlo tratí na sile.

Iné to je, ak vystavíte lampičku pri červenom svietení či blikaní na dohľad vášho okolia. Ak stojíte v správnom smere, jej signalizačné svetlo zaregistrujete na stovky metrov. Vidíte však iba bod ak ho hľadáte, nie nasvietený kužeľ, ktorý by strhol vašu pozornosť.

Hoci sú červené LEDky dve, sú skôr doplnkom ako nástrojom na skutočné svietenie. Na trhu nájdete kopu modelov, z ktorých vytiahnete viac užitočného, červeného svitu.

Fenix LD15R

Fenix LD15R (54,90€) je šikovná, pravouhlá EDC lampička s mäkkým svetelným kužeľom, ktorý sa vďaka teplým tónom prederie aj cez redší, nočný opar. Nabijete ju cez USB káblik, prichytíte sponou na odev či výstroj a ste pripravení na všetko. Tlmený červený svit, škálovateľné biele svetlo a turbo pátrací režim vám zaistia dostatok svetla v štandardných i nečakaných situáciách. Dobre stavaná, vodotesná lampička je ľahká a kompaktná, s množstvom variácií pre jej ukotvenie počas svietenia. Je výbornou zálohou k pátraciemu lampášu či čelovke, ak je pre vás svetlo naozajstnou nevyhnutnosťou.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár