Zásobník na vodu, solárny panel, karimatka či spací vak – všetky majú čosi spoločné. Ak je v batohu pritesno, pri balení skončia upevnené na jeho vonkajšej strane. Len vďaka šnúram, popruhom, sieťkam a karabínam dokážete nafúknuť kapacitu bez toho, aby ste sa necítili neisto.

Najjednoduchšie je to pri taktických batohoch s molle väzbou. Kam sa len pozriete, všade sú našité pevné a odolné popruhy. Poznáte karabíny, s ktorými ich dokážete využiť naplno? Zoznamujeme sa na potulkách krajom s taktickým, kotviacim systémom ITW Nexus GrimLoc.

Jednou rukou

Žiadny štrngajúci kov, žiadny komplikovaný mechanizmus – karabíny z húževnatého plastu sú navrhnuté tak, aby ste ich dokázali otvoriť jedinou rukou. Zatlačíte gombičku s tuhou pružinou a výklopné rameno sa vyslobodí zo zovretia kolíkom. Musíte ho vyklopiť, aby ste ho dostali do otvorenej polohy.

Systém je až príliš jednoduchý, takže od prvého momentu viete do čoho idete. Výklopné rameno je svojim čapom vklinené do nosného rámu, vrchná časť sa uzamyká zasunutím kolíka do otvoru. Nie sú tu žiadne zúbky či západky, ktoré by sa pod záťažou mohli uvoľniť. Všetko je mocné, robustné, okamžite máte v systém dôveru.

Najprv vás prekvapí veľkosť karabíny, potom si vás nadobro získa jej manipulačný priestor. Pri zakladaní akejkoľvek výbavy do skoby máte k dispozícii 45-milimetrovú vstupnú štrbinu, ktorá od vás nežiada jemnú motoriku či súperenie s očkami, prievlakmi či popruhmi. I v rukaviciach dokážete dokončiť to, čo ste začali.

Jednopalcový štandard

Karabínu GrimLoc dokážete upevniť na každú molle väzbu a popruh so šírkou 2,5 centimetra. Prevlečiete ju pod uško, zaistíte v presne vyformovanej drážke a od tejto chvíle je pripravená na použitie. Akákoľvek záťaž či ťah pôsobia na popruh, pretože rám karabíny je plne za ním.

Karabíny výborne fungujú samostatne, častejšie ich však využijete v pároch. Vždy pekne odstávajú od plochy batoha, vždy sú napriamené pre upnutie či odopnutie výstroje. Je to, akoby sa plochý prievlak molle systému zmenil na vertikálne oko nosného systému.

Či dnu nacvaknete hydrapak, popruh spacieho vaku alebo jedálenskú súpravu je iba na vás. Isté však je, že výrobca počíta s väčším bremenom. Po pravde môžete počítať s tým, že jediná karabína udrží váhu celého batohu.

Viac ako na jednu sezónu

Hoci sú karabíny z plastu, výrobca udáva že používa materiál, ktorý je odolný voči slnečným lúčom, teplotným stresom a pôsobeniu poveternosti. Ba počíta sa aj s tým, že do čapov a pružinového mechanizmu sa dostane voda, hlina a piesok.

Pri potulkách našimi lesmi neokúsite nehostinnosť púštnej búrky a ani blatom sa nebudete plaziť ako profesionáli pri záchranárskej či bojovej akcii. Z doterajších skúseností však môžeme povedať, že karabíny plnia svoje poslanie bez obmedzení. Nestretli sme sa so žiadnym problémom, ktorý by obmedzoval ich použiteľnosť. Ako je to so životnosťou, to ukážu až ďalšie roky používania.

ITW Nexus GrimLoc (3,99 €) je spoľahlivý kotviaci systém pre batohy s molle väzbou. Výborne roznáša záťaž do celej šírky popruhu, na manipuláciu si vystačíte s jedinou rukou a ak príde na kapacitu manipulačnú šírku otvorenej karabíny, v mnohom predbieha svojich kovových rivalov. Ak potrebujete na batohu nosiť väčšie kusy výstroje s možnosťou pohotového pripínania a odopínania, je to riešenie ktoré sa vám bude určite páčiť.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

1 komentár

Pridaj komentár