Kotlíkové jedlá majú v prírode svoje čaro. Bez toho, aby ste sa museli držať náročných postupov pri varení, všetko sa odohrá v jedinej nádobe. Pridávate jednu surovinu za druhou a keď treba, všetko premiešate. Hoci aj s vedomím, že ide o kompromis, ktorému by ste sa doma vyhli.


Chýba vám pri pochodoch a kempovaní polievka, ktorá by vás dokázala postaviť na nohy? Ak máte radi zeleninový brmbol, dokážete ho navariť i vtedy, ak ste už niekoľko dní na pochode. Pri ňom sa čerstvosť surovín nežiada.

 

Pripravte si zeleninu

Je na vás či pri balení batoha siahnete do zásob zo svojej záhradky, alebo zabehnete do samoobsluhy v ktorej nájdete všetko pripravené na tácke. Petržlen, mrkva, cibuľa, kus zeleru, kalerábu, kelových listov, petržlenovej vňate a prihodený zemiak sú kombináciou, ktorá funguje vždy a za každých podmienok. Nič na tom, že vám všetko cestou zvädne a zostarne. Vo vode akoby opäť vyjavili svoj pôvab.

Mrkvu a petržlen oškrabete nožom tak, ako keď chystáte zo živičného drievka hoblinky na podpal. Zemiaky, zeler, cibuľu a kaleráb budete musieť ošúpať tradične. Je fajn, ak máte po ruke lopár, na ktorom dokážete všetko nakrájať. Čím budú kúsky zeleniny tenšie a menšie, tým rýchlejšie bude varenie a spotreba paliva nižšia.

Varte do zmäknutia

Nasypte zeleninu do nádoby, zalejte ju vodou a postavte na oheň. Základnú chuť vyrobíte kockou bujónu. Ak na pol litra vody patrí jedna, držte sa viac objemu varnej nádoby ako množstva vody, ktorú ste použili. Rozmrvte bujón na kúsky, premiešajte a zakryte nádobu pokrievkou.

Ako dlho bude zelenine trvať kým sa uvarí závisí na všetkom – množstve, sile plameňa, vetre ale i tom na aký spôsob máte zeleninu radi. Na pomoci nech sú vám zemiaky. Ak tie zmäknú, zvyšná zelenina je už dostatočne uvarená na to, aby ste ju už nepovažovali za surovú. Hoci je pripravená „na skus“, pri brmboli to tak bude najlepšie.

Dochutiť a zahustiť

Soli a zeleninovej chuti je nadostač. Iba ak by ste pri ladení pridali nejaké bylinky. Ak nič v lese zatiaľ nerastie, alebo ste už prešvihli sezónu, kľudne siahnite i po sušených. Ak boli nasušené šetrne, nič nestratili na svojej aróme a jemnosti.

Každý správny brmbol má závarku, bez ohľadu na to či sú to halušky alebo drobná cestovina. V lese si ušetríte riad a prípravu tým, že vo fľaške v malom množstve vody rozpustíte zopár lyžíc hladkej múky. Zavriete pohárik, silno a rýchlo pretrepete ako šejkrom a môžete nalievať do kotlíka či hrnca.

Zátrepka, v ktorej  nenájdete žiadnu hrudku sa prevarí v priebehu niekoľkých minút. Číry zeleninový vývar zhustne, zmatnie a to je signál že všetko je hotové. Môžete deliť do misiek a tanierov.

Ako chutí zálesácky brmbol?

Zväčša práve tak, koľko únavy máte za sebou. Čakajte však výdatnú, sladkú chuť zeleniny, trocha soli ktorá vám pomôže dohnať smäd a štruktúru, ktorá vám dá vedieť že jete naozaj čerstvé jedlo a nie hotovku z konzervy alebo bariérového vrecúška. Je to klasické domáce varenie na vidiecky štýl, aké sa v meste príliš nenosí.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár