Týždeň v obrazoch #4

0

Už druhý rok leží tento smrek na lesnej ceste  a doposiaľ sa nenašiel nik, komu by prekážal. Hoci sa zdá, že je to malá, lesná diaľnica, v skutočnosti po nej kráčajú iba ľudia a zver. Kiež by to takto zostalo na večnosť.

Vraj je fajn relax zájsť si do baru na drink, alebo do kaviarne na kávičku. Nič sa však nevyrovná tomu, keď si v lese roztiahnete celtu, vybalíte batoh a obslúžite sa do pohody. Je to síce bez obsluhy, ale stojí to za to.

Tohtoročná zima je akási teplá. Aj keď z času na čas pritiahne mráz, ešte stále netreba zo skrine vyťahovať na denné výlety najteplejšie veci. Často stačí len zimná teľňaška a na ňu pletený sveter.

Tri krásy pozdnej zimy. Lieska ktorá spí v tôni za kopcom. Lieska, ktorá sa na slnku prebúdza k životu. A nakoniec krásna, purpurová jelša, ktorú vždy prezradia maličké šišky z minulých rokov.

Tábor zastrčený kdesi na dobrom mieste v lese, to nie je iba zázemie pre oddych. Z času na čas treba aj nejaké to drevo nahotoviť a spraviť údržbu. Vtedy je fajn, ak batoh znesie väčší náklad ako len oblečenie. Presne ako táto Savotta Jääkäri M. Plná, ťažká a predsa pohodlná.

Kde nie je peň na bufet, kde chýba spadnutý strom, tam sa vždy dá troška improvizovať. Aj z batoha sa môže stať miesto na servírovanie ak je z neho čo vytiahnuť. Čo si doma nabalíš, to máš. V zime nič nenájdeš, iba ak hlivu na bukoch.

Nielen ľudia sú pohodlní a chodia lesom po cestičkách. Robí to aj zver. Kde človek spravil cestu, tam ju používa. Kde cesta chýba, vyšliape si vlastnú prť. Po prtiach zveri zasa chodíme my – ľudia.

Neviem, či som sa už niekedy stretol s tak ľahkým batohom, akým je Loap Alpiz Air 30. Povláčil som ho od začiatku zimy pri prechádzkach a pochodoch kade-tade, najväčšia výzva ho čaká v lete na horách. Je o tretinu ľahší ako ostatné batohy v tejto triede a predsa pohodlný.

Konzervy, ktoré nemajú lakované vnútro sa dnes už tak moc nevidia. Ak ste si už niekedy ohrievali jedlo na pevnom liehu alebo uhlíkoch, viete o čom je reč. Z kadiaľ je tento luxusný šalát? Z francúzskych 12-hodinových proviantných balíčkov R.I.E.

Olejovať, voskovať, olejovať, voskovať. O kožené topánky sa treba starať, vydržia však dlho. Nie je deň, aby sa nemuseli brodiť mokrým snehom, blatom, vodou alebo sa odierať o skaly. Moderné, technické látky by to asi nevydržali.

Keď je vonku tak škaredo, že by ani psa človek nevyhnal, dobrá atmosféra zavládne aj v dielničke. Tento vŕbový klát sa pomaly ale isto mení na misku. Ak ste nikdy nedržali v rukách duté dláto od Hultaforsu, vedzte že drží ostrie tak výborne ako ich nože.

Milan Gigel
Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár