Keď výdatný dážď a topiaci sa sneh zmývajú do potôčkov blato a všehochuť spadaného ihličia a lístia, je to tá najšikovnejšia cesta k osvieženiu. Naberiete vodu do filtračnej fľaše a keď priložíte ústa k náustku, do sýta sa napijete bez toho, aby ste si čokoľvek uvedomili.

Filter cez husté keramické jadro neprepustí mikroskopický život a znečistenie, ktoré by vám mohli spôsobiť mrzutosti. Aké to je, ak sa spoliehate na bohaté zásoby vody v našej prírode? Zoznamujeme sa na potulkách krajom s filtračnou fľašou Seychelle Pull Top.

filtračná fľaša Seychelle Pull Top

Fľaša, ktorá pracuje s vami

Nie je zvykom, aby boli fľaše do zálesáckeho batoha z mäkkých a poddajných materiálov. V tomto prípade to má však svoje opodstatnenie. Vždy, keď rukami stlačíte jej stred, narastajúci tlak pomáha vode prekonať odpor filtra.

Priesvitný plast je húževnatý a nie je to citlivka ktorú by ste v batohu pri nepozornosti poškodili. Nekrehne a fľaša sa nestáva nepoddajnou, ani keď chlad zachádza v sychravých dňoch za nechty.

filtračná fľaša Seychelle Pull Top

Hoci je výrobca z horúcej a suchej Kalifornie, všetko celosezónne funguje aj v našich končinách práve tak, ako má.

Do fľaše sa vmestí približne 700 mililitrov vody pri ktorej letmým pohľadom ihneď odhalíte neprimerané množstvo blata či usadenín. Páči sa nám neoprénový obal, ktorý zabraňuje vykĺznutiu fľaše z rúk. Namočíte ho síce pri naberaní vody, rovnako rýchlo však vysychá.

filtračná fľaša Seychelle Pull Top

Viečko na pitie i nalievanie

Povytiahnete náustok a pijete ako z cyklistickej  či športovej fľaše. Druhý, bočný ventil pomáha s prisávaním vzduchu, aby ste okrem odporu filtra nemuseli prekonávať aj podtlak, ktorý vzniká vo fľaši. Páči sa nám, že fľaša je pri zatlačení nápomocná. Kým je v nej dosť vody, akoby ste ani necítili, že vám pri pití stojí v ceste filter.

Filter je osadený vo vrchnej časti pod zátkou, takže fľaša slúži aj ako filtračné zariadenie vo chvíľach, keď  potrebujete vodu pre prípravu nápojov, jedál či vypláchnutie rán. Stlačíte ju v dlani a cez otvorený náustok vyteká voda von i vtedy, ak ju otočíte hore dnom.

filtračná fľaša Seychelle Pull Top

Ventil i náustok tesnia bez nečakaných zlyhaní a rovnaké je to aj s uzáverom. Je v ňom veľké silikónové tesnenie, ktoré vás na svoju prítomnosť upozorní pri každom zatiahnutí. Ozve sa zapísknutie, ktoré vám dáva signál že ste vrchnák zatiahli do správnej polohy.

Hoci ide o fľašu určenú výhradne pre filtrovanie vody, padne vhod že vás nezaskočia pri údržbe žiadne nedostupné miesta. Náustok sa dá potiahnutím rozobrať, aby ste ho vo vnútri vedeli vypláchnuť. Filtru vždy prospeje, ak ho doma vyložíte z fľaše von, aby po opláchnutí vyschol.

filtračná fľaša Seychelle Pull Top

Tesnenie na filtri si vymeňte

Keď po prvýkrát stiahnete z filtra prepravnú nálepku a zvedavo ho odskrutkujete z viečka, narazíte na čosi, čo sa po boku tejto značky nesie dlhodobo. Na závite je zožuté tesnenie z priehľadného polyméru, ktoré nevyzerá príliš spoľahlivo.

Vyplatí sa vám odstrániť ho a nahradiť novým, tesniacim o-krúžkom z gumy. Kúpite ho v každých potrebách pre domácich majstrov a budete mať z neho oveľa lepší pocit. Vytvorí dokonalé tesnenie na rozhraní filtra a závitu do ktorého ho skrutkujete.

filtračná fľaša Seychelle Pull Top

Filter má životnosť na 400 litrov vody, nemá však rád hrubšie nečistoty a kal. Keď príde jeho čas, spoznáte to podľa jeho slabšej priechodnosti. Vždy ho môžete pri údržbe prepláchnuť v protismere čistou, pitnou vodou. Nikdy však upchatú keramiku nedokážete zregenerovať. Náhradné filtre sú v predaji, nemusíte opäť kupovať celú fľašu.

Nečakajte žiadny signalizačný prúžok či farebný symbol, filter sa vám pri svojej únave ozve sám.

filtračná fľaša Seychelle Pull Top

Funguje alebo nie?

Ide už o druhú fľašu od tohto výrobcu v našej výbave a z doterajších skúseností môžeme povedať, že sme nikdy nenarazili na zdravotné problémy pri používaní vody z tečúcich prírodných zdrojov. Bystriny, potôčky i lenivé tône lúk s pomaly pretekajúcou vodou sa pre nás stali zdrojom bez potreby prevárania.

Filter je nielen zdravotným sanitárom pre odstránenie mikroskopického života, ale dokáže vylepšiť kvalitu horšej vody pomocou vrstvy aktívneho uhlíka. Neraz sa zdá, akoby voda bola svieža, takmer ako zo studničky. I vtedy, ak nad potôčkom cítiť typickú arómu mokriny.

filtračná fľaša Seychelle Pull Top

Nájdete si miesto bez kalu s vrchnákom položenom na batohu si naberiete vodu priamo zo zdroja a keď fľašu skompletizujete, voda vám je k dispozícii. Nemusíte šliapať až k prameňu alebo studničke, aby ste sa s istotou napili pramenistej, iskrivej vody.

Nepočítajte však priveľmi s tým, že si touto fľašou naplníte svoj 3-litrový hydrovak, aby ste pokračovali na pochode. Skôr sa myslí na to, že ju budete používať priamo, nie na prelievanie a filtrovanie.

filtračná fľaša Seychelle Pull Top

Laboratórnym rozborom sme sa nikdy nevenovali a vždy keď tak ktosi spravil, bola z toho len rozsiahla diskusia o tom, čo kto spravil nesprávne a nezodpovedne. Pravdou je, že naša príroda so sebou nenesie veľa rizík, hoci nikdy neviete či sto metrov proti prúdu neležia v potoku vyvrhnuté zvyšky z diviaka.

Filtračná fľaša Seychelle Pull Top (40,00€) je overenou klasikou, ktorá vás pri potulkách, turistike a pochodoch v prírode nezaskočí a nesklame. Funguje presne tak ako by ste od nej očakávali a ak vás čosi zamrzí, je to len jej objem ktorý v letných horúčavách nie je dostatočný. Ak práve nekráčate po celú cestu v dosahu potôčkov, môže sa stať že budete hľadať i studničku, v ktorej si doplníte vodu do svojich tradičných fliaš, čutôr a vakov.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár