Najprv vás pošteklí v nose dôverne známa vôňa mletej kávy, potom lenivo sledujete ako sa po zaliatí vytvorí jemná, hustá pena a keď káva prekvapká filtrom do pohára, na jazyku vám začne predvádzať svoje kúzlo. Prichádza povzbudenie, aby ste si pobyt v prírode vychutnali s čulými zmyslami.

Ak príde pri vychádzkach poza humná na kávovú pauzu, nie vždy to musí znamenať že vytiahnete termosku. Aké to je, ak si bez kávičkárskej výbavy pripravíte filtrovanú kávu priamo v pohodovom šumení lesa? Zoznamujeme sa na potulkách krajom s balenou kávou Drip it.

Drip it

Štyri zmesi na výber

Colombia, Ethiopia, Nicaragua a Venezia blend – nech sa za týmito označeniami ukrýva čokoľvek, vezte že je to káva ktorá sa pri zamýšľanom spôsobe prípravy chuťou najväčšmi ponáša na štandard kávových zmesí veľkých baliarní. Čaká vás arabika s intenzívnejším pražením, cez ktoré iba s naučenou zručnosťou  vyhľadáte jemnejšie odtienky chutí a aróm.

Všetko je ladené pre jednoduchosť, komfort a uponáhľaný životný rytmus.

káva Drip it

V starostlivo uzavretom balíčku máte svoju porciu kávy vo filtračnom vrecúšku, ktoré stačí preliať horúcou vodou. Zbaví vás čakania kým sa zrniečka kávy usadia na spodku pohára a obmedzí čas lúhovania na dobu, ktorú si určíte spôsobom zalievania.

Je to, ako keď vhodíte čajové vrecúško do pohára s horúcou vodou, alebo z kanvičky zalejete hrnčekovú polievku. Vytvárate si kolorit prípravy, ktorého sa buď chytíte alebo nie.

káva Drip it

Origami z Japonska

Vytvarujte z filtračného papiera vrecúško, upevnite na neho dvojicu skladacích papierových krídielok, vsypte do neho 10 gramov mletej kávy a zabaľte to do ochrannej atmosféry pod fóliu. Razom máte šikovné balenie kávičky na cestu.

Každý balíček je porciou samou o sebe a nič vás neobmedzuje pri balení do batoha. I keby ste balíčky akokoľvek doohýbali, nič sa nestane – fólia je pevná, papier húževnatý a nerovnomerne veľký vankúš plynnej náplne je akýmsi nárazníkom, ktorý bráni poškodeniu. Páči sa nám, aké spoľahlivé a robustné vrecúška sú.

káva Drip it

V každej chvíli máte prehľad o tom, koľko kávy máte so sebou a vždy stačí iba rukou siahnuť do vrecka. Užijete si, podelíte sa s priateľmi a zabudnete na svet instantných kávových nápojov. Ak pijete kávu bez cukru a mlieka, nič ostatné vás nezaujíma. Len horúca voda.

Hľadajte vhodný hrnček

Veľmi rýchlo zistíte, s akými nádobami si Drip it rozumie a s akými nie. Ak má hrnček väčší priemer ako 9 centimetrov, nebude najvhodnejším kandidátom na výber. Veľkú oporu neočakávajte ani v kupilke či drevených kuksách, ktoré sa pod vrchným lemom zužujú v oblúku.

káva Drip it

Veľmi dobre pochodíte v sortimente plecháčikov a smaltovaných hrnčekov, vrecúško sadne i do švédskeho skladacieho pohárika Fold-it-Cup firmy Vildo. Osvedčili sa nám aj poháriky, ktoré tvoria súčasť nápojových termosiek a ak príde na pítka z poľných fliaš, ani tam to v teplých mesiacoch roka nebude márna snaha.

Vyplatí sa preto vyskúšať si používanie doma a zladiť svoju výbavu do terénu tak, aby vás nezaskočilo zošmyknuté vrecúško, alebo jeho neochota zachytiť sa na rímse.

káva Drip it

Z variča i termosky

Už prvé zoznámenie vám do hlavy naženie desiatky príjemných, pohodových scenárov. Či si uvaríte vodu v kanvičke na ohnisku, zohrejete ju na malom turistickom variči, alebo si ju so sebou zoberiete v dobrej termoske je iba na vás.

Vždy však potrebujete jednu nádobu na varenie vody a druhú na filtrovanie. Príprava je bezstarostná, nech vás kamkoľvek nohy v prírode zavedú.

káva Drip it

Ako rýchlo voda prefičí cez filter závisí na vašej technike prípravy a vedzte, že ju budete musieť trocha ladiť. Trvá len pár sekúnd, kým cez filter pretečie 160 mililitrov vody, ktoré výrobca v obrázkových piktogramoch udáva na vrecúšku.

To je príliš krátky čas na to, aby káva vyjavila svoje chuťové odtienky. Akoby sa s tým pri pražení počítalo a káva preto prešla intenzívnym, výrazným pražením.

káva Drip it

Ak prekvapkávanie kávy so stredne hrubým mletím spomalíte postupným prelievaním, filter sa zanesie a prekvapkávanie sa spomalí. Káva sa však javí byť fádnou a lepšiu chuť vyjaví až po nariedení a ochladnutí.

So štyrmi balíčkami na skúšku sme sa nedostali k pôžitkom. Pripravili sme však rýchlu, konzumnú kávu, pri ktorej nepľujete zrniečka do machu.

káva Drip it

Dojazd bez starostí

V teréne poteší, že nenarobíte veľa práce s umývaním či balením. Ak by boli vonkajšie vrecúška z voskovaného papiera, mohli by vo vatre zhorieť spolu s filtrami a kávou, alebo skompostovať zakopané pod zemou. Takto ich však nosíte domov. Filter s kávou dnu už nedáte, pretože by z neho voda vytiekla do batoha.

Kanvičku, hrnček či termosku z ktorej ste naliali horúcu vodu umývať nemusíte, hrnček vytriete papierovou vreckovkou a ste opäť v hre. Nepotrebujete žiadnu vodu naviac – len tú čo ste vypili spolu s kávou a tú čo zostala v mokrom filtri. Je to fajn ak ste na pochode a máte obmedzené množstvo vody so sebou.

káva Drip it

Balená káva Drip It (250 Kč / 9,80€  za 15 porcií) akoby v každom balíčku ukrývala nielen porciu mletej kávy, ale aj jednorazový kávovar pre jej prípravu. Chutí lepšie ako zalievaná kovbojská káva z hrnčeka, nemá nepríjemný, zvieravý dojazd z prepálenia. Okrem príjemného komfortu prípravy sa nám z nej však nepodarilo vydolovať pôžitkárske dúšky, pri ktorých by sme si mohli vychutnať jemné odtienky chutí praženej arabiky tak, ako ich poznáme z alternatívnych príprav vo frenchpressi či na filtri.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár