Ak prekonáte pobláznenie zmyslov z nočného ruchu lesa, nocovanie v prírode je príjemným zážitkom. Nikde inde sa tak dobre nenadýchate sviežeho, vlhkého vzduchu. Hamakári o tom vedia svoje a spolu s nimi všetci, čo si víkendové táborenie užívajú plnými dúškami.

Keď však kraj začne chladnúť a noci ukážu svoju sychravú tvár, bez hrejivého zázemia si pohodu nevychutnáte. Zateplenie hamaky, či dobrý spací vak sa stávajú nutnosťou. Od polovice leta sa na potulkách krajom zoznamujeme so všestranným zateplením MoonQuilt firmy Ticket To The Moon.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Teplo na tri spôsoby

V jedinom balíku tepelnej pohody sa ukrývajú tri spôsoby použitia. Určite poznáte dekový či obálkový spací vak. Raz ho natiahnete na zem ako deku, inokedy si ním pri ohnisku zakryjete chrbát, pod chvíľou ho použijete ako prikrývku a potom ho zasa zapnete, aby ste sa na karimatke pohodlne vyspali kdesi na chránenom mieste. To všetko vás čaká aj v tomto prípade.

Úžitok sa mení vo chvíli, ak siahnete na šnúry a karabíny, ktoré sú šikovne upevnené na koncoch.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Prevlečiete popod zips jedno z laniek hamaky, upevníte karabíny na svoje miesta a máte priestranné spodné zateplenie pod hamaku. Zrazu ustane pod chrbtom chlad a vo svojom brlôžku prestanete cítiť i závany vetra.

MoonQuilt však má i tretiu polohu použitia. Zatiahnete zips a spolu s hamakou sa ocitnete v akomsi struku či motýlej kukle. Je to, akoby ste do spacieho vaku vliezli spolu so svojou posteľou. Obopína vás zo všetkých strán a vy máte pocit, že práve takto by zateplenie pre hamaky malo vyzerať. Spíte v objatí spacáku úplne rovnako ako na zemi. Ibaže tentokrát nikde nestláčate jeho izolačnú vrstvu.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Kompaktný balíček na cesty

Príjemne nás prekvapilo, aký priaznivý je pomer medzi úžitkom a objemom, ktorý nosíte so sebou. Balíček váži približne 1,1 kilogramu a má podobu kompresného vrecúška, ktoré je riešené troška inak ako ste zvyknutí. Rýchlo si zamilujete jednoduché balenie, pri ktorom nemusíte nič skladať ani nasilu tlačiť do vnútra.

Vrecúško má objemovú rezervu, sťahovaciu šnúrku  a veľkú chlopňu s pružným lemom, ktorá kopíruje tvar balíčka. Nasúkate prikrývku dnu, uzavriete balíček šnúrkou, zapnete spony na dvoch popruhoch a všetko má svoj tvar – ukážkovo zbalený.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Objem dokážete stiahnuť pomocou štvorice popruhov, ktoré netreba nijako krížiť, ustrojovať a posúvať na svoje miesto. Strih vrecúška ich drží práve tam, kde majú byť. Kým priemer zostane na svojich stabilných 18 centimetroch, dĺžka sa z 35 stiahne na príjemných 25.

Sami si zvolíte, či ho utopíte v hlavnej komore batohu, alebo ponecháte kdesi hore, či v podväze. A ak máte batoh so sieťkou na prilbu, balíček sa vmestí aj tam.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Na letných táboroch

Vyrezávanie, leňošenie, vysedávanie pri ohni, varenie a uvoľnená atmosféra kempovania. Ak milujete tento typ pohody, potom určite viete že každý kúsok komfortu sa počíta. MoonQuilt sa nijako nelíši od letných dekových spacákov – ničím vás neprekvapí, ničím vás nesklame. Rozopnete ho a máte zateplenú deku s rozmermi 145×200 centimetrov, zapnete ho máte obálku na spanie vo formáte 70×200.

Nie je to žiadna citlivka, ktorá by žiadala šetrné zaobchádzanie, ak sa zamaže, viete ho vyprať na šetrnom programe v automatickej práčke a opäť je vo forme.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Odolnosť voči vlhkosti je však iba základná. Hoci je vonkajšia látka potiahnutá silikónom, ktorý odpudzuje kvapky rosy, pary predsa len prenikajú dnu. Ak ponecháte spacák napospas vlhkosti a zaleziete do neho až nad ránom, navlhnutý už neizoluje tak dobre, ako keď ho čerstvo vytiahnete z vrecúška.

Na penovej karimatke máme odskúšaný pohodlný spánok do teploty približne 10 stupňov bez toho, aby bolo potrebné siahnuť po teplom oblečení. Všetky zipsy sú z vnútornej strany prekryté légou s izoláciou, takže ak si ich ustrojíte, dnu vám chlad nepreniká. Šikovnou vychytávkou je pružná šnúra, ktorou je možné obálku pri nohách stiahnuť. Vznikne tak výdatné nariasenie, ktoré pomôže zlepšiť tepelnú pohodu. Je to čosi, čo na tradičných spacákoch nikde nenájdete a ono to funguje.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Teplo pod chrbtom

Hlavným poslaním je však zaistiť tepelný komfort v hamake. MoonQuilt nie je nijakým spôsobom viazaný na modely od výrobcu Ticket To The Moon, pretože nepoužíva žiadne šité ušká či kotviace body. Nech máte hamaku akejkoľvek značky, môžete počítať s tým, že vám spodné zateplenie na ňu sadne.

Viazanie sa spolieha na štvoricu karabín na pružných šnúrach, a na prievlaky na oboch koncoch. Spočiatku je to tak trocha nešikovné, pretože pri viazaní nevidíte, ako vám zateplenie ladí s hamakou. Všetko sa nastrojí do správnej polohy až vo chvíli, keď sa usadíte dnu.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Trošku nás mrzí, že pohyb laniek nie je v prievlakoch plynulý a voľný, z času na čas ich musíte pri doťahovaní trochu presviedčať k poslušnosti. Určite by pomohli lanká s hladším povrchom, alebo hladšia látka v tuneloch.

Po pár výletoch si však na všetko privyknete. Hlavne preto, že spodné zateplenie funguje presne tak ako má. Obopne hamaku, vytvorí nadýchanú izolačnú vrstvu a vy ste ako v perine. Zapáči sa vám to pri dennom oddychu v hamake počas sychravých dní, pretože vás pod zadkom a chrbtom nechladí. Rovnaké je to pri spánku v letných dňoch, keď nepotrebuje perinu, ale len čosi pod kríže, aby ste nenachladli.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Nejaký čas trvalo, kým sme si všimli vrecúško na vnútornej strane. Ak vám chýba na hamake, môžete si do neho vyložiť veci z vreciek. Uzavreté je suchým zipsom, dostupné je pod rukami priamo pri hlave ak vám treba v noci siahnuť po svetle.

S istotou môžeme povedať, že zateplenie má slušný objem i pre priestrannejšie hamaky, takže sa v zateplení stratíte takpovediac až po uši.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Do kukly s hrubými ponožkami

Ak na osobnej váhe neprečítate na ciferníku viac ako 80 kilogramov, je veľká šanca že budete môcť MoonQuilt použiť v chladnejších mesiacoch roka pre pohodlný spánok v hamake bez akéhokoľvek ďalšieho vybavenia pre tepelný komfort. Jednoducho sa spolu s hamakou uzavriete dnu a zateplenie okolo vás vytvorí struk alebo kuklu – od špičiek nôh až po hlavu.

Všetko sa točí okolo zipsu, ktorý uzavrie vrchný lem zateplenia. Keďže perina nie je s hamakou žiadnym spôsobom spojená, nič sa nenaťahuje, nič sa nenapína a nedostáva do zvýšenej námahy. Je to, akoby ste sa ocitli v hrejivej obálke.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Tentokrát už môžete počítať s tým, že teplota môže klesnúť i k dvom stupňom a vy nebudete mať pocit nepríjemného chladu. Je to tým, že vo vnútri vznikne mikroklíma vzduchového tunelu, ktorý je po celom obvode obkolesený nadýchanou, izolačnou vrstvou. Tá sa nestlačí tak, ako keď si v spacáku zaľahnete do hamaky.

Slabinou je priestor pri nohách, kde záleží na tvare a veľkosti hamaky, ako bude otvor pri utiahnutí pružnej šnúry vyzerať. Chladný vzduch sa zakráda dnu a tak vám hrubé, vlnené ponožky určite padnú vhod. Ak by mal MoonQuilt ďalších 30 či 40 centimetrov dĺžky naviac, asi by sa dal aj tento detail doriešiť k dokonalosti.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

Pohoda však pri ďalšom poklese teplôt nekončí. Vždy si môžete k zatepleniu pribaliť spací vak, v ktorom zaľahnete nad spodné zateplenie, alebo sa pri troche šikovnosti uzavriete i úplne dnu.

Páči sa nám, že i laik bez akejkoľvek prípravy a skúseností nájde s týmto riešením v hamake pohodlie bez toho, aby musel hľadať na internete skúsenosti iných.

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon

MoonQuilt firmy Ticket To The Moon (109,00€) dokáže osloviť nielen výbornou rovnováhou objemu a tepelnej pohody, ale aj svojou všestrannosťou. Jediný kus výbavy vám bude slúžiť bez ohľadu na to, či so sebou beriete na potulky hamaku, alebo sa  zberáte na kempovanie s karimatkou, stanovačku či víkend na horskej útulni. Nie ste viazaní na značky, nie ste viazaný na spôsob spánku. Určite by však bolo fajn, ak by sa v ponuke objavila predĺžená a rozšírená verzia pre tých, čo svojim telesným rámcom vyčnievajú za hranice všednosti.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

4 KOMENTÁROV

 1. dobrý deň.
  Veľmi zaujímavé prvé preskúmanie MoonQuilt.
  Povedz mi, aká je výška a hmotnosť človeka, ktorí skúšajú MoonQuilt?
  Pozerám na tejto hojdacej sieti, ale 185 cm a 92 kg.
  Myslím, že táto hojdacia sieť bude malé pre mňa. čo myslíš?
  ďakujem

Pridaj komentár