Je to asi tá najmenšia celta, akú nájdete v ponuke výrobcov. Vybalíte ju z vrecúška, rozprestriete na zemi a razom máte pred sebou čistú a suchú plochu, ktorá je vám k dispozícii na oddych a prácu.  Zakryjete ňou mokrú trávu, zaprášené ihličie, ale aj blatistú zem ak vám je treba.

Ak príde na celty z ľahkých materiálov, osvedčili sa ako výborná zálesácka strecha nad hamaku alebo karimatku so spacákom. Aké to však je, ak postavíte celtu do úlohy zálesáckeho koberca? Od pozdnej jesene sa zoznamujeme na potulkách krajom s čarovným koberčekom DD Magic Carpet.

Dôverne známy materiál

Nečakajte žiadnu husto tkanú bavlnu vo vojenskom štýle, ani šuštiacu fóliu s okami v štýle hobbymarketu. Celta je šitá z polyesterovej tkanej plachtoviny, ktorá má na rubovej strane polyuretánový záter a na lícnej silikónovú povrchovú úpravu. Ak ste už niekedy spali pod celtou DD Tarp 3×3, určite viete o čom je reč.

Hoci ide o modernú, tenkú celtovinu, po dlhých mesiacoch používania musíme povedať, že je mimoriadne odolná. Neprepichnete ju na konároch a koreňoch stromov, neprederiete ju na skalách. Jediné čoho sa musíte vyvarovať sú horúce uhlíky v bezprostrednej blízkosti ohniska, po ktorých zostane dierka so zatavenými okrajmi.

Hoci sme spočiatku boli pri používaní opatrní, predsa len sme si v priebehu mesiacov zvykli na to, že s celtou možno zaobchádzať práve tak, ako s kobercom či rohožkou. Hodíte ju na zem a hotovo.

Štvorec s kotviacimi bodmi

Celta má formát 140×140 centimetrov, dvakrát preložené okraje s obvodovým šitím a rohové výstuhy s okami z odľahčených, tenkých popruhov. Výrobca sa nesnažil objavovať nič nové, iba šikovne zmenšil celty ktoré štandardne šije pre hamaky.

Ak máte Magic Carpet preložený na štvrtiny, sedíte na ňom ako na podsedáku ktorý vás drží v suchu a čistote.

Ak ho rozbalíte na polovicu, potom si na neho môžete ľahnúť s pokrčenými kolenami, aby ste sa zapozerali do kývajúcich korún stromov a oblakov ktoré sa ženú po oblohe. A ak plachtu rozviniete v celom jej formáte, potom si do pohody môžete uhlopriečne ľahnúť ako na ktorúkoľvek deku.

Prednosťou je, že dvojitá bariéra proti prenikaniu vody vás chráni pred vlhkosťou, ktorá stúpa zo zeme.  Ak chcete plachtu udržať na mieste, vystrúhate štvoricu kolíkov a upevníte ju k zemi, aby sa nešmýkala dolu svahom.

Pre tých, čo sa radi vybaľujú

Sú dve skupiny ľudí – jedni držia svoju výbavu neustále zbalenú v batohu a vždy každú vec vrátia späť na miesto. Iní zasa všetko z batoha vybalia, aby mali všetko pohodlne pod rukou. Ak k tomuto návyku pridáte plachtu, potom ste mimo rizika že čosi stratíte v lístí, ihličí alebo machu. Vyzerá to tak trocha ako na vojenskom „cigánskom dni“, má to však svoje čaro.

Na pikniku rozložíte všetky vaše dobroty, pri zbieraní zálesáckych zručností máte výbavu rozloženú pekne pred sebou a ak zvyknete vybiehať do terénu s fototechnikou, vždy pre ňu máte miesto pre odkladanie.

Neraz sme zažili náhlu zmenu počasia, pri ktorej sa z oblohy zosypal sneh alebo dážď. Potisnete veci k sebe, preložíte plachtu napoly a všetko je v bezpečí bez toho, aby ste museli v rýchlosti zbaliť výbavu do batoha.

Suchá zem pod nohami

Hamakári dôverne poznajú ten pocit, keď treba v noci vyhupnúť von, vkĺznuť do topánok a odkráčať za potrebou mimo tábor. Oblečenie, ponožky, topánky a nakoniec i bosé nohy s Magic Carpetom doskakujú pri nocovaní v teréne priamo na suchú plachtu, z ktorej sa ihličie a lístie nehrnie do každého záhybu.

I v tomto prípade sa nám osvedčilo, že plachta neprepúšťa zemnú vlhkosť. Čo zostane pekne uložené na kôpkach na nej, to od zemnej vlahy nenavlhne. Premietnite si to do spacákovej pohody s penovou karimatkou a viete o čom hovoríme.

Môžete pokojne zabudnúť na stavebnícku membránu od Tyveku, ktorá bola v tejto úlohe populárna v teréne. Ak používate pre tento účel plachtu z individuálneho ochranného balíčka NATO, vedzte že pri 170-gramovom Magic Carpete budete mať batoh ihneď ľahší.

Ochráni pred dažďom, vetrom i snehom

Nečakajte, že celta vo formáte 140×140 centimetrov poslúži ako dokonalé pončo, alebo že si z nej spravíte improvizovaný prístrešok v tvare písmena „A“. Na to je plachta predsa len malá. Vedzte však, že vďaka nepremokavosti po nej siahnete pri zakrývaní výbavy, ale i vtedy ak chcete ochrániť seba.

Prehodíte Magic Carpet cez plecia a hneď ste vo svojej mikroklíme. Vietor k vám nemôže a takisto aj dážď silne odvalíte bokom. Obzvlášť v prípade, ak sedíte pod smrekom, ktorý vás svojou širokou korunou pri nečakanom daždi výdatne chráni.

Pod chvíľou máte pocit, že práve to sú tie chvíle, kedy vám je ľúto z lekárničky vytiahnuť reflexnú fóliu, ktorá by vám mohla poslúžiť.

DD Magic Carpet (15,00€) je šikovná, malá celtička, ktorá po zbalení nie je oveľa väčšia ako dve horalky.  Ak radi kempujete v prírode, alebo si do nej vybiehate iba pre denný relax bez toho aby ste sa oddávali turistike a pochodom, potom rýchlo objavíte jej všestrannosť. Je ako ľahučká deka, ktorá dokáže v núdzi ochrániť aj pred vrtochmi počasia.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

2 KOMENTÁROV

Pridaj komentár