Mačeta nie je nástrojom o ktorý by sa opierali zálesácke potulky v našom kraji. Ak príde na tábornícku výbavu, najčastejšie sa stretnete s robustným pracovným nožom, malou skladacou pílkou a sekerkou, ktorá si poradí s väčšími kusmi dreva.

Ak však hľadáte výbavu, ktorá by mohla pomôcť pri odľahčení batoha, sú pomocníci vďaka ktorým nejaké to kilo z chrbta zhodíte. Zoznamujeme sa na svojich potulkách s mačetou Gerber Gator JR, ktorá nie je tak veľká aby vás obmedzovala v presune.

Trochu iné poslanie

Presekávanie lián, otváranie kokosových orechov a kliesnenie cesty hustým porastom nie sú výzvy, s ktorými by ste sa stretli v našich starohájoch, remízkach a lesoch.

Ak sa vám do cesty postaví husté malinčie, museli by ste kľaknúť na kolená, aby ste si vysekali cestu pre pohodlný priechod. Podobné je to s hustými kriačinami trniek, liesok a hlohu. Ak sa začnete oháňať mačetou, pružné konáre vám to rýchlo spočítajú. Na tieto výzvy máme lesnícke náradie, ktoré je pre tieto práce prispôsobené.

Ak však príde na tábornícku prácu s drevom, situácia sa mení. Kde treba nasekať konáre, okliesniť žrde, okresať hroty a vyrobiť kolíky na celty a prístrešky, tam spraví mačeta viac práce ako robustný zálesácky nôž. Ba niekedy sa zdá, že dokáže konkurovať aj sekerke.

Sadne do ruky

Je na lakeť dlhá a keď ju chytíte do dlane, okamžite máte pocit že sa vám poddala. V dlani cítite mäkkú gumu rukoväte a pri švihu vám dodáva odvahu pocit, že ostrie je pod vašou kontrolou. To všetko platí pri prvých pohyboch vo vzduchu, ale aj vo chvíli keď sa pustíte do práce.

Veľmi sa nám páči spôsob, akým je rukoväť formovaná. Svojim objemom a dĺžkou poskytuje dostatok hmoty na to, aby ste sa do nej opreli holou rukou i cez rukavicu. Máte istý a pevný úchop, ktorý nepoľaví ani vtedy, ak sa pritrafí letný dážď.  Protišmykový povrch funguje dokonale. Nie je to tenký gumový návlek, ktorý by sa pri záťaži pretáčal. Hoci guma nie je s plastovým jadrom pevne spojená, dokáže si udržať svoj tvar.

Pridajte k tomu plastové prelisy v čelnej časti ktoré formujú akúsi záštitu a máte hrubú predstavu o tom, čo vás čaká. Raz držíte mačetu v dlani pevne pre silovú prácu a sekanie, podchvíľou ju prechytíte na jemnejšie rezanie, aby ste mali v prstoch cit.

I keď sa na pohľad zdá, že rukoväť je formovaná pre jediný úchop, príjemný pocit vás neopustí ani vtedy, ak ju otočíte zúbkovanou čepeľou do pracovnej polohy.

Zničiť ju dokážete za pár minút

Gerber Gator JR je mačeta, ktorá žiada rozvahu a skúsenosti z používania. Ak sa pri zoznamovaní postavíte k suchému smrekovému vrcholcu a pustíte sa do jeho okliesňovania, po pár sekoch vám čepeľ ukáže zvlnené ostrie. Suché smrekové konáre sú v mieste praslenu príliš húževnaté na to, aby si s nimi mačeta poradila.

Nič na tom, že konáre vyzerajú jemne a mnohé z nich nie sú hrubšie ako malíček na ruke.

Uhlíková oceľ sa poddá  bočnému tlaku a sek po seku začne formovať vlnovku. Neznamená to však, že v tejto chvíli mačeta doslúžila a patrí do šrotu. Ak ju doma na zveráku vyklepete kladivkom, dostanete ju späť do pracovnej kondičky bez toho, aby sa materiál oslabil. Máme za sebou takúto rýchlu opravu a môžeme s istotou povedať, že to zvládnete za studena, bez nahrievania.

Všetko je však zrazu inak, ak suchý smrekový vrcholec vymeníte za svieži, zelený buk, javor alebo liesku. Ostrie mačety cez ne preniká s očakávanou húževnatosťou a kým si to uvedomíte, stojíte pred holým kmeňom, ktorý čaká na krátenie.

Rýchlo prídete na tom, že rozhoduje uhol, akým ostrie do dreva preniká. Ak smeruje kolmo na vlákna, záťaž je priveľká. Ak čepeľ nakloníte pod uhlom, ide to oveľa ľahšie.

Konáre nasekáte za chvíľku

Veľmi rýchlo sa zoznámite s mačetou vo chvíli, keď sa v tábore postavíte ku pňu, aby ste na ňom nasekali okliesnené konáre na vatru. Či sú to halúzky tenké ako ceruzka, alebo smrekové konáre na dva palce hrubé, všetky padajú na zem pri kláte, kde rýchlo rastie hromádka čerstvo pripraveného paliva.

Stratégia spočíva v rezkom švihu a výberu správnej časti čepele. Kým predná časť šikovne prechádza tenkými konárikmi, zadná si poradí s najhúževnatejšími kúskami. Dutý výbrus s fazetou sa snaží minimalizovať zovretie vo vznikajúcej škáre, predsa len sa mačeta v tuhších kúskoch zasekne tak mocne, že ju musíte páčiť s námahou von.

Vtedy sa ukáže, že čepeľ je tenšia, ako by vám bolo pre silové práce milé. Pruží na rukoväti zo strany na stranu, a vy si dávate pozor na to, aby ste svojou nešikovnosťou čosi nezohli alebo nezlomili. Mačeta v týchto situáciách ukazuje, že sa hodí viac na ľahšiu záťaž, ako do boja s veľkým sústom.

Neznamená to však, že konáre s priemerom 3-4 centimetrov nepretnete na jediný sek. Rýchlo dostanete do rúk ten správny švih a manéver. Osvedčilo sa nám, ak je klát vo výške pása, kedy je námaha pri práci najmenšia.

Zastrúhať a okresať

Mačeta ukáže svoju obratnosť vo chvíli, keď sa pustíte do táborníckych prác pri budovaní zázemia. Tam kde treba kresať na lieskach ostré hroty, mačeta spraví svoju prácu lepšie ako sekerka alebo tábornícky nôž. Svoje ostrie si dokáže udržať po dobu niekoľkých vychádzok.

Strúhali sme, kresali, vyrábali kolíky na celty – to všetko zvláda s nadhľadom. Osvedčilo sa nám obtiahnuť ostrie v jej špičke, aby bolo pripravené na jemné práce. Práve dĺžka čepele umožňuje rukám pracovať bez toho, aby sa museli do práce oprieť s vypätím síl.

Ak patríte medzi tých, čo si pri táborení obľúbili služby sekáča od Extolu, potom môžete touto mačetou zájsť o kus ďalej. Vtedy si uvedomíte, aká praktická môže byť. Posunie vás o priečku vpred.

Pílka moc nepoteší

Píla, ktorá je na opačnej strane čepele je skôr improvizovaným nástrojom na zárezy, ako pomocníkom na pílenie. Hoci sa ňou dostanete cez 10-centimetrovú smrekovú žŕdku, nie je to práca ktorú by ste chceli opakovať znova a znova.

Zubom chýba správna geometria, aby sa mohli do svojho sústa zahryznúť. Na suché drevo sú priveľké, takže vás čaká viac vibrácií a straty sily pri každom ťahu, ako potešenia z dobre vykonanej práce. Pri surovom dreve hustejších drevín máte zasa pocit, že je úber primalý v porovnaní s vynaloženou energiou – hoci pri ťahu sa cítite iste a pohodlne. Azda len surové smrekové drevo sa poddá v reze, hoci stále je to skúsenosť ktorá zaostáva i za malými skladacími pílkami.

Určite by bolo fajn, ak by výrobca túto časť prepracoval k väčšiemu úžitku.

Šikovné je však puzdro, ktoré je súčasťou mačety pre jej pohodlné prenášanie. Má plastovú vložku, bezpečnostný popruh so suchým zipsom a pútko pre upevnenie na popruh. Nie je to však zostava pre nosenie na opasku, skôr bezpečný transportný obal do batohu.

O tom, či sa mačeta Gerber Gator JR (24,90€) ukáže byť v teréne praktickým pomocníkom alebo nie rozhodne vaša povaha, zručnosť a skúsenosť. Na mieste dokážete každého presvedčiť o tom že za nič nestojí, avšak rovnako dokážete ukázať kus práce, pri ktorej sa priveľmi neunavíte. Ide o jemný nástroj, ktorý žiada rozvahu a trénovanú ruku. Ak hľadáte spôsob, ako odľahčiť svoj batoh od sekerky, ide o jednu z prijateľných volieb. Skladaciu pílku však berte so sebou.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

1 komentár

Pridaj komentár