Ak varíte na potulkách horskými hrebeňmi na plyne, zaujímajú vás zvyčajne dve veci. Chcete mať čo najľahší batoh a súčasne istotu, že máte so sebou dostatok paliva na varenie. Plná, 100-gramová kartuša je preto jasnou výhrou, pretože na dobrom variči s ňou privediete do varu až 12 litrov vody.

Neraz však riešite dilemy, ktoré dokážu riadne zamotať hlavu. Prečo stojí 100-gramová kartuša skoro toľko, ako 230-gramová?  Čo s kartušou v ktorej je už iba polovica plynu, ktorá asi na potulky stačiť nebude? Zoznamujeme sa s adaptérom pre bezpečné a lacné plnenie kartuší.

Váha vám prezradí na čom ste

Určite to poznáte. Ponoríte kartušu do vody a ihneď viete koľko je v nej ešte plynu. Tam, kde sa ukazuje na obale vodná hladina, bude aj hladina plynu vo vnútri. Ak však chcete byť presnejší, potrebujete položiť kartušu na váhu.

Na plnej 100-gramovke so 7/16″ závitom odčítate približne 210 gramov, na prázdnej 110 gramov a zvyšok je medzi týmito mantinelmi.

Znamená to, že v každej chvíli dokážete presne povedať, koľko plynu sa vo vnútri nachádza. Takýto prehľad musíte mať, ak sa chcete pustiť do plnenia.

Adaptér „za hubičku“

Kovové telo sústružené z hliníka a k nemu dve sady tesnení. To je výbava, vďaka ktorej môžete do kartuše so závitom preliať plyn z oveľa lacnejšieho balenia v podobe spreja. Práve tie sa používajú v kempingových varičoch, alebo s remeselníckymi horákmi.

Nasadíte gumičky na adaptér, nasuniete ho na ventil sprejovej kartuše, otočíte dolu hlavou a natlačíte do kartuše so závitom. Je to úplne rovnaký úkon, ako keď plníte plynový zapaľovač.

Aby mal plyn ochotu tiecť nadol, najprv musíte kartušu so závitom na chvíľu uložiť do mrazničky. Obzvlášť v prípade, ak sa v nej nachádza palivo. Podchladenie zaistí, aby si plyn zachoval svoju kvapalnú podobu a nerozpínal sa vo vnútornom priestore.

Vašim pomocníkom je kuchynská váha. Po každých dvoch desiatkach sekúnd kartušu prevážite, aby ste mali prehľad o tom, koľko plynu ste doliali. Ak nová, plná stogramovka váži 210 gramov, nespravíte chybu ak ju budete plniť iba na 190.

S dobrým pocitom sledujete, ako sa plyn z jednej tenučkej plechovice prelieva do druhej. Nie je to žiadny nerovný boj medzi veľkou tlakovou nádobou a útlym tenkým plieškom.

Istota i úspora

Za 227-gramovú sprejovú kartušu s letným butánom zaplatíte približne 2.30€, za štvorsezónnu zmes izobutánu s propánom zaplatíte o pár desiatok centov viac. Ak si uvedomíte, že z takéhoto balenia naplníte dve 100-gramové kartuše a ešte vám čosi zostane naviac, je to ekonomika ktorá stojí za zamyslenie.

O tom, že môžete celé balenie pretankovať do 230-gramovej kartuše so závitom azda ani netreba hovoriť.

Nejde však iba o plnenie prázdnych kartuší. Práve pri 100-gramovkách vyriešite dilemu, čo s napoly plnou, napoly prázdnou kartušou. Doplníte plyn a máte istotu, že nezostanete v posledné dni potuliek bez paliva. Je to rýchle a jednoduché, robte to však vonku, mimo dosahu plameňa.

Adaptér pre bezpečné a lacné plnenie kartuší (1,47€) je skvelý pomocník, ktorý nejednému z nás pomôže udržať plynové kartuše v kondičke bez toho, aby doma na polici ležali tucty kartuší, o ktorých si hovoríme že jedného dňa ich domíňame alebo naplníme. Plnenie nebolo nikdy jednoduchšie, drobný adaptér dokáže obslúžiť každý. Treba si len zachovať chladnú hlavu, poctivo používať váhu a nevymýšľať hlúposti. 

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

11 KOMENTÁROV

  1. Zdravím, mám Primus 100 g kartušu, je na nej napísané „do not refiiil“.
    Ktoré kartuše (aký výrobca) sa dajú plniť ?

    • Skúšal som nájsť viacej takých sprav ale nepodarilo sa mi. Aký je rozdiel v tom ak mám jednu kartusu 10 rokov a postupne ju míňam alebo ju aj plním? Lebo jednu som mal 10 rokov a pohoda. Plnenie je asi dosť časté ako tak pozerám na net. Aj novú kartusu môžem poškodiť v ruksaku. Napríklad nožíkom alebo sekerou. Lebo na tých fotkách tej explózie to vyzerá dosť divne a nie ako unavova trhlina v plechu ale nejaká divná diera v kartusi. Tam možno chyba bola v tom. A keď je plnenie take časté ako si myslím, tak je to ojedinelá správa. Samozrejme som hľadal v angličtine. Samozrejme ze výrobca potrebuje aby sa kupovali nové kartuse a nechce brat zodpovednosť za to ze niekto používa jednu 20 rokov a ta mu exploduje. Myslím, že viac nehôd mali aj používatelia tradičných plynových fliaš. Vieš o viacerých takých správach o vybuchoch?

  2. pan Kalenský, ako pise vo svojom clanku pan Gigel, „nevymyslat hluposti“ na fotkach z miesta incidentu som nikde nevidel vahu, dalej, preco to ten pan z Liberca plnil v byte, kde je riziko vytvorenia vybusnej zmesi vysoke, namiesto aby siel von pred bytovku? (zmienuje sa o tom aj pan Gigel v clanku, ze treba plnit von). a nakoniec plnit 5 rokov stare kartuse. ja som si na asi 2 rocnej kartusi s este originalnou naplnou vsimol hrzdu na spodu kde je dno zlisovane s plášťom nadoby. (hrdza vznikla zrejme pouzivanim v prirode). takze pouzijem hlavu a takuto nadobu uz neplnim za kazdu cenu, pripadne si napisem fixkou na dno datum kedy som nadobu kupil a kolko krat som ju plnil, a svoju zbierku nadob priebezne obmienam za nove. Nie je to navod, ze mam jednu kartusu plnit 1000x a 30 rokov, ale pomoct si znizit naklady halvne pri 100g kartusiach na rozumnu mieru a zaroven mysliet aj na mozne riziko a vcas kartusu vymenit za novu.

Pridaj komentár