Len malý krôčik delí príjemné potulky krajom od nepohody, ktorá sa vám prebojuje až k trenírkam a do topánok. Keď sa z oblohy spustí nečakaný letný lejak, máte len pár desiatok sekúnd na to, aby ste sa ukryli pred vrtošivým počasím. Inak vás prírodná sprcha zmáča až do poslednej nitky.

Čo môže byť na rozhorúčených lúkach bláznivým dobrodružstvom, na horách sa môže zmeniť na nepríjemnú mrzutosť. Bez výbavy, ktorá vás ochráni  pred sychravými poryvmi, dažďom a búrkami to jednoducho nejde. Zoznamujeme sa so zálesáckou pelerínou DD Poncho Lite, ktorá nám neraz zachránila deň.

Pohotovosť v batohu

Textilné vrecúško vo veľkosti pollitrovej fľaše a 370 gramov váhy, ktorá vám pribudne v batohu – to je objem, ktorý sa pre pohodlie stane súčasťou vašej pohotovostnej výbavy. Kompaktný balíček sadne takmer do každej priehradky batoha, pomestíte ho do bočných vreciek, či sieťoviny.

Aj keby ste sa vydali naľahko s malou tanistrou pre potulky poza humná, nájde sa v nej dosť miesta.

Obal je nepremokavý a má sťahovaciu šnúru, ktorou dokážete po daždi uväzniť všetku vlahu dnu. Znamená to, že nemusíte vyčkávať po použití na dosušenie, všetko môžete zbaliť bez obáv z toho, že si zamočíte ostatné veci v batohu.

Presa len by sa nám páčilo, aby bolo vrecúško o nejaký centimeter či dva širšie. Ak nemáte vo vetre čas na precízne skladanie, na minútku sa pri napchávaní mokrého ponča do obalu potrápite.

Jeden, dva, tri a ste v suchu

Žiadne gombíky, suché zipsy ani sťahovacie šnúry, ktorými by ste sa museli pri obliekaní zaoberať. Všetko je vyladené pre maximálnu jednoduchosť a tak si už po prvých dvoch či troch použitiach vytvoríte podvedomý návyk. Siahnete rukou na batoh, vytiahnete vrecúško, vydolujete pončo a hodíte ho cez seba. V tej chvíli, akoby ste sa ocitli pod ochrannou rukou.

Pončo je priestranné a pojme nielen chlapa s postavou urasteného medveďa, ale aj batoh ktorý je na chrbte. Vtesnali sme sa pod neho s 25 a 40-litrovým turistickým batohom s nízkym vrchlíkom, ale aj taktickým 36-litrovým batohom.

Výhodou je, že nemusíte riešiť samostatný prevlečník na batoh, ani premočené popruhy, ktoré by vám po daždi zmáčali oblečenie. Ste ako v stane, ibaže mobilnom.

Strih je klasický – bez nápadov a vychytávok. Máte otvor na hlavu s kapucňou, roztvárateľnú chlopňu na krku so suchými zipsami a dva núdzové rukávy s krátkym profilom. Boky nie sú pevne šité, ale spojené cvočkami. Najväčšmi sa nám však páči látka, ktorú výrobca použil. Nelepí sa na oblečenie a na telo, vo svojej húževnatosti sa snaží držať svoj tvar. Nemáte pocit, že by vás nová vrstva oblečenia obmedzovala v kroku či pohybe. Pončo je príjemne dlhé, takže sadne aj na vyššie postavy.

Zvonka vás chráni silikónová impregnácia, na vnútornej strane je tenký polyuretánový záter. Ak poznáte celty, ktoré škótska firma DD Hammocks šije, budete určite poznať, aká spoľahlivá táto kombinácia je.

Vo vlastnej pare

Ak sa dažďové kvapky nedostanú k vám, potom sa ani para z vášho tela nedostane von. Je to pravidlo, ktoré musíte mať na pamäti. Po niekoľkých minútach sa na chladnom ponči začnú na vnútornej strane pary zrážať a vaše oblečenie bude kvapôčky pary sať. Znamená to, že sucho je iba relatívny pojem a hoci pod pončom prežijete bez podchladenia celodenný pochod vo vytrvalom daždi, na konci dňa ste mokrí až na kožu.

Osvedčilo sa nám zbaviť sa bavlny na najspodnejšej vrstve oblečenia a presťahovať ju iba do vrchných vrstiev. Ak sa na vás mokrá bavlna nebude v tesnom kontakte lepiť,  budete sa cítiť príjemne i vtedy, ak vám už oblečenie nadobro zvlhlo. Pri krátkom daždi či prehánke predsa len môžete čosi spraviť, aby ste boli na tom lepšie.

Ak spomalíte tempo kroku a nebudete ako o preteky stúpať úbočím na hrebeň, z vášho tela nebude stúpať para ako keď sa zrána slnko oprie do dolín. Druhou pomocou je odvetranie – čím väčšmi otvoríte pončo pri krku, tým viac pary pustíte von. Je to stratégia, ktorá vám na krátky čas zaručene pomôže.

Je však nesmierny rozdiel medzi tým, či premoknete alebo sa len začnete kúpať vo vlastnej pare. Neťaží vás chlad, neprichádzate o energiu a cenné sily. Rovnaké je to vo všetkých plášťoch do dažďa či nepremokavom oblečení. Nič lepšie zatiaľ človek ešte nevymyslel.

Pomôcky, ktoré vám zvýšia komfort

Je veľký rozdiel v tom, či kapucňu ponča položíte priamo na hlavu, alebo ju založíte na nepremokavú čiapku so šiltom. Zrazu, ako by sa vám otvoril výhľad, získali ste silnejší sluch a mali hlavu v suchu. Ihneď budete príjemnú atmosféru upršanej prírody merať mocnejšie. Nespoliehajte sa na to, že každá čiapka funguje dobre. Ak nemá čiapka membránu, voda bude po šilte vzlínať k vašej hlave.

Druhou neoceniteľnou pomôckou sú turistické návleky, ktoré siahajú do výšky kolien. Vďaka nim všetka voda z ponča môže odtekať dolu bez toho, aby sa vsiakala do vašich nohavíc, ponožiek a topánok. Hoci sa to nezdá, rozdiel s návlekmi a bez nich je priam priepastný.

Škoda že sa už nevyrábajú tie najjednoduchšie, čo majú podobu tunela s dvomi gumičkami na koncoch.

Pripravte sa na kompromisy

Hoci je pončo nepremokavé a šitia sú podlepené vodotesnou páskou, predsa len je jedno miestečko, cez ktoré do ponča zateká. Je to spodná časť výstrihu, ktorá má pod chlopňou podobu vrecúška. Stehy sú ukryté, takže sa k nim páskou nedá priveľmi dobre dostať.

Približne po dvoch hodinách chodenia v daždi zistíte, že predsa len ste na hrudi viac zmáčaní ako na ostatných častiach tela. Možno by sa to dalo poriešiť opravným záterom, zatiaľ sme to však k dokonalosti nevyšperkovali.

Druhým – tradičným kompromisom – sú rukávy. Aj keď ich pri chôdzi nemusíte vôbec používať, pretože na navigáciu, či mobil siahnete pod pončom a pozriete si displej aj bez vyťahovania rúk, ak ste odkázaní na turistické paličky alebo musíte vziať do rúk nástroje na vybudovanie prístreška, zistíte že sú prikrátke.

Musíte si vyhrnúť rukávy oblečenia, aby sa z nich nestali knôty pre nasávanie vody.

Čiernym prízrakom sa môžete stať na okraji vozovky, ak je obloha nadobro zatiahnutá. Pončo určené pre zálesákov nemá reflexné prvky, pre bezpečnosť si však nejaké môžete pridať. Na trhu sú samolepiace pásky, ktorými môžete svoju výbavu do dažďa na bezpečnosti pozdvihnúť.

Pod zadok, i na šnúru

Hoci je zálesácka pelerína oblečením do dažďa, ak ju máte so sebou rýchlo si privyknete aj na ďalšie použitia. Ak rozopnete cvočky, získate nepremokavú a neprefúkateľnú plachtu s rozmermi 130×245 centimetrov. Razom máte čosi suché pod zadok na sedenie, alebo plachtu na ktorej môžete po daždi na mokrej tráve vybaľovať veci zo suchého batoha.

Nájdu sa však i takí, ktorí s improvizovanou plachtou neštandardných rozmerov vybudujú v táborisku prístrešok na batohy, kuchynku,  či improvizovanú záveternú stenu, ktorá zabráni rozfukovaniu plameňov v ohnisku. Sú to úlohy ktoré s pončom zvládnete lepšie ako bez akejkoľvek inej výbavy, nečakajte však nejakú silnú špecializáciu.

Výrobca sa však snaží byť nápomocný každej situácii. Pončo má kovové oká pre šnúry, ale aj popruhové prievlaky. Nikdy neviete, kedy vám to môže pomôcť.

DD Poncho Lite (39€) vám v teréne predvedie svoje prednosti oveľa mocnejšie ako v tomto článku. Až v nečase si uvedomíte, aký veľký rozdiel môže byť medzi tým, či vám vietor v kroku dotrhá jednorazový igelitový pršiplášť, alebo si s dobrou náladou budete vykračovať na chrbte s batohom, ktorý je pred nečasom rovnako dobre chránený ako vy. Nebudete síce v dokonalom suchu ako v drevenom zrube, budete sa však cítiť príjemne chránení pred vodou a chladom. Ak sa často túlate v nevyspytateľných horách, vyberáte sa na víkendové pochody alebo máte radi sychravú atmosféru jari a jesene, potom je táto pelerína pre vás na nezaplatenie.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár