Je to šikovný varič pre letné potulky krajom. Položíte horák do stojana, vlejete do neho z fľaštičky lieh a jediná iskra kresadla postačí na to, aby pred vami ožil jemný, modrastý plameň. Keď sa lieh o chvíľku zahreje, žltý plameň bude v plnej sile oblizovať dno varnej nádoby.

Turistické variče majú svoj praktický pôvab. Ak máte chuť na šálku horúceho čaju, polievky alebo si chcete zohriať výdatnú porciu hotového jedla z balíčka, nemusíte z konárov zakladať oheň a špiniť nádoby sadzami. Na liehu to ide akosi samo. Zoznamujeme sa s minimalistickým liehovým varičom GoHike, ktorý sa nechal inšpirovať úspešnou Trangiou.

Dômyselná plechovička

Možno to nie je nič, čo by ste už kdesi nevideli. Mosadzná plechovička však nie je iba pevnou a odolnou nádobkou, do ktorej vlejete lieh aby ste jeho plameň sústredili na jednom mieste. Ide o horák, ktorý dokáže z tohto nevýkonného paliva vytiahnuť maximum. Vyrába liehové pary, ktoré horia oveľa búrlivejšie ako jeho hladina.

Horák má dvojitú stenu, ktorá je vyplnená nehorľavou tkaninou. Tá funguje ako skrytý, nedostupný knôt, ktorý i pri malej hladine vytiahne lieh až po samý vrch. Keď iskra, zápalka alebo zapaľovač prepožičajú plameň tekutej náplni v strede, začne sa akési štartovanie.

Modrastý plamienok zohrieva v dvojitom obvode plsť, z ktorej sa cez malé otvory vo vrchnej časti uvoľnia liehové výpary. Tie začnú horieť a výkon je zrazu na svete.

Otvorov je veľa, takže liehoplyn nevychádza von pod tlakom, ako je tomu pri podobných varičoch tohto druhu. Vďaka tomu nie ste odkázaní na nádoby s priveľkým dnom a môžete variť hoci aj v pollitrovom plechovom hrnčeku. Plameň stúpa nahor v celej ploche horáka a je to práve dno nádoby, ktoré mu dáva iný, širší tvar podľa potreby.

Za plynom trochu zaostáva

Ak si vylejete na ruku lieh a zapálite ho, priveľmi sa nepopálite. Plameň je o poznanie chladnejší, ako je tomu pri plyne, suchom dreve alebo iných palivách. Neznamená to však, že by šlo o hračku pre deti.

Práve naopak. Lieh má svoje stabilné tempo horenia a hravo nad ním zovrie voda v kanvičke, alebo sa jedlo z konzervy či bariérového vrecúška prehreje k úplnej dokonalosti. Uvaríte vajíčka, upražíte slaninku, opečiete  špekáčik pod fazuľu. Ak ste doposiaľ používali „pevný lieh“ v hexamínových tabletách, vedzte že pri skutočnom, tekutom liehu vás čaká oveľa viac výkonu.

Ten je pevne daný veľkosťou horáka a regulovať ho viete iba veľmi obmedzene. Slúži na to viečko s otočnou krytkou, ktorá odhaľuje väčšiu alebo menšiu plochu pre unikanie liehových pár. Dokážete horenie utlmiť, nie je to však nič čo by bolo pohodlné, praktické či príjemné. Jednoducho sa varič naučíte brať taký, aký je.

Pri potulkách krajom pri občerstvovacích posedeniach pomalšie tempo zohrievania nepocítite, iné to však môže byť na túrach v horách.

Ak ste súčasťou spoločnosti ktorá varí na plyne, budete možno trochu nervózni z toho, že všetci sú rýchlejší ako vy. Kým oni už usrkávajú svoje prvé dúšky kávy, vy ešte len čakáte na to, kým sa na zohriatej vode objavia prvé bublinky varu. Mnohých však uspokojí fakt, že namiesto natlakovanej kartuše s plynom nesú na chrbte fľaštičku s tekutým liehom.

Pohodová a bezpečná obsluha

Je praktické, ak si zaobstaráte šikovnú fľaštičku na lieh. Vyrába ich viacero firiem a okrem toho že sa od nich očakáva že netečú, majú vyriešené dávkovanie. Tie lacnejšie majú rysky a tenkú trysku pre striekanie liehu do horáka, tie dokonalejšie pri každom zatlačení ventilu vypustia vždy presne odmeranú dávku liehu.

Keďže k horáku patrí kovové viečku s veľkým silikónovým tesnením, na jedno varenie môžete lieh prepravovať aj v jeho útrobách. Vmestí sa ho dnu približne 100 mililitrov, čo je dostatok paliva pre 30 minút horenia. Nikdy sa nám nestalo, že by lieh vytiekol von, hoci pri niektorých varičoch tohto druhu je to terč pre kritiku. O-krúžok presne dosadá na vrchný lem horáka v celej jeho šírke.

Zapálený lieh je odolný vetru a pravdou je, že čím viac vietor duje, tým mocnejší plameň pred sebou vidíte.

Je to tým, že pary liehu naberajú väčší objem. Znamená to, že varič sa vám zvyčajne nepodarí sfúknuť ani vo dvojici, takže ho musíte zaklopiť aby ste zamedzili prístupu vzduchu. Práve pre tento účel využijete regulačné viečko, v ktorom nie je gumička, ktorá by sa mohla teplom poškodiť.

Varič viete kedykoľvek uhasiť, nespotrebovaný lieh viete uzavrieť vo vnútri – je to prevádzka bez plytvania. Vyčkať si musíte iba na vychladnutie, čo nikdy netrvá dlhšie ako si svoju kávu vypijete. Ak rozmýšľate nad tým, kde vziať dobré palivo, určite navštívte niektorú z predajní s liehovými biokrbmi. Tam nájdete lieh ktorý má viac ako 98-percent a priveľmi pri spaľovaní nezapácha.

Podstavec robí z horáka varič

Ak už máte v batohu 107-gramový varič, hliníkový podstavec ktorý k nemu patrí pri 36 gramoch nepocítite. Všetko je balené vo vrecúšku, aby nič nehrkalo. Prihodíte si do neho zápalky alebo čosi na iskru a máte všetko na jednom mieste.

Hoci by sa na prvý pohľad zdalo, že podstavec je farebne anodizovaný, je to skôr iba farebný lak, ktorý sa zoškrabe a od plameňa zmení farbu. Horák v ňom sedí približne centimeter nad zemou, nožičky roštu opisujú kruh s priemerom 9,5 centimetra. Ak máte menšiu nádobu, musíte improvizovať – buď si pribalíte nejakú mriežku, alebo otočíte podstavec dolu hlavou, aby vám vytvoril improvizovanú platformičku na varenie.

Závetrie podstavec nerieši, jeho úlohou je len vytvoriť dostatočnú medzeru medzi horákom a varnou nádobou pre odhorievanie liehoplynu. Ak máte šikovný drievkač, ktorý ste si obľúbili pre jednoduché skladanie a nízku váhu, je výborné ak ho s liehovým horákom skombinujete dohromady. Získate tak lepšie koncetrovanie plameňa v polouzavretom priestore, ale aj dokonalejšiu oporu pre malé nádoby.

Spravíte dobre, ak si varenie vyskúšate ešte doma pred odchodom do terénu, aby ste vedeli ako dobre vám nádoba bude nad horákom sedieť. Predsa len, dodávaný podstavec by mohol byť o čosi lepší, všestrannejší.

Liehový varič GoHike (8,60€ ) je mimoriadne šikovný pomocník, ak hľadáte víkendové riešenie pre letnú sezónu a radi by ste sa vyhli nákladnejšej prevádzke plynových varičov. Dosiahnete príjemný výkon pre horúce nápoje, ohrievanie a jednoduché varenie, oceníte kvalitné vyhotovenie a spoľahlivé dotiahnutie detailov. Ak sa vysporiadate s podstavcom, alebo si varič skombinujete so šikovným drievkačom, naplní v teréne vaše potreby do bodky.  Nie je to krok do neznáma, ale dobre zhotovený štandard.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

3 KOMENTÁROV

Pridaj komentár