Pomiešať, nabrať, prisypať, napichnúť, pofúkať – to všetko patrí k rutine jedenia v teréne. Bez ohľadu na to, či kempujete pri táboráku, alebo s ľahučkým batohom zdolávate hrebene hôr, vždy príde chvíľa keď potrebujete načerpať nové sily.

Ak patríte medzi fanúšikov instantov, hotoviek, konzerv a rýchleho varenia, potom sa určite nezaobídete bez šikovnej lyžice. Ako sa k tejto výzve stavia Spork Original od Light My Fire? Zoznamujeme sa s ním na vychádzkach krajom cestou i necestou.

Dva konce, dve poslania

Byť všestranný, a konzervatívny zároveň – týmito slovami možno v krátkosti popísať tento spork. Nič sa nemieša dohromady, na jednom konci nájdete lyžicu, na druhom vidličku. Ak máte radi riedke polievky a vadí vám že pri kombinovaných sporkoch všetko odteká, v tomto prípade bude všetko fungovať ako ste zvyknutí doma v jedálni.

Lyžica je štíhla a dlhá, čo ocenia hlavne tí čo si pestujú bujné fúzy a bradu. Ľahšie ňou vmanévrujete do úst, ako širším modelom.

Tvarovanie je fajn a to nielen v kombinácii s ešusom, miskou či termoskou, ale aj pri jedlách vo vrecúšku. Páči sa nám, nízke klenutie a fajn ergonómia. Ak nie ste doma navyknutí na extrémne široké lyžice, táto sa vám bude páčiť.

Vidlička dokáže sústa skutočne napichovať bez ohľadu na to, či ide o krehkú uhorku, alebo húževnatú klobásku či špekáčik. Zubaté ostrie na jej okraji priveľmi nevyužijete, pretože nekrája o nič lepšie, ako hladká hrana. Každý zálesák a turista má so sebou nožík, takže o krájanie núdza nie je.

Dobrou správou je, že pílkový okraj pri jedení neprekáža. Na čo je vidlička dobrá, ak máte lyžicu? Napichnite si na ňu horúce sústo aby vychladlo a budete prekvapení, že vám z takéhoto úchopu nevypadne ani špekáčik, ktorý ste si práve upiekli na mriežke grilu či panvičke.

Plast, ktorý nehrká a neškriabe

Spork je vyrobený z tritanu, ktorý je tradičným materiálom pre vybavenie do prírody. Je bez BPA zmäkčovadiel, znesie údržbu v umývačke riadu, nezlomí sa, nezoderie. I napriek tomu budete mať pri prvom zoznamovaní pocit, že spork je o čosi menej tuhý, ako by ste čakali.

Spočiatku ho budete považovať za pružný, časom však zistíte že vás to nijako netrápi ani neobmedzuje. Je v ňom dosť sily na to, aby ste vyškrabali posledné sústa jedla z každého kúta nádoby či vrecúška. Taktiež si hravo odkrojíte kus stuhnutého mäsa z konzervy.

Plast nie je materiálom, ktorý znesie priamy oheň. Nič to však nemení na to, že pokojne môžete miešať vrecúškovú polievku, instantnú kašu, pohánku či kozervový guláš na variči. Kým je základom pokrmu voda, nemusíte sa obávať žiadneho deformovania či poškodenia. Iné by to bolo pri pražení na panvičke, kde už predsa len zachádzate za hranice možností. Rozpálený olej žiada kov.

Je fajn, že plastový spork pri jedení z kovových nádob necinká a nehrká, rovnako tichý je aj v batohu bez toho, aby ste ho museli do niečoho baliť. Tritan nepoškriabe hliník, teflón, ani moderné povrchové úpravy. Tiché jedenie, bez škrabania kovu o kov je jednoducho fajn. A to aj vtedy, ak naberáte sústo z drahej termosky s postriebreným vnútrom.

Spork je dlhý 17 centimetrov a nikdy sme nemali pocit, že je prikrátky na to, aby dosiahol na dno vrecúšok s hotovými či dehydrovanými jedlami. S lyžicou sa manévruje fajn i vtedy, ak druhý koniec držíte až za samotné zuby vidličky.

Hygienu si musíte dotiahnuť

Ak o nádobách od Kupilky hovoríme, že ich stačí vytrieť papierovou vreckovkou a ste za vodou, pri tomto sporku to určite neplatí. Na povrchu stále zostáva tukový film, ktorý bez teplej vody a saponátu nie je možné zotrieť dolu.

Nečakaným indikátorom čistoty sú popisky a logá vytlačené do povrchu. Vo chvíli, keď začnú tmavnúť, viete že vaše náradie na jedenie má už čosi za sebou.

Pri viacdenných potulkách to môže byť pre niekoho nepríjemné na strane vidličky. Tam vytlačené popisky zasahujú priamo do časti, ktorú používate na jedenie. Všetko sa vráti do normálu po poriadnom umytí. Automatická umývačka to doma zvládne i vtedy, ak ju máte notoricky nastavenú na najvyššiu teplotu. 85-stupňové maximum nie je pre tento materiál priveľa.

Životnosť nie je neobmedzená. Sporky firmy Light My Fire sú známe tým, že nepredvídateľne zlyhajú vtedy, keď to najmenej čakáte. Môže to byť po pol roku, po roku i po dvoch. Puknú na dve polovice, v strede rukoväte.

Spork Original od Light My Fire (1,90€)je výbavou, ktorá vás ničím neprekvapí, ale ani nezaskočí. Štíhle tvary, ľahké vyhotovenie a pružný plast akoby ladili s  pobytom v prírode. Na výber sú dva tucty farebných variantov a ak patríte medzi tých, čo počítajú každý gram na chrbte, 9 gramov na všestrannú službu určite nie je priveľa.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

2 KOMENTÁROV

  1. Ano, na pruzenie si treba zvyknut, horsie je to ako sa aj uvadza v clanku ze spork je kratky a ked sa pouziva lyzica, tak sa drzi za zuby vidlicky a naopak, ked ma clovek zalesacky zaspinene ruky, nie je to ktovieco 🙂

Pridaj komentár