Je to, akoby ste si našli najmäkší spomedzi machov a zanorili sa do neho pre bezhraničnú pohodu. S uvoľneným telom sa kocháte krásami okolia a užívate si sviežosť  voňajúceho povetria. Nad vami sa týčia koruny stromov a pred sebou máte krajinu ako na dlani.

Ak príde na hamaky, niektoré sú skutočne pôžitkárske.  Netvária sa ako zálesácka posteľ, ktorú si pomocou príslušenstva prispôsobujete do času i nečasu.  Otvárajú náruč, aby vás v krásnom počasí vtiahli do pohody – na vychádzke za malinami a čučoriedkami, pri vode, alebo na festivale či v záhrade. Zoznamujeme sa s hamakou DD Chill Out Hammock.

300_2652

Je kráľovsky veľká

Ak hovoríme o hamakách, že ktosi len odstrihol kus padáka a priviazal mu šnúry pre jednoduché zavesenie na stromy, v tomto prípade musel mať skutočne štedrý meter. Táto hamaka je približne o pol metra dlhšia a širšia ako je zvykom. Najprv si to všimnete pri vešaní na stromy, ktoré sa pýtajú o kúsok ďalej od seba, ako zvyčajne. Potom si všimnete, že aj previs je trochu iný a popravujete viazanie. Keď však do nej vkĺznete, razom si uvedomíte že iné je úplne všetko.

Akoby ste vhupli do veľkej periny, ktorá sa vás snaží pohltiť v celej svojej veľkosti. Cítite pokušenie prevaľovať sa z boka na bok, presúvate sa z jednej polohy do druhej a ak sa prekotúľate uhlopriečne a  uvelebíte sa v príjemnom priečnom sede, skonštatujete, že je to pohodlie aké ste doposiaľ nepoznali. Táto hamaka je iná ako väčšina ostatných, hoci by ste to pohľadom nikdy nespoznali.

NIK_2308

Mäkká a poddajná

Veľký formát a hrubšia rip-stop padákovina s malou prieťažnosťou dávajú tejto hamake jej typický charakter. Je príjemne mäkká, avšak zároveň dáva telu pružnú oporu. To ocenia hlavne tí, čo s hamakami veľa skúseností nemajú. Všetko sedí na prvýkrát a úplne prirodzene.  Nemusíte prenikať do tajov látky, ktorá sa v každej časti hamaky správa úplne inak. Krátke porovnanie vám však pocity priblíži najlepšie.

Populárna dvojvrstvová hamaka DD Camping dáva telu pevnú oporu. Pri každej novej polohe pod sebou cítite ako látku napínate a v jej strede tvoríte ploché lôžko podobné trampolíne či stredne tvrdému matracu. Každým pootočením meníte miesta ktoré sú napnuté,  ste pánmi jej správania.

NIK_2287

Dokonale kompaktná hamaka DD SuperLight je zasa maximálne pružná. Uniká pod vašim telom ako najmäkší matrac a stavia vás do pózy banánu v sieťke. Zanárate sa do jej mäkkého pohodlia, v ktorom nemáte veľkú moc nad prehnutím svojho tela. Viete ju však výborne nastaviť šnúrami, aby ste sa cítili pohodlne.

DD Chill Out je svojimi vlastnosťami kdesi uprostred. Práve svojou dĺžkou dokáže zmierniť napínanie a hrubšou padákovinou zasa mäkkosť. Je príjemné uvedomiť si takto bok po boku s ostatnými hamakami, že je istým spôsobom výnimočná. Páči sa nám to určite si to budeme užívať pri každom leňošení.

NIK_2289

Pohodlie skutočne pôžitkárske

Je úplne jedno či vezmete do rúk časopis so zaujímavým čítaním, alebo sa len tak zvalíte na chrbát, aby ste počítali barančekov na oblohe. V priestrannej hamake budete mať vždy nutkanie meniť svoju polohu, akoby ste sa sami ocitli na veľkej posteli.

Raz zapadnete tak hlboko, že sa vám stratí všetok výhľad na okolie, inokedy zasa spravíte všetko preto, aby sa pred vami otvoril výhľad na krajinu. Obľúbili sme si uhlopriečne ležanie pri ktorom je telo v takmer dokonalej rovine, ale aj priečne sedenie pri ktorom hamaka vyformuje kreslo, ktoré vás podopiera väčšmi ako ste ochotní pripustiť. Je prekvapivé, že obvodové lemy netlačia pod nohami tak, ako je tomu pri hamakách štandardnej veľkosti.

300_2669

Leňošenie však nemusí byť osamelé. Do tejto hamaky sa v pohode vpracú aj dvaja ľudia, ktorí pri trochu zohratých pohyboch nájdu želané pohodlie. Hoci výrobca túto hamaku neoznačuje ako dvojmiestnu, my jej tento prívlastok s odvahou pridávame.

Ak ležíte sami, štedrú šírku hamaky môžete využiť aj ako štít proti vrtochom počasia. Kým na jednom boku ležíte, druhým sa viete pohodlne zakryť. Ukryjete sa pred ostrými lúčmi slnka, prikryjete sa pred otravným hmyzom alebo chladným vetríkom. Zo skúseností vieme povedať, že vietor látku neprefúka, takže si svoju príjemnú klímu hravo vytvoríte. Dokonca sme bez premoknutia prežili aj krátke mrholenie, ktorého silu padákovina utlmila.

NIK_2302

Kvalitné šitie, užitočné detaily

Ako je už pri škótskych hamakách od firmy DD Hammocks zvykom, očakávať možno kvalitné šitie, pri ktorom nič neuniká náhode. Nosné prievlaky majú tri rady šitia, lemy a spoje sú dôkladne pozahýbané s dvojradovým šitím.

Hamaka nie je z jedného kusu, ale z trojice pruhov. Kým na nosnom širokom ležíte, dva užšie – rozširujúce sú po stranách.

NIK_2269

Nikdy sme nemali pocit, že jeden kus látky je lepší ako tri, skôr sa zdá že spomínané prešitie dáva hamake na vonkajšom obvode pružnejšie lemy, ktoré pri priečnom sedení netlačia.

Páči sa nám aj kvalita látky, pri ktorej je na výber z trojice farieb – žiarivej oranžovej, svietivej modrej a nenápadnej zelenej. Na obvode sú našité štyri očká pre vešanie drobného príslušenstva, čo uľahčuje aj jednoduché vrecúško na nápoje, ktoré je súčasťou dodávky.

NIK_2315

Vešanie na mašličku

Nosné popruhy sú párové, preto sa počíta s tým, že ich prekrížite za kmeňom stromu a uviažete pred ním na mašličku. Každý, kto vie ako si zaviazať šnúrky na topánkach zvládne i vešanie hamaky bez akéhokoľvek tréningu. Ploché popruhy sú pevné, avšak vinou redšieho pletenia sa zatrhávajú o drsnú kôru ihličnanov.

Nie je to však nič, čo by vám kazilo radosť. Trvá dve-tri minútky, kým máte hamaku uviazanú tak, aby vám visela po záťaži nad terénom vo výške, ktorá vám vyhovuje.

NIK_2266

Ak vám 2,5-metrový presah popruhov pri vzdialenejších stromoch nestačí, viete si ich uzlom previazať tak, aby ste namiesto párového viazania použili jednoduché. V takom prípade už musíte poznať niektorú z polslučiek, ktoré sa pre viazanie hamák na stromy používajú. Je to rezerva pre situácie, kedy sa musíte svojim viazaním prispôsobiť podmienkam, ktoré ste nečakali.

Viazanie je fajn, všetko máte v balíčku pripravené na okamžité použitie. Nemusíte nič kompletovať, všetko spravili už priamo v továrni.

NIK_2261

Neveľký balíček

Hoci po celý čas hovoríme o tom, aká je hamaka veľká, vôbec to nepocítite na jej balení či váhe. Vrecúško má rozmery 18×28 centimetrov a nikdy ho nenapracete doplna. Vtisnete dnu jeden pár šnúr, potom natlačíte hamaku samotnú a zakončíte to druhým párom popruhov. Nič neskladáte, nič neriešite. Za minútku je hamaka dnu a vy len zatiahnete šnúru so zámkom aby zostala tam.

Mierne naduté vrecúško zostáva mäkké a v batohu sa prispôsobí ktorémukoľvek voľnému miestu. Vtisnete ho pod fotoaparát, natlačíte do bočného vrecka, zalomíte do „L“ a nič sa nedeje. Takéto balenie, ktoré nevyžaduje presný tvar a formát sa nám páči.

NIK_2260

Hamaka pridá batohu na váhe necelých 600 gramov, čo je príliš malá daň za komfort, ktorý dostanete. Je to ľahučký balíček, ktorý príliš nepocítite ani vtedy, ak chcete vybiehať von iba na ľahký piknik s malým 25-litrovým batohom.

DD Chill Out Hammock je výnimočne pohodlná hamaka, ktorá je vyladená pre chvíle oddychu a relaxu bez ohľadu na to, kam vyrážate. Pri vode, na okraji lúčky, v lese či za chatou sa v nej budete cítiť ako v perinke. Oslovila nás svojou priestrannosťou, ktorá dokáže bez kompromisov poskytnúť útočisko aj pre dvoch ľudí, hoci výrobca ju šil pre maximálne pohodlie jednotlivca.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

6 KOMENTÁROV

  1. Šlo by chytiť tie bočné očká nejakou malou karabinkou a tým pádom sa prekryť hamakou aby sa človek napríklad zbavil dotieraveho komára? 😀

Pridaj komentár