Je to drobnosť, vďaka ktorej môže byť varenie na plyne v prírode lacnejšie a balenie batoha šikovnejšie. Ak do svojej zálesáckej výbavy priberiete šikovnú redukciu, k variču budete môcť pripojiť aj inú plynovú kartušu, akú si k nemu vysníval výrobca.

Platí to pre všetky variče, ktoré pevne stoja na svojich nohách a majú hadičku, ktorou sa pripájajú k nádržke s palivom. Zoznamujeme sa s 2-eurovou redukciou, ktorú nájdete na eBayi  u stovky ziskuchtivých predajcov.

Prehľadný svet kartuší

Určite ste si to už všimli aj vy. Kým najlacnejšia 230-gramová kartuša so závitom stojí 4,80 € , za rovnaké množstvo plynu v sprejovej podobe zaplatíte iba 3,42€. Hoci obe konzervy naplnili v Južnej Kórei úplne rovnakým plynom, cena sa líši. Za čosi môžu patenty, za čosi dopyt.

NIK_2140

Kartuše so 7/16″ závitom sú vo svete turistického varenia klasikou. Majú závit na pripojenie variča a zabudovaný ventil, ktorý sa spriechodní automaticky vo chvíli, keď varič na závite dotiahnete. Tvarované sú tak, aby boli pre varič oporou. Keďže sú nízke a široké, slúžia ako terénny podstavec pre varič na ktorom je položená nádoba. Môžete ich do sýtosti nakrúcať a odkrúcať z variča dovtedy, kým z nich plyn úplne nespotrebujete.  Najpopulárnejšie sú 230-gramovky, na veľké neúsporné varenie sa hodí 450-gramovka, do super vyladených turistických varičov sa používajú 100-gramovky s malým plastovým podstavčekom.

Sprejové kartuše sú normou pre horáky a kempingové variče, ktoré majú najčastejšie podobu malého kufríka. Na hrdle majú bajonetový úchyt a v strede malú, na konci zaoblenú kovovú rúrku, ktorá pri zatlačení otvorí ventil. Keďže sú úzke a dlhé, do prenosných varičov sa zvyčajne vkladajú na ležato. Nič preto nestojí v ceste k tomu, aby rovnakú polohu zaujali aj pri turistických varičoch. S 227-gramovou náplňou to dáva zmysel.

NIK_2157

Jednoduché balenie

Záleží iba na vašom batohu, s akou nádržkou paliva sa pobalíte jednoduchšie. Kým závitovú kartušu môžete uväzniť do ešusu, varnej nádoby alebo niektorého zo širších vreciek a priečinkov, úzky sprej sa šupne kdekoľvek. Zvyčajne sa stáva, že práve v najmenších batohoch sa podarí získať výmenou kartuše kúsok miesta navyše.

Hoci niet pochýb o tom, že sprej je predsa len o máličko menej odolný voči nárazom a zdeformovaniu pri nehodách, bezpečnosť je v oboch prípadoch rovnaká. V našom prípade zbierame v teréne skúsenosti s varičom Meva Spider, ktorý je voľbou pre každé vážne varenie.

NIK_2151

Redukcia, ktorá funguje

Vezmite z kartuše závit s ventilom, oddeľte z horáka mechanizmus na jeho pripojenie k spreju a keď tieto dve veci spojíte dovedna, máte riešenie, ktoré dokáže premostiť oba svety. Redukcia je pevná, šikovná a kvalitne spracovaná.

Veľký hliníkový prstenec jej dáva väčšinu jej masy a váhy, mosadzný závit s ventilom je vyhotovený precízne a presne. Po dvoch tuctoch vychádzok do terénu nevidíme žiadne opotrebovanie ani netesnosť, ktorá by bránila jeho používanu.

Vonkajší zamykací prstenec je z plastu, z rovnakého materiálu je aj sprejová príruba s vymeniteľným gumovým tesnením. Je veľkou lotériou, aká redukcia vám príde pri objednávke z internetu.

NIK_2138

V obehu je variant s kovovou i plastovou prírubou, rozdiel medzi nimi však pri používaní nepostrehnete. Ide o prvok, ktorý nie je vystavený veľkému mechanickému namáhaniu a nemáme pocit, že by šlo o plast ktorý má náchylnosť k praskaniu.

Ak by ste na redukcii našli namiesto nič nehovoriaceho nápisu „Campleader“ akúkoľvek inú zvučnú značku, mali by ste pocit, že všetko je ako má byť. Je to kúpa, ktorá nie je krokom do neznáma.

NIK_2146

Pohodové varenie

Používanie v teréne je intuitívne a jednoduché. Priskrutkujete koncovku variča na redukciu a redukciu nasadíte na sprej. Bajonetový uzáver počíta s tým, že prírubu nasadíte na plechovku a otočíte hliníkovým prstencom, aby ste spoj uzamkli. Keďže ventil v redukcii bráni tomu, aby plyn unikal pri odpojení spotrebiča, všetko je presne tak ako má byť. Ak by takáto koncovka bola na spreji samotnom, možno by ste po ňom siahli bez akéhokoľvek rozmýšľania.

Spreje samotné majú vnútornú konštrukciu, ktorá dokáže zabrániť tomu, aby sa do variča dostávala kvapalná fáza plynu. Jediné čo musíte dodržať je, že bajonetový výrez patrí pri pokladaní spreja na zem smerom nahor. Práve na tejto strane je zvyčajne aj logo, popiska či výrobná etiketa, takže si rýchlo vytvoríte podvedomý návyk, aby ste nič nemuseli riešiť.

NIK_2161

Spotreba plynu sa nemení, stabilná zostáva aj regulovateľnosť varičov. Isté prednosti môže mať tvar kartuše v chladnom období roka, kedy potrebujete plyn trošku predhriať, aby ste neprišli o výkon. Na veľkej ploche spreja to dosiahnete rýchlejšie ako na bacuľatých kontúrach závitovej kartuše.

Plynová kartušová redukcia je riešením, ktoré sa  nám na potulkách osvedčilo a niet pochýb o tom, že ak máte správny varič a na plyne varíte pravidelne, už pri minutí druhej kartuše plynu ste v úspore, ktorá sa každým novým cyklom znásobuje. Neskúšajte však na redukciu nasádzať variče, ktoré od kartuše očakávajú úlohu podstavca.

NIK_2143

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

2 KOMENTÁROV

Pridaj komentár