I taká nádhera akou je nespútaná príroda dokáže unaviť. Keď nohy oťažejú a chrbát začne páliť pod batohom, prichádza čas pre občerstvenie. Len ťažko možno popísať ako rýchlo sa vracajú sily, keď ústa lipnú k poháru horúceho čaju a lyžica sa norí do chutného sústa poživne.

Nejeden z nás si tento príjemný moment vychutná plnými dúškami. Ak patríte medzi tých, čo si obľúbili tradičný smalt, praktický nerez, ľahučký hliník a ešte ľahší titán, potom by ste mali vedieť že existuje zálesácky riad, ktorý je na polceste k prírodnému drevu. Zoznamujeme sa so škandinávskym riadom Kupilka, ktorý dá posedeniam nádych slávnostnej atmosféry.

DSC_6262

Tradičné tvary

Vyrezávané kuksy, hrnčeky, misky, taniere a lopáre majú čosi do seba. Neriadia sa módnym dizajnom, ale funkčnosťou. V priebehu tisícročí podliehali možnostiam dreva a schopnostiam rúk tvarovať ich nožom.  Majú hrubšie steny, sú oblé a tvarované práve tak, aby sadli do ruky, vtisli sa pomedzi prsty a kopírovali kontúry úst pri pití. Ak príde na škandinávske tvary, stali sa akousi normou pre celý kontinent.

Je príjemné oddať sa zbieraniu rezbárskych zručností a prihotoviť si takýto riad vonku pri ohníku, priamo v lone prírody. Rovnako príjemné je však dostať takýto dar priamo do rúk, hoci by pochodil z továrne. Fínska Kupilka je príkladom toho, ako možno moderné materiály spojiť s prírodnými pod taktovkou zabehnutých tradícií.

DSC_6264

Pol dreva, pol plastu

O dreve vieme, že je príjemné na dotyk, horúci čaj cez neho nepáli a je ľahučké. Niekedy však praská, cítiť z neho nasiaknuté chute a vône, ba neraz sa nečistí najľahšie. Vyžaduje skúsenú ruku a starostlivosť. Plast je zasa hladký, výborne sa umýva a nepoberie chute ani pachy. Je však fádny a nedokáže vyčariť žiadnu atmosféru. Plní smetiská a špiní našu krajinu.

Čo sa stane, keď sa tieto dva materiály pomiešajú? Rozvláknite borovicový masív, pridajte k nemu rovnaký diel termoplastu a keď to správne spojíte, vznikne vám materiál, ktorý dostal názov Kareline. Hoci ho možno v továrni spracovať ako akýkoľvek iný plast, výsledkom je riad, ktorý je na polceste medzi drevom a plastom. Z oboch poberá to najlepšie čo sa dá a ak raz doslúži, môže sa vrátiť do fabriky na ďalšie spracovanie.

_NIK1031

Na to, že máte pred sebou čosi nové a nepoznané vás upozorní typická vôňa pri rozbaľovaní balíčka. Cítite čosi ako hustú čínsku sójovú omáčku, potom sa vám zdá že ste zachytili vôňu karamelu, potom možno závan tlejúceho dreva. To sa cez zdravý plast bez zmäkčovadiel, stabilizátorov a prísad derie von príroda.

Chvíľku trvá, kým vôňa zmizne a na prvých výletoch vás bude sprevádzať. Nie je však tajomstvom, že ju možno vymyť v umývačke riadu, ak sa vám nepáči.

P1110742

Príjemný na dotyk

Keď po prvýkrát chytíte hrnček do rúk, nemôžete si nevšimnúť ako intuitívne sa prsty začnú vinúť okolo neho. V rannom chladnom opare hľadáte každý kúsok tepla, ktorý by ste mohli zachytiť. Zdá sa vám, že sa dotýkate vyhriateho dreva, ktoré ktosi príjemne zabrúsil do hladkého zamatu. Prikladáte ústa a opäť sa pocit znásobuje. Pohrávate sa s tvarovanou rúčkou a hľadáte stále nové a nové úchopy. Máloktorý hrnček dokáže priniesť podobný zážitok.

Dve deci objemu pri Kupilke 21 nie sú veľa ani málo. Ak si zalievate kávu alebo čaj horúcou vodou, máte pocit že chutia lepšie ako inokedy. Zavše však pocítite, že ste smäd nezasýtili tak ako ste zvyknutí. Našinec predsa len od detstva privykol k trojdecovým hrnčekom a chvíľu si na nezvyčajný objem bude zvykať.

_NIK0639

Spočiatku sa cítite ako na návšteve, kde vám stará pani z kanvičky naliala svoj najlepší čaj a vy si ho vychutnávate s troška novým, neistým pocitom. Rýchlo však dva deci stanovíte za normu, ktorá je pre vás novým meradlom. Viac vlastne na jeden čerstvo pripravený nápoj ani netreba.

Praktická je aj lyžička, ktorá je uviazaná na motúze, ktorý je vymeraný priam na milimeter. Rozmiešate med do čaju, zamiešate sušenú smotánku s cukrom do kávy a ste spokojní. Kupilka 21 sa fajn drží aj za rúčku, kedy poslúži aj ako naberačka na guláš alebo kapustnicu.

DSC_6283

Miska pre statočné porcie

Tak ako zaujme hrnček, príjemné pocity vyvolá i miska – Kupilka 55. Naložíte do nej pol litra gulášu, dostanete do nej z pahreby zemiakov vyše hlavy a hravo do nej vtesnáte celú 400-gramovú konzervu od Tatrakonu, alebo zarobíte ktorékoľvek z instantných jedál. Je to miska ako sa patrí aj pre riadneho chlapa, zálesáka.

Aj tu sa nám páči tvar a celkové vyhotovenie, ktoré vychádza presne z geometrie hrnčeka. Je nízka, sadne aj na nerovný terén a má dostatok plochy i na to, aby ste v nej pripravili suroviny. Znesie aj nejaké to krájanie a ak treba, prevrátite ju naruby a poslúži ako lopár. Tých pár škrabancov a zárezov do drevoplastu nijako nenaruší jej pôvab.

_NIK0735

Praktický je otvor na uchu, vďaka ktorému možno misku zavesiť kdesi na konár. Keď táboríte na jednom mieste noc či dve, padne vhod ak máte riad na poriadku bez toho, aby sa špinil a šliapalo sa po ňom. V batohu sa miesto na takúto misku hravo nájde a nemáme pocit, že by sa s výbavou od Kupilky nadúval viac ako inokedy.

Raňajkové menu z obligátneho vajíčka, špekáčky a slaniny je fajn, nič sa nerozkotúľa ako z lopára do ihličia. Rýchlo sa na dobré privyká a ak by sme mali hľadať nejakú inú misku či tanier, čo je tak praktická ako Kupilka 55, asi sme doposiaľ nemali šťastie. Možno do budúcna.

_NIK0937

Z drevoplastu sú aj sporky, ktoré s touto sadou nádob ladia, chýba im však kúsok čara alebo praktickosti. Drevoplast je zámerne hladší a podobá sa viac na plast ako na drevo. A aj rozmery sú akési zvláštne a nemôžeme sa zbaviť pocitu, že by všetko mohlo byť o čosi širšie. Bude to ale vec zvyku, je pravdou že široké príbory sú u nás doma v obľube.

Čistenie na jednotku

Čo robí Kupilku výnimočnou je údržba. Vytriete ju papierovou vreckovkou a dá sa povedať, že je pripravená pre ďalšie menu. Tuk sa vytrie do papiera a miska vyzerá na pohľad fajn. Studená voda dokáže vymyť aj posledné zvyšky – bez ohľadu na to či je to pena z kávy, alebo omastok zo špekáčikov. Hoci hygiena nie je v lese témou číslo jedna, tu to funguje fajn.

_NIK0991

Osvedčilo sa aj vytretie starým ihličím pred balením batohov na ceste domov. Vtedy netreba už rozmýšľať nad tým, či sa ešte niekto naje alebo nie. Treba len nezamastiť batoh a nehľadať kadejaké noviny a vrecúška na balenie. A to nám tu pekne funguje. Staré ihličie je super, vlaňajšie lístie sa tiež dá. A aj akákoľvek lesná hrabanka.

Doma už Kupilka nepýta žiadnu špeciálnu starostlivosť – znesie umývačku riadu, znesie saponáty, ľahko sa však umýva aj ručne.

_NIK0941_

Návyk, ktorý sa dostane do krvi

Riad od Kupilky nie je vecou módy, prestíže alebo štýlu. Jednoducho sa vám dostane do krvi, pretože po plejáde turistického riadu plného kompromisov pre maximum úžitku dostanete do rúk čosi, čo má atmosféru, pohodu, príbeh a atraktívny náboj.

Popri tmavej Kelo farbe si možno vybrať z viacerých prírodných odtieňov – hnedého Original, zeleného Conifer a červeného Cranberry. Aj keď ich nemáme pod rukou všetky, tušíme že budú mať svojské, osobité čaro, ktoré musí každý sám zažiť na vlastnej koži.

DSC_6253

Fínsky zálesácky riad Kupilka je voľbou pre tých, čo nerátajú každý liter kapacity batoha a každý gram na váhe. Ponúka pohodlie, komfort a atmosféru pri vychutnávaní lesnej kulinárie. Či varíte guláš, opekáte klobásky alebo skúšate z lesných darov vyčariť čosi výnimočné skôr ako sa ostatní zobudia a vylezú zo svojich hamák, v Kupilke dodáte tomuto počinu dôstojnosť. A to sa rozhodne počíta.

_NIK0821

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

3 KOMENTÁROV

Pridaj komentár