Zovriete dlaň okolo rukoväte, zapriete sa palcom do skosenej hrany puzdra a po krátkom šklbnutí rukou sa pred očami blysne voskový odlesk čepele. Od tejto chvíle sa môžete bez váhania poddať svojim myšlienkam bez ohľadu na to, či máte chuť na kus pečenej slaniny, alebo vám treba okliesniť smrekové konáre.

Mikov Patron je nôž, ktorý nie je predurčený tomu, aby robil radosť vo vitrínke ako šperk. Pýta sa do prírody. Je pevný, robustný a pripravený ustáť každú prácu. Hoci ho zamažete živicou, zašpiníte blatom a utopíte v omastku, stále má svoj pôvab ako v deň, kedy ste ho s veľkou zvedavosťou vybaľovali novučičký zo škatuľky.

P1100789

Jeden nôž, dva úchopy

Inštinkt a zručnosti vás rýchlo navedú k úchopom, ktoré dávajú tomuto nožu výbornú manévrovateľnosť a kontrolu nad rezom. Keď ho chytíte do ruky po prvýkrát, v hlave sa rozpúta roj zvedavých myšlienok. Sledujete v zovretej dlani kontúry plochej rukoväte, zaujíma vás pekne vykrojená záštita a prekladáte cez ňu ukazovák vpred, aby ste ho vložili do vykrojenia v chladnom kove.

Prehadzujete si ho v hrsti na krátky a dlhý úchop, pričom palcom jazdíte po vrúbkoch na chrbte čepele. Otáčate čepeľ smerom k malíčku akoby ste šli zúrivým bodaním prerážať otvor v zamrznutom ľade potoka a voľkáte si nad príjemnou ergonómiou. Neujde vám ani kovový výstupok na konci rukoväte, ktorým tiež možno kadečo prebiť. Vpred vás ženie zvedavosť, radosť a zmysel pre skúmanie.

DSC_4201

Všetko sa však zmení vo chvíli, keď ho pojmete do každodenného používania. Zrazu roj zvedavých otázok utíchne a vy inštinktívne chytáte nôž vždy tak, aby svoju prácu spravil čo najlepšie. Vyrezávate s citom v špičke čepele varešky, strúhate silovými ťahmi hroty na kolíkoch a krájate sústa poživne, ktoré vám dávajú silu. Patron sedí v dlani ako uliaty – netlačí, neunavuje a dáva silu a cit pre prácu.

Deň po dni odhaľuje svoje možnosti a vy viete, že je to nôž, na ktorý sa môžete spoľahnúť.

P1100720

Stredná veľkosť s rezervou pre sekanie

Patron sa nesnaží ohúriť svojou veľkosťou a mohutnosťou. Práve naopak – výrobca sa zámerne vyhol extrémom a vtesnal ho do mantinelov stredného formátu, ktorý je príjemný pre každodenné používanie.

Na doraz je vytiahnutá robustnosť, odolnosť a všestrannosť, k praktickým hraniciam je stiahnutá jeho veľkosť a hmotnosť. Je to kompromis, ktorý ladí s jeho poslaním. Ak by sme to chceli premietnuť do čísel, z 226 milimetrovej dĺžky pripadá 111 milimetrov na čepeľ a hmotnosť je 175 gramov. Držíte ho v rukách a máte z neho dobrý pocit.

P1100559

Páči sa nám vyváženie s presunom ťažiska pri dvoch rôznych úchopoch. Pri silovom rezaní napomáha znásobiť možnosti rezivosti, pri jemnejšom úchope zasa dosiahnuť presnosť pri jemnom stružlikaní. Predsa je tu však čosi, o čom treba napísať pár riadkov.

S Patronom možno vystrájať silové kúsky, ktoré prekračujú hranice jeho tradičného držania. Navlečiete do očka na rukoväti parakord ktorý je v balení, prevlečiete zápästie do takto vyrobeného pútka a prstami chytíte samý koniec rukoväte.

P1100928

Keď sa pustíte do kliesnenia húštiny, odkonárovania porastov a osekávania hrotov na kolíkoch, budete prekvapení ako veľmi sa zotrvačnosť a váha noža premietnu do výkonu.

Sekáte a kliesnite bez toho, aby ste ustráchane dávali pozor na to, čo robíte. Hoci držíte iba prstami koniec rukoväte, parakordové pútko drží nôž bezpečne v ruke. Je to akoby ste s citom smerovali líniu sekania a popri tom mali plnú istotu bezpečnosti. Toto je vec, ktorá nožu v divočine vždy svedčí.

DSC_4182

Je pevný a takmer stále ostrý

S výnimkou ostria, všetky hrany kovu sú príjemne zaoblené, takže niet hranky, ktorá by prekážala, alebo omínala ruku pri dlhotrvajúcej práci. Či tlačíte palec oproti chrbtu čepele, alebo obojručne škrabete nožom ako stolárskou cidlinou, cítite sa fajn. Niektorých obliny zamrzia pri pokuse o hádzanie iskier kresadlom, nie je to však nič, čo by sa pod silným tlakom ruky nepoddalo.

P1100488

Z každého kúsku Patrona možno čítať dizajnérsky rukopis, ktorý dôverne poznáte z Listu. Na rovnom výbruse čepele má kov zamatový odlesk, zvyšné plochy sú posiate kresbou drobných pórov, hrany majú surový vzor vrúbkov, ktoré vznikli pred vyhladením počas opracovávania.

Je to kolekcia drobností, ktoré vykresľujú identitu noža a bude sa nám páčiť, ak Mikov rovnaký rukopis ukáže pri niektorej z ďalších noviniek. Hrúbka narástla na 4,7 milimetra, ktorá dáva tomuto modelu náležitú pevnosť, odolnosť a robustnosť.

P1100879

Sekanie konárov, štiepanie polienok a hrubé silové zaobchádzanie priam ladí s geometriou a materiálom čepele. Plochý výbrus s malou fazetkou ustojí i kopanie lôžka v lesnej perine, až po kamenistú zem. Z doterajších skúseností s Listom a dvomi tuctami vychádzok do prírody s Patronom vieme povedať, že v Mikove vedia ako zaobchádzať s oceľou N690. Na čepeli sa nič nevyštiepi, fazetka sa nedeformuje a ostrie si dlhodobo zachováva svoje kvality.

Patron nie je len nožom pre víkendových milovníkov prírody, ktorí sa chcú cítiť dobre vybavení. Zabalíte si ho do ťažby dreva k lesníckej výbave a čo príde pod ruku, s tým si poradíte. Je to spoľahlivý a trvácny nôž, pri ktorom nemusíte úzkostlivo dbať na detaily.

P1100901

Nežiada veľa údržby

Nehrdzavejúca čepeľ z húževnatej N690, odolné, hladké črienky z G10 a veľmi dobre tvarované puzdro z Kydexu nikdy neprezradia, že údržbe noža nevenujete dostatok času. Ustojí očistu v automatickej umývačke riadu, nič sa nestane ak zostane zabudnutý týždeň pri spotených ponožkách v batohu, nespadne svet ak necháte omastok zatečený v rúčke, pretože sa k nemu kedykoľvek dostanete po odtiahnutí troch skrutiek. Ak by ste ho aj kdesi v jeseni stratili a našli až na jar, asi by mu vôbec nič nebolo.

P1100419

Spokojní sme s trvácnosťou ostria, ktoré možno udržať v skvelej kondičke len pomocou starého koženého opasku a brúsnej pasty. Už pri Liste sme si všimli, že táto taktika dlhodobo funguje. Ak však príde na Patron, ktorý prichádza do omnoho väčšej záťaže, nič sa tu nemení. Opäť je to len ten istý pruh kože a tá istá brúsna pasta, ktorá vyleští po každej vychádzke za humnami a práci v lese ostrie tak, aby rezalo k plnej spokojnosti.  To ostrie jednoducho drží tak, ako sa patrí.

P1100996

Nosenie na veľa spôsobov

Ak sme doposiaľ spomínali iba kydexové puzdro, asi nemusíme mrhať časom iba preto, aby sme písali o tom ako dobre sedí, ako nehrká a ako pevne obopína nôž, aby z neho nikdy nevypadol. Uvidíte to sami, pri prvom vyťahovaní. Opriete palec o puzdro, zatlačíte ním a kydex letí vpred ako zábavný projektil. Len vtedy si uvedomíte, koľko sily musíte vynaložiť na vytiahnutie noža von.

P1100480

K puzdru však patrí i čosi, čo sa v ponuke Mikovu objavuje po prvýkrát. Je to záves Tek-lok s montážnou sadou skrutiek a podložiek, ktorý dáva štyri možnosti montáže  a niekoľko variantov pre rôzne šírky popruhov.

Rukoväť môže smerovať nahor, nadol, vpravo i vľavo, takže ho upevníte na ktorýkoľvek popruh – od opasku, cez postroj, popruhy, plecnice na vaku až  po pútka rôznych druhov na batohu.

DSC_4505

Je to prvok, ktorý uzatvára celý cyklus používania tohto noža. Jednoducho ho zavesíte tam, kam vám bude vyhovovať.

Musíme však povedať, že so širokým plochým puzdrom ho môžete aj bez závesu vsunúť do stehenného vrecka nohavíc a on prekážať nebude. Celá jeho váha sa rozloží do plochy tak, aby nôž neprekážal. A ak ide o viazanie puzdra parakordom cez mnohé otvory, či zavesenie na krk pre špecifické práce, i tu sú možnosti, ktoré zbližujú Patron s telom.

DSC_4504

Počas predpremiéry sme sa v tichosti a bez svedkov v lesoch, na lúkach i pri hotovení dreva presvedčili o tom, že Mikov Patron (140€) nie je ani šperkom, ani módnym statusom, ani zbierkovou ozdobou pre tých, čo sa chcú pýšiť novinkami. Je to pevný, spoľahlivý a praktický nôž do rúk zálesákov, milovníkov prírody, lesných robotníkov a všetkých tých, čo prechádzajú krajom za humnami v čase a nečase. Vie ponúknuť silu i precíznosť,  dlho drží pevnosť ostria a je vyladený tak aby nežiadal veľa starostlivosti. Ak ho máte so sebou, viete, že vás nič nezaskočí.

Ak máte pocit, že by mohol potešiť aj vás, nájdete ho v ponuke firiem, ktoré zastrešujú nože Mikov na slovenskom trhu. Poštovné pri internetovej objednávke je 10 eur.

SHADOW s.r.o.
Galvániho, Bratislava 2/a, 821 04
shadow@nextra.sk
Telefón: +421 2 43421089
TRIGONA s.r.o.
Námestie slobody 2916/25, Bratislava , 811 06
info@trigona.sk
Telefón: + 421 2 3810 4413

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

6 KOMENTÁROV

 1. cena .. no vies, pouzili inu ocel ako 420 😉
  mne osobne sa vsak vobec nepaci takto riesena cepel,
  Pozitivne je ze Mikov nieco robi a som zvedavy co bude dalej!
  .. napriklad seria (tiez predrazenych) zatvaracich nozikov co vydali, vypada uplne dokonale, tie by som si pozrel v recenzii 🙂

  • Tá čepeľ je skutočne nezvyčajná, ale neznamená to z princípu že by bola zlá. Je to proste nôž, ktorý sa dá spoznať už z diaľky. Má svoj rukopis a to tu asi šlo. V lese ustojí čo treba a možno sa ani nenazdáme a Mikov nás prekvapí treťou novinkou v rade List – Patron – ????, ktorá pôjde k tretiemu stupienku veľkosti

   • tak hamaky len pomalinku, hobby system, ale zatial ani nechcem nejaku masivnost, casom ked sa do zdruzenia zapoji viacej ludi, mozno aj inych produktov, tak mozno potom, mozno.

    Mikov by mohol spravit Uton z lepsieho materialu (myslim ze by im to prinieslo kvantum zakaznikov) .. ale snad sa k tomu dostanu ked doladia tuto 690tku

Pridaj komentár