Sú pílky a pílky. Niektoré majú napínací rám a veľké zuby vďaka ktorým sa prehryzú cez statný vyschnutý smrek, iné sa otvárajú ako obrovský vreckový nožík aby pomohli pri stavaní prístreška a ďalšie majú výsuvnú čepeľ, ktorá je nenahraditeľná pri príprave dreva do ohniska.

Všetky však majú čosi spoločné. Aby poslúžili na vychádzke do prírody, musíte si ich zabaliť do batoha alebo pripnúť na opasok vždy keď sa poberáte von. Sú však pílky, ktoré vás ničím nezaväzujú. Nosíte ich takmer bez povšimnutia pri sebe a čakajú na svoju príležitosť – zvinuté ako kúsok drôtu, so silou ktorá vám dáva záruku.

DSC_0802

Práve takou je BCB Lightweight Commando Wire Saw, ktorá sa udomácnila v našej vychádzkovej výbave. Keď ju raz zabalíte do balíčka každodenných potrieb, zostane tam v pohotovosti naveky. A prvá príležitosť príde omnoho skôr, ako by ste čakali.

Spletaná šnúra z nehrdzavejúceho drôtu

Drôtená píla nemá zúbky, ktoré trhajú oblečenie, pichajú do pokožky a tupia sa pri každom použití. Dokonca to nie je ani drôt, ktorý by mal vyrazené vrúbkovanie. Všetko je úplne inak. Je to spletané lanko, ktoré vám vyjaví svoje tajomstvo pod lupou.

P1010142

Štyri pevné drôty ovinuté tenšími drôtikmi sú spletené do akéhosi vrkoča, ktorý vzdialene pripomína retiazku. Jemné oblé výstupky sa hromadia jeden vedľa druhého, čím vzniká akýsi dlhý, okrúhly pilník. Čím väčšmi ho ťaháte zo stranu na stranu, tým viac práce za sebou necháva.

Prednosťou je, že lanko je spletené z nehrdzavejúceho drôtu. Takže ani v zime na snehu či pri rezaní mokrého, surového dreva nemusíte robiť žiadnu údržbu. Jednoducho pílku zbalíte a ide sa ďalej. Nič nezhrdzavie, nič sa netupí.

DSC_0872

Lepšie lanko ako vreckový nožík

Je to zážitok, ktorý vám prezradí čo môžete od drôtenej pílky očakávať. Ak potrebujete len ražeň na opekanie slaninky, odrežete ho hoci aj nožom – veď nejeden z nich má aj pílku, ktorá dokáže odviesť kus práce.

Ak sa však otočí počasie a vy chcete aj otvorený prístrešok pod ktorým by ste si mohli vychutnať v nečase krásu okolia alebo lavicu, ktorá vás ochráni pred chladom zeme, situácia sa mení. Potrebujete desiatky žŕdok a konárov, ktorými všetko zakryjete. Aj toto sa dá s nožom zvládnuť ak máte dosť chuti a odhodlania.

DSC_0898

Vo chvíli, keď z kapsičky vytiahnete v takejto neplánovanej situácii strunovú pílku, všetko sa mení. Lieskové konáre padajú k zemi jeden za druhým a vy viete, že sa pri pílení nepotíte nadarmo. Hoci to stále pýta kus nasadenia, komfort je predsa len iný.

Drôtená pílka vám vo svojich 5 gramoch váhy ponúka dvojicu rukovätí a pol metra vrúbkov, ktoré sa zapoja do práce. A to je vždy lepšie ako 9-centimetrová čepieľka s ostrými zubmi na rúčke vreckového noža, ktorá nie je o nič väčšia.

DSC_0875

Dva spôsoby úchopu

Navlečiete zápästia do látkových popruhov, chytíte koniec drôtu a môžete sa pustiť do pílenia. Rýchlo prídete na to, že čím menej ho ohýbate, tým ľahšie sa vám pílka pri práci ťahá. Viete ju prevliecť pomedzi konáre, dostanete ju na nedostupné miesto až k zemi, ale ak si nájdete pohodlný úchop, všetko ide akosi jednoduchšie. Hoci aj vtedy, keď vás bavia samorasty, ktoré dajú pri vypilovaní neraz potrápiť.

DSC_0880

A to je dôvod na to, aby ste si odpílili z konára dve krátke drevené rukoväte a navliekli ich priamo do oceľových slučiek na konci lanka. Zrazu, akoby ste v rukách mali úplne iný nástroj. Núdzovka sa mení na pohodlnejšiu pílku. Popruhy sú na očkách uviazané a nedá žiadnu námahu odložiť ich dolu.

Páči sa nám, že konce lanka sú pevne zalisované tak, aby sa pri záťaži neuvoľnili. Ustoja tak pílenie s drevenými rukoväťami i vtedy, ak sa pri pílení do práce pustia dvaja ľudia. Chce to zmysel pre rytmus a spoluprácu, pílenie je však fajn.

DSC_0883

S parakordom do húštiny

Iné je to, ak vo vrecku nájdete kus šnúry alebo parakordu, aby ste pílku napli v húštine medzi dva pružné konáre. Pod chvíľou máte voľné ruky a čokoľvek potrebujete nakrátiť, rozpílite s omnoho menšou námahou.

Či treba tenšie polienka na oheň, kolíky na budovanie prístrešku alebo ľahkú žrďovinu, všetko si obslúžite bez únavy bicepsov a zápästí. Namiesto toho, aby ste pílku viedli po dreve, budete pre zmenu ťahať drevom po pílke.

DSC_0915

Je to úľava, ktorá vás poteší vždy vtedy, ak vás zastihne viac práce s ľahšími konármi a letorastami. Takéto pílenie zvládnu aj tí, čo majú slabšiu kondičku a predsa len cítia, že nemajú v rukách toľko síl, koľko by si želali. Na rodinnom výlete s deťmi je to zjednodušenie, ktoré sa cení.

Luk, ktorým sa nestrieľa

Boli by sme však tajnostkármi, ak by sme si ponechali jednu zo skúseností len sami pre seba. Ak máte remeslá v malíčku, určite napadlo i vám, že takúto pílku možno napnúť v ohnutom pružnom konári a vytvoriť z nej oblúkovú pílu.

DSC_0919

Komfort stúpne na maximum a aj rezný výkon akoby sa zvýšil. Napnutie píle svedčí a ak sa vám podarí nájsť konár ktorý je pevný a pružný zároveň, budete mať pocit že takto to budete robiť vždy.

Pílku založíte do dvoch zárezov a potom to už ide akosi samo. Pílite s omnoho menšou námahou a niet pochýb o tom, že i drevo na kôpke pribúda rýchlejším tempom. Takáto príprava nežiada veľa času a námahy, určite stojí za to.

DSC_0923

Drôtená pílka je predsa len trochu iná

Ak o pílkach hovoríme že svojim zubom statočne režú, v prípade BCB Lightweight Commando Wire Saw  by sme prácu prirovnali skôr k rašpľovaniu či pilníkovaniu. Na každom reze vidíte, čo sa vlastne deje. Výstupky drôtu vytvárajú jemný prach a predierajú drevené vlákna dovtedy, kým sa z jednej strany konára nedostanete na druhú.

DSCF3663

Možno i preto si táto pílka omnoho lepšie poradí so surovým živým drevom ako suchými konármi a žrďovinou. Podľa našich pocitov by sme mohli povedať, že námaha je primeraná výsledku vždy vtedy, ak je priemer rezaného dreva menší ako 6 centimetrov. Potom je to už skôr o odhodlaní, núdzi a potrebe.

Táto pílka určite nie je najlepším nástrojom na pílenie, aký si dokážete predstaviť. Jej poslaním ani nie je poslať tradičné pílky na večný odpočinok. Určite by som ju však chcel mať so sebou v neplánovanej situácii, keď treba postaviť prístrešok s ktorým nik nepočítal. Stačí siahnuť do vrecka batoha a záchrana je na mieste.

DSC_0824

 

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

2 KOMENTÁROV

  1. Ahoj. Mne sa osvedčili skladacie zahradkárske pilky (napr. fiskars, či lacnejšie klony). Má čepeľ okolo 20 cm, 100 gramov a reže špičkovo bez námahy. V prípade iných prípadoch mám stále pri sebe pílku v Victorinoxe. Pokiaľ nie je človek zranený, alebo zavalený je podľa mňa kľúčová navigácia. Mať vždy v telefóne offline vektorové turistické mapy SR (napr. freemap addon + locus), odolný telefón (napr. Z3Compact), a taký čo sa nevybije za 1 deň. Zachránilo mi to krk už veľmi veľa krát a veľa ľudí zahučalo na tom, len že sa stratili. Otázka či zranený, alebo pri veľa snehu človek niečo postaví. Chce to veľa energie, aj psychickej. Pokiaľ sa dá je lepšie ísť celú noc a zísť dole do dediny, ako stavať prístrešok, aj tak prakticky všetci vo vlhku, či zime, nemajú šancu postaviť bez praxe vodotesný prístrešok a nie to ešte založiť oheň, ktorý je kľúčový. Tým tento produkt nespochybňujem, ale nespoliehal by som sa len na to.

  2. Mám ju kúpenú, ale ešte som nemal príležitosť vyskúšať si ju. Nosím ju v krabičke dolu vo vaku, bolo mi ju ľúto vyberať, vždy som si nabalil svoju obľúbenú zatváraciu pílku navyše. Rád som si tento článok prečítal, chvíľami som mal pocit akoby som tie príbehy zažíval sám.

Pridaj komentár