Vrtochy prírody sú nevyspytateľné. Raz sa rozzipsujete do hustého oparu hmly, inokedy vás bez prípravy prepadne dážď, alebo vám ľadové ihličky sriene vyzdobia každý kúsok výstroje, ku ktorej dosiahnu.  Hoci ide o prekrásne momenty, neraz so sebou nesú trpkú príchuť.

Vlhkosť prenikne i tam, kde by ste ju vôbec nečakali. Teplý sveter po chladnej noci iba s ťažkosťami zohreje, keď počas spánku nasal do seba paru a zmenil sa na chladivý zimník, ktorý nedokáže zahriať.

Aj do lampičky niekedy zatečie voda, ba aj práchno so zápalkami sa zmáča, ak príde vytrvalá pľušť a vy nemáte miesto, kde by ste sa ukryli. Ak ste si doposiaľ mysleli, že vodotesné vrecúška používajú na svojich výletoch iba vodáci, mali by ste vedieť že všetko je úplne inak.

DSC_0168

Vrecúško ľahké ako pierko

Vrecúško BCB LightWeight Dry Bag môže svojou ľahkosťou hravo súperiť so sýkorkou či hýľom, ktorý nazerá z okraja lesa na cestu. Hoci má objem 4 litrov a bez námahy do neho vtesnáte niekoľko tričiek alebo hrejivú mikinu či teplý sveter, jeho váhu v batohu nikdy nepocítite. Nehľadajte v tom žiadny podfuk, ani chybu.

Nehovoríme ani o plastovej fólii ktorá v mraze tuhne a časom sa unaví, ani o jemnom materiáli, ktorý by vyžadoval opatrné zaobchádzanie a starostlivosť ako v perinke. Práve naopak. Tento kus výbavy je navrhnutý tak, aby zniesol každodenný pobyt v prírode a nosenie v batohu bez akýchkoľvek obmedzení.

DSC_0384

Ľahučká nylonová látka podobná padákovine je vystužená rip-stop vláknami a je veľmi húževnatá. Nepreslabí ju neustále šúchanie vo vaku, neublíži jej ak svetrom naduté vrecúško použijete ako teplý vankúš pod zadok pri sedení, neoderie sa o kotlík ani o ostatnú výstroj, ktorú so sebou nosíte.

Všetko je vymyslené tak, aby skutočne fungovalo. A to sa naozaj cení.

Bariéra, ktorá vodu neprepustí

Vodotesnosť sa nespolieha ani na impregnáciu, ani na hustý úplet, ktorý by sa mohol po rokoch používania, naťahovania a šúchania uvoľniť. Všetko vám bude jasné vo chvíli, keď sa pustíte do prvého balenia. Celý vnútorný povrch je potiahnutý nepriedušným silikónovým záterom. Je hladký, nelepí sa, výborne sa čistí.

DSC_0391

Nafúknete dry-bag, uzavriete ho a vzduch zostane uväznený vo vnútri. Pre vodu to platí dvojnásobne. Výrobca si dal záležať i na tom, aby švy šitia neboli slabinou ochrany proti vode. Všetky sú prelepené páskou, ktorá je prižehlená k záteru. Bočný šev je hladký, úplne prekrytý, spodný je vo vnútornej strane vrecúška, aby sa nepoškodil.

Páska drží pevne a po dvoch tuctoch vychádzok nemáme pocit, že by sa chcela na niektorom z miest uvoľniť. Všetko vyzerá tak, akoby ste si vrecúško vyrobili s dôkladnou precíznosťou sami pre seba.

DSC_0163

Spoľahlivý uzáver si obľúbite

Nenájdete tu žiadne suché zipsy ktoré svojou hlučnosťou plašia vtáčatá a zver, nie sú tu žiadne patentky ani zatváranie, pri ktorom záleží na vašej precíznosti aby si vrecko uchránilo svoj obsah pred vodou a vlhčinou.

Všetko sa točí okolo všitého remienka a rýchlospony, ktorú dôverne poznáte z batohu, opasku či iných taštičiek. Trikrát preložíte vrchný lem, sponu uzavriete a bariéra proti vode je na svete. Nepopustí ani vtedy ak sa na blate pošmyknete na okraji potoka a do nitky premočíte nielen svoje oblečenie, ale aj batoh ktorý máte na chrbte.

DSC_0420

Trojica zákrut v úplete a záter priliehajúci vrstvou na vrstvu akosi zázrakom funguje, čo zaiste potvrdia i vodáci, ktoré majú s takýmto balením svojej výstroje skúsenosti. Niekedy je jednoduché riešenie spoľahlivejšie ako by ste si mysleli.

Spona po zavretí vyrobí na dry-bagu akési uško, ktoré raz poslúži ako rukoväť, inokedy ako závesné oko, ktorým ho upevníte na šnúru hamaky, alebo na skobu visiacu z batoha. Z našich skúseností môžeme povedať, že čím viac je vrecúško naplnené, tým viac dokáže vyjaviť svoje vlastnosti.

DSC_0160

Rolovanie vždy zdola nahor

Každý z nás má svoju taktiku pri balení svojho batoha a mnohí robíme všetko pre to, aby sme mali vo veciach poriadok a dosiahli ku všetkému bez veľkého vybaľovania. Podobné je to aj v tomto prípade, avšak s jednou drobnou výnimkou.

Pri balení uviazne vo vrecúšku vzduch, ktorý po zrolovaní a uzavretí spony nadúva vrecúško i vtedy, ak zíva prázdnotou. Nie je tu žiadny ventil ani klapka, ktorými by ste ho dokázali vypustiť von.

DSC_0416

Je veľký rozdiel v tom, či suché zvršky zrolujete v ich ležérnej pohode, alebo z nich zdola nahor vytlačíte vopred čo najviac vzduchu. Výsledný objem môže byť i polovičný ak získate dostatok zručnosti a s každou novou vychádzkou do prírody je to čoraz lepšie.

Popruh so sponou ustoja tlak rozpínajúceho sa oblečenia a tkanina vrecúška je na tom úplne rovnako.

Návyky si vypestujete rýchlo

Na novú posilu pri balení na vychádzky si privyknete zaiste tak rýchlo ako my. Najprv máte pocit, že ak ste dry-bag nikdy nepotrebovali, zaobídete sa i bez neho. Rýchlo však prídete na to, že to nie je iba poistka proti živelnej pohrome.

DSC_0155

BCB LightWeight Dry Bag oddelí čistú bielizeň od použitej, ochráni vaše zvršky pred vlhkosťou počas spánku v hamake či stane, a ak príde núdza, poslúži i ako pohotová nádoba na prenášanie vody, ak sa utáboríte ďaleko od vodného zdroja. Dry-bag ochránil naše zadky pred mrazivým chladom namrznutej zeme, využili sme ho i ako vankúšik, ktorý po oblečení do trička nie je o nič horší ako ten, ktorý máte doma v posteli.

Jediné pravidlo, ktorého sa treba držať je dávať pozor na ostré veci výbavy, ktoré chcete pred vodou ochrániť. Je to podobné ako s hamakou. Ak chcete dnu, nôž musí s opaskom preč.

DSC_0395

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

2 KOMENTÁROV

  1. My to tiež nosíme na každú túru, ale hlavne aj na dovolenky. Nedostane sa do veci piesok z plaze a v núdzovom prípade (proti zlodejom) sa s tými čo majú popruhy ako ruksaky dá ísť aj plávať. Čert vem osúšku, ale mobil, peňaženku a okuliare mám vždy pri sebe v bezpečí.

Pridaj komentár