Nič nezahreje v sychravom dni viac ako ešus plný teplého jedla. Ak si do batoha zbalíte varič s dúchadlom, na varenie vám postačí zopár šišiek a vetvičiek. Sekera môže zostať doma.

Zatiahnete za šnúrku textilného vrecúška, poskladáte varič a v priebehu minút z neho blčia horúce plamene. Kým miešate lyžicou obsah ešusa, z času na čas prihodíte zopár drievok aby oheň neutíchal. Práve pre drobné palivo si získala táto kategória varičov prezývku „drievkače„.

Vždy pripravený poslúžiť

Drievkač Meva Wood je varič, ktorý nevyžaduje ani starostlivú prípravu pri balení, ani zálesácke skúsenosti pri zakladaní ohňa. Všetko dôležité sa nachádza vo vnútri textilného vrecúška – ohnisko pozostávajúce z podmisky a dierovaného dna, varný rošt z dvojice plochých plechov, kovová rúrka pre pripojenie dúchadla a dúchadlo samotné.

DSC_2899

Balíček, ktorý váži približne 900 gramov svojim formátom pripomína ešus polovičnej výšky. Trvácne ohnisko a rošt sú z pevnej, nehrdzavejúcej ocele, takže nevyžadujú ani šetrné zaobchádzanie, ani starostlivé čistenie či údržbu. V žiari plameňa neprehoria, pokryje ich iba nános spalín.

Spojovacia rúrka chladená vzduchom je hliníková, samotné dúchadlo je z plastu. Ak by ste ho rozobrali v jeho útrobách by ste nenašli nič okrem jednoduchého motorčeka s vrtuľkou, vypínača a 1,5-voltovej batérie formátu D. Nie je tam žiadna regulácia, žiadna elektronika. Čokoľvek sa pri nehode pokazí, dokážete opraviť či prispôsobiť. To je dnes prístup, ktorý sa často nevidí.

MevaWood11

Plameň vyšľahne zo všetkého

Rozložiť oheň je výzva splniteľná v každých podmienkach a za každého počasia. Naložíte do ohniska akúkoľvek horľavú tenčinu, priložíte k nej zápalku a rozpálite malé horúce jadro uhlíkov. Môže to byť suché ihličie spod smreku, brezová kôra, tenučké konáriky, suché steblá bodliakov či stružliny a štiepky z dreva.

Vo chvíli, keď sa vytvorí malé červené jadro, kliknete na vypínač a už to ide ohromným tempom. Rozzvučí sa vrtuľka motorčeka, prúd vzduchu rozdúcha uhlíky ako v kováčskej vyhni a žiara rozpáli všetko, čo na ňu hodíte. Hoci by to bolo aj mokré drevo či konáre.

DSC_2760

Vo variči horí lístie, šišky, surové drevo stromov – prekvapivo bez veľkého dymu. Prúd vzduchu ho stíha riediť s čerstvým povetrím.

Pri prvom stretnutí s varičom máte pocit, akoby ste mali pod rukami neregulovateľný plameňomet. Vo chvíli, keď však pochopíte že suchá šiška borovice odovzdá v náraze omnoho viac tepla ako hrubší drevený klátik, získate plnú kontrolu nad horením. Je to ohnisko s akceleráciou, dokážete však v rámci možností plameň ustrážiť. Podobne ako na otvorenom ohnisku.

DSC_2776

Je stabilný, vietor prekoná

Meva Wood sedí na zemi i skale pevne, jeho rošt pojme plný ešus bez toho, aby ste mali pocit neistoty. Či sme varili nazbierané zemiaky, lečo, praženicu, ohrievali jedlo z konzervy, alebo pobádali k dobrej chuti nedozreté jablká, hliníkový ešus sa na hrotoch roštu nikdy nekĺzal.

Aj varič dosadá veľkou plochou na zem, takže nie je potrebné presviedčať ho k poslušnosti. Dno ohniska sa však zahrieva, takže pri dlhšom varení zostáva pod varičom vypálená značka. Pri varení na hrubej lesnej hrabanke to znamená, že nie je na škodu ju po varení prezrieť, aby sa nestala žiadna galiba.

DSC_2853

Vietor je zvyčajne slabší ako prúdenie vzduchu z dúchadla, takže horenie je spoľahlivé, avšak pre ochladzovanie ešusu je varenie pomalšie. V takomto počasí sa nám osvedčilo miešať hrubšie klátiky konárov s kôrou.

Prikladanie je pohodlné a hoci sa na fotografiách môže zdať, že škára pod ešusom je úzka, nie je to pravda. Cez tento štedrý priestor vtisnete bez nadvihnutia ešusu do ohniska 3cm konár z každého zo štvorice segmentov ohniska.

Ak máte zo začiatku pocit, že plameň by mohol dosiahnuť na plastové dúchadlo, všetko možno opäť ošetriť len tým, že z jeho strany priložíte konár, ktorý plameň odkloní. Sny o dlhšej rúrke sa po niekoľkých vareniach rozplynú.

DSC_2058

Splní to, čo sľubuje

Pri vychádzkach do prírody nám Meva Wood vždy naplnil svoje poslanie a vyrážame s ním do terénu znova a znova. S jedinou batériou možno počítať s desiatkou pozvoľných varení a doposiaľ sme v lese a na lúke nenašli palivo, s ktorým by si nerozumel.

Ak patríte medzi tých, čo nevyjdú do terénu bez toho, aby ukrátili ešus o oblizovanie jazykmi plameňov, je to voľba pre vás. Obzvlášť preto, že s ním netreba vyrábať vždy nové ohniská na trase a obzerať sa po palive. S ťažším nožom nasekáte na vhodnú veľkosť čokoľvek.

Narozdiel od nedávno vyskúšaného turistického variča Biolite CampStove, Meva Wood vyžaduje omnoho pozvoľnejšie sledovanie plameňa a pri každom prikladaní horí stabilne, s rovnomerným tempom.

DSC_2060

Výrobca ho vo chvíli písania tohto textu ponúka za 31€, čo je cena ktorá zodpovedá jeho úžitkovej hodnota. Ide o varič, pre ktorý vždy nájdete dostatok paliva a ak príde na najhoršie (batéria sa vybije)  s nižším výkonom funguje aj bez turbíny.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

7 KOMENTÁROV

    • My máme podobný, ten sa vmestí aj do ešusu. Prechodil s nami už možné aj nemožné. Dovtedy sme robili veľké vatry – ale aj to mi niekedy už chýba.

  1. Raz som videl ako niečo podobné kopali v zemi. Do jednej diery fúkali vzduch a v druhej bolo ohnisko. Toto funguje podobne, len je to prenosné a má to motorček.

  2. Mam ho doma, akurat sa mi pokazila po case ta vrtulka. Ale da sa kupit za 5 eur nahradna, takze ziadna skoda. Mozno keby sa dali regulovat otacky, ale to je len detail. Super do lesa, mne sa osvedcil.

Pridaj komentár