Je to úplne nový pohľad na hasenie smädu. Namiesto toho, aby ste pred vychádzkou do prírody plánovali koľko vody so sebou zoberiete, do batoha vopcháte iba filtračnú fľašu. Nech vykročíte ktorýmkoľvek smerom, vždy máte istotu, že nezostanete nasucho.

Máloktorý kraj je tak bohatý na vodu, ako ten náš. Studničky, potôčky, bystriny, pramienky, bariny, jazierka i riečky križujú chodníky za našimi humnami. Niekedy dokonca stačí v mokrom svahu zaboriť lopatku do hliny a jamka po vytrhnutom trse trávy sa zaplní vodou.  Vody je hojne v lesoch, na stráňach ale i na lúkach schodených ovečkami. Zoznamujeme sa s filtračnou fľašou Seychelle, ktorá nadobro odľahčila naše batohy.

P1100357

Bez vody niet pohody

Na týždňovú vandrovku si hravo pobalíte jedlo do batoha. Pôlt slaniny vám dá istotu energie a zvyšok je už iba na zabavenie žalúdka. Ak však príde na vodu, nedokážete si jej nabaliť dosť ani na tri dni cesty. Je ťažká a potrebujete jej omnoho viac ako jedla samotného. Rozmeňte si to na drobné a zistíte, že pri krátkych vychádzkach je to úplne rovnaké. Voda pridáva batohu nemalú časť jeho váhy.

Ak viete, kde je studnička alebo prameň, osviežite sa cestou. Nikdy však nestoja práve tam, kde by ste ich chceli mať. Raz schádzate riadny kus z cesty, inokedy ani neviete kde hľadať. Stačí však, aby ste dokázali akúkoľvek vodu z prírody premeniť na pitnú a máte po starostiach. Práve to dokáže urobiť filtračná fľaša.

P1100321

Filter namiesto čutory

Predstavte si sito tak husté, že cez neho neprejde nič iné, ako voda samotná. Všetko, čo je hoci i len o kúsok väčšie uviazne v ňom. Olej ktorý vytiekol z traktora, soli ktoré sa rozpustili z bahna, riasy ktoré farbia vodu do zelena, baktérie ktoré budia bruchabôľ či drobné zárodky parazitov, ktoré hľadajú svojho hostiteľa. To všetko zostane mimo hru.

Práve tak fungujú uhlíkovo-keramické filtre, ktoré sú ako hustá zátka s mikroskopickými pórmi. Voda, ktorú cez filter pretlačíte sa v mnohom nelíši od destilovanej. Zostala bez života a všetkého, čo so sebou na svojej púti pobrala. Stala sa pitnou, bez ohľadu na to, či ste ju nabrali zo spenenej rieky alebo krištáľovej studničky.

P1100255

Nechajme však rozbory a analýzy na vedcov, ktorí za sebou zanechali tisíce tabuliek na dôkaz, že keramické filtre na vodu spoľahlivo fungujú. Dôležitejšie je preniknúť do tajov filtrovania.

Ako chutí voda z kaluže?

Ponoríte fľašu do koľaje vyjazdenej v bahne, naberiete vodu, zakrútite na jej hrdlo zátku a s nedôverou pozeráte pred seba. Vzduchom vanie rybina a vy ste na pochybách, či je filtračná fľaša Seychelle schopná konať zázraky.

Priložíte pery k výklopnej slamke, zatlačíte v hrsti mäkkú plastovú fľašu a do úst sa rinie prúdik chladnej vody. Je osviežujúca a v svojom chlade chutí presne tak, ako ste zvyknutí na horskú vodu z mrazivej studničky.

DSC_2671

Keď však voda oteplie, snažíte sa zistiť či vás predsa len neoklamal chlad, ktorý zastrel vaše jemné zmysly. Ciciate hlt za hltom a môžete povedať len to, čo ste konštatovali predtým. Voda chutí presne tak ako má a vy nedokážete povedať ktorý hlt je z domova a ktorý z kaluže.

Možno i preto, že filter Seychelle vyčistenú vodu obohacuje o vápnik, sodík a draslík. Rozpúšťajú sa vo vode priamo vo filtri samotnom.

P1100285

Nové návyky prichádzajú rýchlo

Dostať vodu do fľaše nepýta vďaka širokému hrdlu veľa námahy. Pri studničkách je to rutina. Voda sa leje z hadice, rúrky alebo žliabku a vy máte dostatok priestoru na to, aby ste fľašu podložili. Určite ste to tak isto robili aj doposiaľ.

Pri bystrinách a potôčkoch je to už trochu inak. Miestami k nim musíte zostúpať po strmom úbočí, miestami sú zasa natoľko plytké, že v kamenistom dne máte čo robiť, aby ste naplnili fľašku do polovice. Naučíte sa rýchlo rozoznávať terén a hľadať miesta, pri ktorých je plnenie najpohodlnejšie.

DSC_3760

Tam, kde voda skáče cez kamene, ktoré tvoria prirodzené hrádzky vodopádov, tam to ide najlepšie. Môžete stáť pohodlne na skalách bez toho aby ste sa topili v okolitej vlhčine a aj voda sa vám hrnie na miesto. Že sa neoprénový návlek zmáča, na tom priveľmi nezáleží. Tak ako pri ďalekohľadoch, i tu vyschne i v chladnom dni v priebehu minút.

Iné je to pri barinách, kalužiach či koľajach, ktoré za sebou zanechala lesnícka technika. Neraz v nich zastihnete zver, ako sa napája. Vidíte odtlačky ratičiek a vyšliapané cestičky, ktoré prezrádzajú, že na tomto mieste je voda pričasto. Ak nechcete jemným kalom zašpiniť rukáv, jednoducho ho stiahnete. Je to sekunda práce, ktorá vás ušetrí minútky vypierania.

P1100303

Rieky budú najmenej čisté, neraz sú však veľmi dobre dostupné. Na mnohých miestach vidno staré brody, ktoré dnes už nik nepoužíva. Pod horami i tu vidno neraz vodu, ktorá sa javí byť čistá, hoci vanie rybinou.

Nikdy však neviete do čoho idete. I zásobník studničky môže ukrývať neodhalené tajomstvo, i v horskej bystrine môže pár stovák metrov nad vami skonávať starý baran, čo zašiel pastierovi. A ak nie on, môže to byť hoc aj volská hlava, ktorú kedysi ukoristil medveď z vnadidla.

P1100350

Pitie nevyžaduje veľa úsilia

Ak sa napijete, 6,5 deci vody so sebou môžete brať ďalej. Fľaša má od výrobcu popruh pre ľahšie nosenie, rýchlo si však pridáte očko na kľúče s karabínou, vďaka ktorej ju povesíte na batoh, popruhy či na opasok.  Je to čosi, čo ste doposiaľ robili s poľnou fľašou či čutorou.

Narozdiel od mnohých filtračných systémov, v tomto prípade vás nečakajú útrapy pri pretláčaní vody cez filter. Potrebnú silu si v príjemnom pomere rozdelíte medzi prsty ruky a ústa. Kým ruka pri stláčaní mäkkej fľaše tlačí vodu cez filter, vy ju môžete z druhého konca vyciciavať. Nie je to nič, čo by nezvládlo aj malé dieťa.

P1100289

Plasty sú bez BPA prísad ktoré aktivisti desaťročie kritizujú za nevhodnosť. Všetko sa javí byť pevné a robustné. Po pár mesiacoch používania nemôžeme tvrdiť, že fľaša vydrží večnosť. Tak ako sa však osvedčila doposiaľ nám, chvália ju aj iní milovníci prírody. Je to ikona, ktorá sa jednoducho ujala. Nie pre módu, ale pre praktické použitie.

Sme presvedčení o tom, že za  malou energiou potrebnou na pretláčanie vody je priemer filtra, ktorý je skutočne štedrý. Nie je to žiadne úsporné riešenie, ktoré by vás hnalo do nepohody.

P1100369

Prefiltrovať cez fľašu vodu do Zebry na nejaké to varenie nie je nemožné, nie je to však tak, že by ste pri potôčku voľkali radosťou pri plnení kotla na guláš. Predsa len, ide to pomaly a ak privyknete na vodu z potoka, poviete si že pri vare i tak bude sterilná. Oleje a chemické znečistenia v nej nečakáte. Je to skôr taká poistka pre náhodné situácie.

Životnosť závisí na vás

Filter funguje dovtedy, kým ho nadobro neupcháte drobnými čiastočkami, ktoré uviaznu v jeho póroch. Znamená to, že kal, bahno, kamienky a piesok by mali byť pre vás tabu. Seychelle nie je filtračný papier na delenie kalu od vody, ale mikrofilter na znečistenia, ktoré unikajú pred našim zrakom. Znamená to, že sa snažíte naberať vodu tak, aby sa nekalila.

P1100276

Sami to vidíte pri čistení a údržbe. Nalievate vodu do filtra opačnou stranou a najhrubšie nečistoty sa valia von. Vidíte, ako sa vytekajúca voda farbí do hnedasta a pri každom novom pokuse je to lepšie a lepšie. Potom mocne fúknete do trubičky a všetka voda vytečie von, aby ste mohli filter dokonale presušiť.

Je to rutina, ktorej sa priučíte vo veľmi krátkom čase. Výrobca hovorí o 400 litroch kapacity, je to však odhad o ktorom nevieme povedať viac. Možno očakáva zanesenie filtra, možno má len vypočítané že sa minú minerály, ktoré sa po filtrovaní rozpúšťajú do vody. Nič to však nemení na tom, že filtre možno vymeniť. Za 25 eur máte novú náhradu zo škatuľky.

DSC_3772

Filtračná fľaša Seychele (40€) je míľnikom, ktorý môže nadobro zmeniť vaše vychádzky do prírody. Odľahčíte svoj batoh a pri tom budete mať so sebou viac vody ako doposiaľ. Nezaskočí vás smäd ani núdza, naučíte sa spoznávať doposiaľ nepovšimnuté prírodné zdroje.

My môžeme s istotou povedať, že práve v našom kraji takýto prístup dáva zmysel. Veď načo nosiť drevo do lesa, keď je ho tam viac ako dosť.

P1100362

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár